Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

mai..chiar mi-ati dat idei cu statia asta de calcat.

 

io sunt in tabara cu Helbi. Nah, fiecare cu parerea lui. Artificii fac si io, si la urcator si la turatii de stoarecere, nici pijamalele nu le las necalcate.e drept ca dupa urcator se calca foarte usor.

 

si, fix aceasi discutie o am cu niste amice de aici. Tot la fel zic, ce calcat, ca de altfel, ce masina automata [soricel]

 

si, io faceam odata la fel cu masina de vase [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Must am facut si noi. anu asta a iesit vreo 30 l. am lasat pe cel Rosu pe usa de la frigider si avem un bidon, care e sigilat prin sistemul cu apa. asta e iesit roze. Dar cum la noi e frig, nu s-a innasprit deloc.

 

dar zacusca nema, si nici muraturi nu am gasit la turci, sambata seara. cica sa incerc pe joi. asta si fac. nu pun multe gogonele, dar cele 4 borcabe de 5 kg le umplu cu conopida, morcov si gogonele.

si mai punem noi castraveti la murat, 2-3 borcane.

 

daca mai gasesc vinete, fac zacusca, si dupa fiert si invelit in paturi sa se raceasca incet, tin si peste ani. abia am terminat un borcan de anu trecut. tinut in camara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, felicitari pt rezultat. munca si vointa. [testoasa]

 

felicitari Stundentului [bis]

 

====================================================

 

cand citesc ma ia cu ameteala. scoala in calitate de parinte mi se pare mult mai grea decat in calitate de copil.

citesc la voi despre copii care au rezultate exceptionale..super mi se pare.

 

sa nu spuneti la nimeni [barfa] , io lucrez cu ai mei, si tot o dau de gard. [hot]

 

cat despre extra..offf personal in afara de inot, nu i-am incurajat spre vreo directie

 

D, merge la instrument, a schimbat acu catre orchestra si anume trompeta, R Clarinet. La ei e un Must intrumentul in clasa 5,6.

merg la Sah, la D se plateste, la R, aceeasi scoala se face gratis prin liceu.

R merge la fotball, 3 ore pe sapt, plus sambata meci

D merge la Scrima. asta e gratis prin scoala.

 

Sahul le este trecut in Zeugniss/ Carnetul scolar ca activitate extra.

La clasa a 4-a R facea engleza extra, cu o americanta, si aia a fost trecuta in carnet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la capitolul calcat, ma inscriu si eu in categoria celor care calca din an in Paste, si asta pentru ca am grija ca hainele pe care mi le iau sa nu se sifoneze.

 

am crescut intr-o casa in care se calca orice (mint, nu chiar orice, sosete nu-mi amintesc sa se fi calcat, dar in rest totul, de la chiloti si maieuri la prosoape si asternuturi). cand am ajuns la casa mea am descoperit asternuturile creponate. n-or fi ele elegante, da' nu-mi pasa. cand am luat primul set din asemenea asternuturi am promis ca io cearceafuri nu mai calc in veci [:)] acum un an am mai avut o tentativa sa imi iau un cerceaf normal, da' l-am dat urgent mai departe indata ce l-am scos din punga, ca am realizat cat ar fi trebuit sa calc la el. e drept ca nu folosesc cuvertura, nu pun nimic pe pat, las cearceaful si pernele, si se vede urat nu doar daca-i necalcat, ci si daca il calc 3 ore si pe urma dorm o noapte. si cred ca-s traumatizata din timpul facultatii, cand aveam cearceaf care se apreta (la fel si halatele) si uram sa le calc [smulgpar]

 

in rest, zau ca spal costume cu pantaloni, pe care le usuc pur si simplu pe umeras (n-am nici uscator) si nu au nevoie sa fie calcate. de blugi si tricouri nu mai vorbesc. camasi nu port, ca oricat de corporatista as fi (uneori ma intreb daca eu chiar ma incadrez in definitie, inclin sa cred ca da) prefer orice altceva in afara de camasa - in general la costume port topuri fara maneca, iar daca nu-s in costum, port diverse bluze sau pulovare. oricum noi n-avem vreo tinuta impusa cand mergem la birou (pe unde v-am zis ca oricum nu prea dau in ultima vreme), ca acolo nu ne vedem decat noi intre noi; cine se simte bine in blugi vine linistit in blugi. mai elegant ne imbracam cand mergem in deplasari ("la vizite la site", cum spunem noi), adica la policlinici sau spitale, desi nici acolo nu ne impune careva sa fim imbracati intr-un anume fel. la fel, cine se simte bine in blugi poate merge in blugi. am auzit povesti terifiante legate de tinuta obligatorie - nu sandale (doar pantofi inchisi), nu fara ciorap, nu fusta peste genunchi, nu culori vesele... din fericire nicaieri nu mi s-a impus asa ceva.

 

asa ca la mine calcatul se intampla de 3-4 ori pe an. in principiu calc fetele de masa (si asta doar cand vine mama la mine, ca in rest nu folosesc asa ceva), si in mod exceptional am facut rabat la conditia "a nu se sifona" la pantalonii albi, care-mi plac de mor, asa ca mai calc cate o tura peste vara. am insa si de-astia cel putin 2 perechi care nu trebuie calcati [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu calc  [ascuns]  si ma relaxeaza. Imi pun un film care sa imi placa si ma uit cand la film cand la fier si langa-langa treaba merge. Cel mai mult imi place sa calc hainutele fetelor.

 

Regula este: se calca numai hainele 'de exterior'. la bluze se calca numai partea vizibila [:D] (fata bluzei si fata manecilor) ca dupa ce ma asez la volan, in secunda 2 se vor sifona, la pantaloni si camasile office calc tot dar merg rar imbracata cu ele (la client cum Zice Mianna) ptr ca la birou port panatlon cu dunga si bluzite. Costumele sau pantalonii sunt in general amestec cu poliester si nu sensifoneaza chiar spalati in masina daca nu dau centrifuga tare.

Camasile lui B merg la curatatorie. 

Fete de masa 1-2 sa impresionez daca pica musafiri neasteptati. Tot ptr musafiri am o lenjerie calcata- pentru impresia artistica. Ale noastre sunt calcate in picioare cand topaie Pietricica in patul nostru  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolina, Didi, va multumesc de intrebare, Eric e mai bine, e o boala a copilariei care se poate face de oricate ori, din pacate. Nu a avut bubite pe mana sau picior, doar in gura, pe limba mai precis, cel mai neplacut. SI acum mananca f. putin si cu teama ca o sa-l doara limba.

 

La capitolul calcat, fac asta numai pentru hainele de serviciu. Cand foloseam uscatorul cam 90 la suta din haine ieseau bune de imbracat direct. Acum usuc la aer doar si depinde f mult pe ce le usuc. Daca le pun pe umerase, inclusiv pantalonii (pe umerase speciale pt pantaloni) nu mai e nevoie sa le calc. Deci, ce ramane? PAntalonii de stofa mai pretentiosi si camasile (ale lui, ca eu nu port).

Cearsafuri folosesc numai fitted (cu elastic) si se intind pe saltea incat e inutil sa le mai calci.

 

Cuvinte stalcite avem destule, insa nu din alea cu conotatii. Mastana in loc de smantana imi vine primul in minte, desi mai are muuulte, el inverseaza silabe.

Iar eu daca ma gandesc de cate ori am spus "fac aia si ailalta" in public nevorbitor de romana...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...