Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Buflea, cum il serbezi pe Junior?

 

Simmona, chiar nu vrei sa mai mergi la Dr pt scosul pansamentului semirigid?

Ah, nu, nu am nevoie de doctor. E o dracie, cum sa-ti explic... functioneaza ca un manson (lol, iaca la ce-a fost buna facultatea ;))) ) imagineaza-ti un tub taiat pe lung, are niste fire care trec printr-o rotita; cind invirtim rotita, firele alea string tubul in jurul minutei. Cind l-am luat, avea dimatrul constant de la un capat la celalat, cei de la magazin l-au fixat pe minuta si apoi l-au incalzit si l'au "format' pe minuta ei.

 

Dar il scoatem zilnic, pute ingrozitor, ca papucii dupa 3 meciuri, probabil materialul cu transpiratia, e si f cald afara si gaurile alea de aerisire de fapt se infunda cu pielea ei, cind il dam jos zici ca are pustule pina se aseaza pielea inapoi la locul ei! Spalam minuta si o lasam asa, libera, pina sta intr-un loc. Ca si pielea aia, saraca, cind am scos-o de sub ghips, era toata numai rani si bubute, acum alea i-au trecut si azi a facut o reactie urita,c are toata mina rosie, toata o iritatie, am dat-o cu ceva crema cu antibiotic, nu stiu miine dimineata cum o trimit la scoala, cred ca i-l pun si ii scriu invatatoarei sa o lase sa il scoata pina sta in banca, sa nu mai chinui pielea aia! 

 

Uite, asa e, doar ca are culori de fetita:

http://medcitynews.com/2012/10/san-diego-firm-aims-to-reshape-the-world-of-casts-with-reformable-waterproof-plastic/

 

Merci de intrebare  [flo2]

Simonna

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineata,

Aseara am fost, la ceea ce credeam eu ca va fi ultima  sedinta cu parintii din viata mea.

Mi-am strans ochii sa nu dau pe afara oaresce saratura,  sa-mi stric machiajul si am plecat, pe drum, cu inima stransa gandindu-ma la viitor. Lung a fost drumul!

Dar, nah, cica in clasa XII vom avea sedinte dese. Deci la loc comanda! Sentimentalismele pe mai tarziu.

 

Am aflat asa:

- profesorul de istorie va face meditatii cu ei 2 ore/saptamana

- la romana la fel

- statul va deconta 55 lei la manuale (pe baza de chitanta fiscala) - manualele de clasa XI-XII nu ma sunt oferite de stat gratuit. In urma unor scandaluri statul a hotarat sa le deconteze. 55 lei de lei nu acopera decat vreo 2 manuale.

 

cu directorul liceului fac o materie, care poate fi  aleasa la bac, dar acest director tare isi mai pierde busola cand nu se poate face inteles si incepe si tipa si ii face prosti.

Cand am plecat de acasa fii-mea mi-a dat instructiuni clare: nu vorbesti la sedinta despre director.

si  cum ramane cu "stand up for yourself?"

bineinteles ca am ridicat acesta problema - am fost singura ce am vorbit, restul doar au dat din cap.

Un parinte a propus ca la urmatoarea sedinta sa vina si dierectorul si ceilalti profi de interes pentru bac.

"Mda, le zisei, ca sa fiu singura care ia atitudine!"

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru astazi am niste curiozitati:

 

Cand s-a facut pentru prima oara transfuzie de sange?

Cand s-a facut prima oara transfuzia de sange se tinea cont de RH?

De ce este important RH-ul la o transfuzie?

 

Alte intrebari:

Zilnic am casuta de email inundata de cel putin 60 de emailuri nedorite. Le declar SPAM, la cele care am link de dezabonare (nu m-am abonat la nimic) il folosesc.

Cum naiba fac sa scap de ele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru astazi am niste curiozitati: Cand s-a facut pentru prima oara transfuzie de sange? Cand s-a facut prima oara transfuzia de sange se tinea cont de RH? De ce este important RH-ul la o transfuzie? Alte intrebari: Zilnic am casuta de email inundata de cel putin 60 de emailuri nedorite. Le declar SPAM, la cele care am link de dezabonare (nu m-am abonat la nimic) il folosesc. Cum naiba fac sa scap de ele?

 

la primele întrebări iti pot Răspunde, cand am timp, ca sunt la job. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru astazi am niste curiozitati: Cand s-a facut pentru prima oara transfuzie de sange? Cand s-a facut prima oara transfuzia de sange se tinea cont de RH? De ce este important RH-ul la o transfuzie? Alte intrebari: Zilnic am casuta de email inundata de cel putin 60 de emailuri nedorite. Le declar SPAM, la cele care am link de dezabonare (nu m-am abonat la nimic) il folosesc. Cum naiba fac sa scap de ele?

 

Viviana, uite aici detalii despre istoria transfuziei. http://www.aabb.org/tm/Pages/highlights.aspx

 

Primele au fost la catei. Una de succes la om in 1795 dar nu a fost 'patentata' apoi 1818 primele eficiente si documentate.

 

Sistemul de clasificare Rh e din 1939/40 si deja se stia ca trebe sa se faca transfuzii grup-grup si 0 si AB sunt donator/primitor universal.

 

Cu transfuzia de sange Rh pozitiv la cineva cu Rh negativ cred ca se intampla ca la sarcina: sangele primitorului identifica proteina D sau altele alea donatorului ca fiind 'dusman' (ptr ca cel cu Rh- nu le are) si le ataca. Mai departe o las pe Mihaela ca e mosia ei :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...