Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Laura, chiar toti? As investiga un pic aici, caci si eu auzeam de la alex ca nu are cu cine se juca fiindca toti copiii fug si el nu-i gaseste si nimeni nu-l asteapta si alte din astea. Si vorbind cu invatatoarea si cu tudor am aflact ca nu-i chiar asa.

 

toti asta e un pic ciudat. Vorbeste cu invatatoarea, fa-le o vizita neasteptata in pauza sa te lamuresti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Numai de la invatatoare poate veni interdictia de a folosi electronice ...fara acest mod de a isi ocupa timpul, cred ca tot ce mai pot face in 10 min este sa vorbeasca ceva ...si cum singurul lucru despre care vorbesc sunt tot jocurile si ceea ce vad la TV, mi-e teama ca s-ar putea sa te lovesti iar de nemultumiri ...

 

Ca si Aqai, cred ca din 34 de copii mai raman si unii care nu au loc in spatele colegului cu electronica, doar ca probabil aia nu sunt populari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fapt dilema mea nu e cum sa fac sa nu le iau telefoane, ci cum sa fac sa ii ajut, in aceste conditii, sa aiba totusi prieteni, sa aiba cu cine discuta, cum sa ii sfatuiesc sa fie interesanti pt ceilalti  sa initieze jocuri si discutii , chiar daca nu au telefon de ultima generatie. 

Cand era Silvia in clasa II-a mi-a cerut sa-i cumpar bomboane, sa dea la copii pentru a se imprieteni cu ei. Sincer, urma sa cedez.

CCS a luat atunci atitudine si i-a explicat foarte frumos ca prietenia nu se cumpara cu bomboane ca ea vine din suflet. Ca un copil trebuie sa fie apreciat de ceilalti copii pentru cum se poarta, invata, cum vorbeste cu mama, cu tata, cu invatatoarea.

Daca un copil se imprieteneste cu ea pentru ca are bomboane ce o sa se intample cu prietenia atunci cand ea va uita sa le dea bomboane?

Ceva de genul asta.

 

Pe  parcurs ce anii au trecut am dezvoltat asta in pas cu varsta ei.

Din clasa V-a s-au inrautatit lucrurile penntru ca toti copiii veneau la scoala cu telefoane, nintendo si psp. Ea avea doar un telefon pe care il tinea in ghiozdan in caz de urgenta.

Isi facuse o glorie din faptul ca e altfel. Niciodata nu s-a dus la scoala cu Nintendo sau PSP - crede-ma ii trimitea sora-mea cele mai tari chestii.

 

La vremea respectiva i-am spus ca este de ajuns sa la aiba. Alea sunt pentru ea nu pentru copiii din clasa, nu ac sa se laude cu ele si apoi daca le duce la scoala, alti copii le pot strica.

 

Mai tarziu 1-2 copii au ras de ea ca nu are Nintendo si PSP cu toate ca ea le spunea ca are. Atunci, i-am facut o poza cu sculele in mana, am listat-o si i-am zis sa le-o arate. si dupa ce o arata sa-i invite la ea acasa sa se joace impreuna.

Nu stiu daca a facut asta sau nu. Probabil ca da. 

===

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare scandal la VW, ii asteapta o amenda de cateva miliarde in USA...iar o ia razna bursa  [zirea]

 

VW has confirmed that 11 millions vehicles, worldwide, are equipped with the “cheater” software.

Da, am vazut si eu dimineata la stiri. Deja scazusera actiunile VW cu 25%.

 

"cheater" software pentru incalcarea normelor de poluare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rDupa ce ieri am bolit ca ultima pisica abandonata in ploaie, azi ma simt si eu 'mai ' om.

 

citesc si raspund mintenas, insa inainte am o cerere catre voi

 

Puteti recomanda o bona (de fapt 2) pentru bucuresti? Stiu ca exista topic separat dar as avea mai multa incredere daca e cineva cunoscut de voi. Am doi copii care au nevoie: baietel 1 an in Berceni si fetita 1,5 luni in Domenii.

 

ambele perechi de parinti au cautat prin agentii si nu gasesc- nu stiu sa dau detalii ce anume cauta dar au ajuns cam disperati si unii si altii. Dac stiti pe cineva, le dau ne de tel si mai departe sa se jnteleaga

 

dati raspuns pe pm va rog sa nu implem subiectul de chestii neinteresante ptr ceilalti pingu [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Volkswagen (VW) a oprit vânzarea anumitor modele diesel în Statele Unite, în urma acuzaţiilor că a trişat în timpul testelor privind emisiile poluante ale acestora, iar, dacă grupul va fi găsit vinovat, riscă amenzi de până la 18 miliarde de dolari, relatează MarketWatch.

"Dar consecinţele în materie de imagine sunt mult mai grave pentru grupul Volkswagen", comentează cotidianul Süddeutsche Zeitung.

Agenţia americană pentru Protecţia Mediului (EPA) acuză grupul auto Volkswagen că a instalat sisteme electronice speciale pe unele autoturisme diesel pentru a evita standardele federale din SUA în materie de emisii, expunând cetăţeni americani la gaze poluante, scrie USA Today.

"Grupul auto german a instalat un dispozitiv software pentru a induce în eroare autorităţile americane în privinţa emisiilor poluante", anunţă Agenţia americană pentru Protecţia Mediului. Constructorul auto german ar fi instalat un software special în calculatorul de bord al unor modele diesel Volkswagen şi Audi. Dispozitivul este programat să activeze un sistem de filtrare completă a particulelor doar în timpul testelor oficiale pentru emisii. După teste, adică în situaţiile generale de funcţionare a motorului, dispozitivul dezactivează sistemul de filtrare a particulelor, susţine Agenţia americană pentru Protecţia Mediului.

===

 

e grav oricum ai da-o. Daca se dovedeste adevarat cele 10 miliarde amenda vor ingropa grupul, daca nu e adevarat raul a fost deja facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, anti-polio s-a facut anul trecut in campanie scolara.

si acum unde face vaccinul, la medicul de familie? ati fost anuntati?

 

Sar'na, mult! M-ai linistit. N-am indraznit sa o intreb pe dna doctor pentru ca sigur ma lua la ture [:)]. Da la medicul pediatru/de familie, am fost anuntati de la cabinet si am fost programati ieri. Curios este faptul ca mamicile, cu care m-am intalnit ieri la sedinta cu parintii, nu stiau. Mandruca n-a avut nici un simptom dupa, la sfatul dnei doctor i-am pus compresa cu apa rece si i-am dat preventiv paracetamol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, ladies...  si domnule pinguin! [flo2]

 

Kari, am vazut filmul Little Boy, foarte dragut, multumesc!  Am mai vazut intre timp, dupa 12 noaptea, ca atunci am timp de film doar, Familia Belier . Film usurel, pe alocuri emotionant, nu-mi pare rau ca l-am vazut. Mi-a placut cand i-a cantat tatalui [il] .

 

Miha_S, in sfarsit m-am adunat si am trimit mesajul ala privat cu care te-am amenintat acum vreo doua zile... Eram cu cafeaua nebauta, nu garantez pentru forma si esenta lui, dar cam pe-acolo sunt. :)))

 

Ma duc la treburi, vineri vrem sa plecam in tara, am mari-mari emotii pentru drumul asta, sper sa se deschida A4 spre Ungaria, ca e aiurea sa ocolim pe cine stie unde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...