Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Buna, buna ziua si de la noi!

 

Finally, sunt la zi cu cititul... [pk]

 

[flor] tuturor! Imi sunteti dragi asa cum sunteti, diferite!

 

Daniela, la multi ani si tot ceea ce-ti doresti sa ti se indeplineasca [flo2] ! Arata super tortul...si sigur a avut un gust deosebit.

 

Sanatate celor care au nevoie [pup]!

 

Ioana, am vazut si fluturasii [flo2]!

 

O ma' gad...ce ma asteapta...iau notite cu interes...si e si berbecutza...si eu taur...si-o sa ne cam incalcim coarnele...

 

Viviana, intr-adevar ace-ul contine ceva care le provoaca "extazul"...dar cu o maslina ai incercat [:)]?

 

Astazi mandruca face vaccinul ROR...ma uit in calendarul de vaccinare pe 2015 si observ ca toate se vor face la medicul de familie (pediatru). Sa ma tai si nu mai stiu ce-a fost cel de anul trecut pe care l-a facut la inceperea scolii [fri]...si-am dus si adeverinta la doctorita pediatra... [batcap]

 

Astept vremuri mai bune...fara griji... [smulgpar]  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela da, kardemumma se foloseste ca si condiment in aluatul de semla. Dar nu numai. Are chiar si o prajitura dedicată: kardemummakaka :). 

 

Eu nu pot sa ii spun pe romana, l-am cunoscut aici in Suedia, ca si kardemumma si de cate ori il pronunț ma ia rasul :). 

 

Semla e o prajitura care se mănâncă la sfârșit de iarna, trece Craciunul si începe semla :), are si o zi a ei. Semmeldagen pică in ziua de Mardi gras, fettisdagen in suedeza. De obicei e in Februarie dar poate pica si in Martie, e in funcție de ziua de paste catolic. 

Semla modernă se face in wrap, in care se pune kardemumma. 

 

Mmmm, ce pofta mi s-a facut :)). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de LA noi, chit ca e trecut de pranz!

 

Daniela, bestial tortul, credit ca Il incerc si EU saptamana viitoare, dar trebuie sa-l fac dublu, EU si barbatul me serbam in aceeasi zi :)

 

Ioana, frumosi foc fluturasii tai!!

 

Carolina, EU credit ca's singura mama de aici mai inconstienta, as fi lasat-o LA film. O duceam, cunosteam baiatul, mergeam apoi sa o recuperez LA final. Era totusi in coleg, nu in necunoscut. Dar vorbesc ipotetic, nu am fost in situatia asta sa spun sigur ca ASA am facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, Mariana, Mickyyy, mulțumesc frumos de urări! [flor]

 

Mickyyy, da, ai mai spus tu că tu și soțul tău sunteți născuți în aceeași zi :). Dacă vrei să întrebi ceva referitor la tort, sunt prin zonă. Pont: ca să fie mai simplu poți pune în loc de foaia coaptă de la bază tot pișcoturi (eu le-am înmuiat scurt în lapte ca să se poată tăia frumos).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua !

 

 

Am ajuns in sfarsit la zi cu cititul... aasa imi trebuie daca in week-end nu dau deloc!

 

Daniela, la multi ani si din partea mea! [flo2]

 

Ioana, am admirat fetele fluturasi! [flo2]

 

Mariana si eu iau notite, si tot citesc si tot citesc...si vorba lui Kari am foaia si creionul in mana.

 

 

Carolina cred ca si eu procedam ca tine.....

 

 

Sanatate multa celor bolnavi ...ma inscriu si eu cu un nas infuindat si un baiat cam mucios.

 

Azi e ziua tatalui meu, face 60 de ani. Deseara il sarbatorim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...