Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

La Multi Ani, Laura! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

La Multi Ani, Teodora! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

 

Cu cadourile... aici sunt de toate felurile, fiecare cum isi doreste, cum isi permite, ce isi doreste sarbatoritul. Uni cheltuie mai mult, unii mai putin - in functie si de varsta copilului. Adica la un copilas mic are rost sa cheltui zeci si sute de lire pe cadouri pe care oricum nu le intelege, pentru jucarii cu care se joaca un pic si cand oricum de obicei e mai interesat de ambalaj? Dar de obicei se cam stabileste un buget pentru cadouri si lumea se tine de buget. In "mediul" nostru, cand esti invitat la o zi de nastere cumperi cam in valoare de £10-£20 max , nu depasesti suma aceasta.

 

Iar copiii sunt obisnuiti sa se bucure pentru orice primesc, oricum cei mici nu stiu cat costa o jucarie sau alta. Ei se bucura de atentie si de dar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

rufus, yagmur si alti doritori :

 

"Zece mii de porții de kebab și șaorma îi așteaptă pe vizitatori să le încânte gusturile… 

Sâmbătă, 26 septembrie a.c., între orele 13:00-16:00, în Parcul I.O.R.(Scena Mare) are loc Festivalul KURBAN BAYRAM, eveniment organizat de Fundația Tuna, cu sprijinul Primăriei Sectorului 3, cu ocazia Sărbătorii KURBAN BAYRAM. 
Așadar, participanții la Eveniment vor avea parte de o gustare delicioasă, însoțită de acorduri muzicale orientale, spectacol de dans, jocuri distractive pentru copii și multe alte surprize...
Vă așteptăm!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi

 

[s] la multi ani Teodora!!

 

Vai ce repede trece timpul.....cand m-am inregistrat eu prima oara pe DC stiu ca era un subiect deschis de Tora, care mi-a atras atentia si fiind noua pe forum l-am retinut, si povestea de fetita ei de 7-8 ani!! si acum deja isi serbeaza majoratul!!

 

Ioana, pe 28 ne serbam noi.

 

Nu stiu cine intreba de fete si scoala. Malina stia ceva engleza, celelalte doua doar cateva cuvinte, adica mai nimic. Malina a inceput prima scoala, a primit un tutore, dar o tipa englezoaica, care a ajutat-o si insotit-o in primele ore. De fapt si acum o mai ajuta cand e cazul, dar toate discutiile erau in engleza. Si-a dat drumul nesperat de repede, si intelege aproape tot, in nici 2 saptamani de scoala. Dar are si 3 fete din romania in an cu ea (sunt 200 in tot anul) care o mai ajuta atunci cand nu intelege (dar rar). De fapt doar cu una din ele are cam majoritatea orelor, banuiesc ca a fost special facut orarul ei ca sa se suprapuna cu al celelalte fete. 

 

Cele mici, au si ele un fel de tutori, dar nici aia nu stiu romana :) asa ca au primit tot felul de fise cu expresii uzuale si in romana si in engleza, Doamna Dariei isi da interesul si in afara de matematica, la restul primeste fisele cu traducere, au inceput amandoua lectii de reading, au carticele pe care le citim acasa, vad ca si-au facut si prieteni, Daria spune ca intelege aproape tot ce se vorbeste in ora, dar nu stie inca sa raspunda, asteptam sa vedem ce va mai fi. Copiii sunt super ok, cel putin la cele mici, prietenosi, dragti, diferiti fata de ce din tara. Ele sunt singurele romance din scoala, de fapt la ele o o scoala mai englezeasca, peste 70-80% din copii sunt britanici, doar cativa indieni sau alte natii. Spre deosebire de scoala Malinei, unde englezii (sau albii) sunt minoritari, foarte multe natii, un amalgam cultural acolo ceva de speriat. Scoala Malinei fiind scoala de 1, adica foarte buna, dar totusi e frecventata mai mult de straini decat de localnici.

 

PS: incep si eu ca Julia, doamne ce bine e fara copii. E prima oara de cand sunt in Anglia cand intru pe forum de pe laptop, niciodata nu-l gaseam liber. Asta in conditiile in care mai aveam 2 calculatoare in casa :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziulica!

 

E soare-ntre nori dar cald...am ac-ul in functiune...

 

Rufus, La multi ani domnisoarei majore! Multa sanatate si noroc cu carul [flo2]!

 

Laura, La multi ani cu bucurii si realizari [flo2] !

 

Mickyyy, mult succes fetelor [flo2]!

 

Mult succes si rugbystilor   [pk]! Ce-mi place salutul ala haka pe care-l executa cei din Noua Zeelanda... [:)]

 

Cuvinte stalcite...si noi am avut cateva...dar strong...fu*telon (telefon), shop*la si m*uine (maine). Da' ce tari sunt strainii cand pronunta lamaie... [:-)))]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Mi-a placut maxim cainele care se dadea pe tobogan pe asfalt

 

Da da...mai, ce-i duce capul !!!

 

 

Noi suntem practici, anul trecut mi-am luat statie de calcat

 

Ella, zi-mi te rog, e asa o minune statia asta? Adica e asa diferenta ca de la Dacie la Mercedes? Calca singura? Daca ai fi stiut cum e, iti luai de acum 10 ani? Termini calcatul in jumatate de timp fata de un fier normal? Are presiunea mai mare de 4 bari?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru urarile adresate Teodorei.

E un copil tare bun si modest...mi-as dori-o mai ambitioasa, are calitati mult peste medie.

Si-a facut un buget extrem de modest pentru majorat, apreciez faptul asta. Va primi mai mult, pentru ca merita.

Stiu ca vor mai exista momente ce pot contrazice ce am scris aici, insa cu putin noroc va avea un viitor foarte bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, zi-mi te rog, e asa o minune statia asta? Adica e asa diferenta ca de la Dacie la Mercedes? Calca singura? Daca ai fi stiut cum e, iti luai de acum 10 ani? Termini calcatul in jumatate de timp fata de un fier normal? Are presiunea mai mare de 4 bari?

 

Ma bag si eu in seama si zic ca DA! e ca de la Dacia la Mercedes! Cu asta in primul rand este imposibil sa arzi vreo haine (lucru experimentat frecvent de mine inainte) , totul iese mult mai bine si mai rapid. Deci DA! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, eu sunt ft multumita de ea...fierul e ft usor, recunoaste materialul si isi regleaza temperatura, fierul aluneca pur si simplu pe haine, timpul se reduce simtitor (eu am ajuns de la 1 ora la 20 de min); are si abur intermitent daca vrei, calca si vertical...se detartreaza singura...eu calc o data la 3 saptamani si o fac cu placere de cand o am  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...