Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Otilia, mi-au placut mesajele tale [il] . au fost fix pe sufletul meu. Ma bucur ca te-au mancat degetele. O placere sa te citesc [flor]

Simmona, bine ca nu sunt sechele. asa am incercat io sa gandesc dupa o mana rupta un picior sarit /fractura.

 

Cand era R al meu mai mititel, una doua ii sareau mainile din cot. la cea mai mica sucitura pac..si era musai sa ajung la un chirurg care ii punea mana instant la loc. si io dar si frat-su i-a scos mana, si singur si educatoarele (erua speriate alea ca de bombe de mainile lui, ca li se facea raport, de la asigurare)

 

azi dupa ce au plecat toti baietii, fiind cu presiunea timpului am facut curat bec in casa. eram in birou la 9. altfel o lungesc ca pe o boala.

 

Ioana cam asa si io ma uit la un film sau raman in ganduri si calc si le impachetez ca la magazin. ce sa zic ca calc si cand au fost acu in ro, pe unde am stat toate lumea  fuge de calcat si asa ma fac utila. Nah, daca mi-au tinut copii ca pe printi.

 

 

de fapt vroiam sa va povestesc o faza. Duminica la biserica, D a vrut sa vina cu mine, de buna voie si nesilit de nimeni. Si, lui ii dau 5 lumari sa le aprinda la vii si io ma ocup de morti. si cand ajunge la a 5-a lumare ma intreba daca o poate aprinde pt pretena lui, (ca ne terminase pe cei ce ii stia el) Nu stiu care ca are o duzina. in prima secunda am fost cam soc [fal]  dar in secunda doi i-am spus sigur :) [:)] . Ce iti e si cu copii astia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani mama aminnei! Sa iti traiasca mama multi ani , sanatosi si fericiti, aminna! [floare3]

 

 

Revenind la dilemele mele cu copiii proprii. Am avut aseara o discutie revelatoare cu Bianca. Rares e mai zen asa, el are cativa baieti cu care discuta despre minecraft sau lego sau fac glume numai de ei intelese si e ok, e multumit cu asta.  Fiica'mea insa, are niste ambitii  si o nevoie de atentie si de a fi in centrul atentiei muuult mai mari. Am aflat ca, desigur nu TOTI copiii stau pe telefoane (nici macar nu au toti telefoane, si sigur nu toti le au de ultima generatie)  si ca sunt si copii care se joaca, fac ceva in pauze, dar nu sunt in cercurile ei de interes. (mi-a zis de un grup de 4-5 fetite care se joaca in pauze cu unicorni si printese, ceea ce , desigur, dupa parerea ei e de copiii mici ... penibil de-a dreptul!) .

Am tinut un discurs cu patos despre adevarata prietenie, obtinuta prin ceea ce faci, ceea ce spui si ceea ce esti, nu prin obiectele pe care le ai, i-am dat niste sugestii cum sa se "lipeasca" de un grup sau altul (ea e genul care nu are nici rabdare, nu stie sa fie subtila, incearca sa se bage intr-un joc sau intr-un grup si daca nu e bagata in seama si in mijlocul actiunii in 2 minute, se supara, le zice vreo doua si pleaca [:D] ). Am reasigurat-o ca are o multitudine ce calitati si ca eu cred ca ea poate sa faca absolut tot ce doreste, daca ii place si vrea cu adevarat si munceste pt asta (si chiar cred sincer acest lucru, e un copil extraordinar) . I-am dat exemple din viata mea, i-am spus ca un grup mic de prieteni adevarati este mai important decat sa fii mare vedeteta, dar sa nu sara nimeni sa te ajute cand chiar ai nevie de ajutor. 

 

Mno, vom vedea cum evolueaza treaba. Imi dau seama ca nu e usor pt ei, asa de mici si cu atatea ganduri si dorinte si frustrari ... 

 

Multumsc pt sugestia cu jocul de carti! Da, au voie sa ia lucruri /jocuri la scoala. Noi nu avem jocul ala, Uno, dar il caut. De ex. maine la ora de abilitati practice isi pot aduce piese de lego sa contruiasca (Rares e fericit). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruf, eu am fost acum 2 ani (in herastrau), mancarea gratuita se imparte la mai multe standuri, lumea statea civilizat la coada, mergea foarte repede. cred ca depinde si de ora la care te duci, si de starea vremii...

in Herastrau am fost si eu, da' era pe bani. sau poate vorbim de evenimente diferite? tot ce stiu e ca era cu turci si cu dervisi [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Herastrau am fost si eu, da' era pe bani. sau poate vorbim de evenimente diferite? tot ce stiu e ca era cu turci si cu dervisi [:)]

 

gratis era doar kebabul, restul erau pe bani, intr-adevar.

noi am incercat niste chiftelute pe gratar (kofte), semanau cu micii ca forma, dar gustul este total diferit

miam, ce delicioasa era carnita de la kebab....fii-mea a mai vrut inca unul...

daca te bagi la concursul de mancat baclava, le papi si pe acestea gratis :-)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pentru bucuresteni, si nu numai, in acest week-end, la romexpo, este organizata expozitia-concurs "sophisticat"...cu si despre pisici, adica  [:)]

viv, mianna, rufus ? va tenteaza ?

recunosc ca m-am cam plictisit de ele(de expozitii, sa nu se inteleaga ca m-am plictisit de pisici [:)] ). in primii ani dupa ce mi-am luat pisicile, mergeam la fiecare expozitie (se face in fiecare an si primavara, prin aprilie, si toamna, prin septembrie). de cativa ani insa nu m-am mai dus. imi placea mai mult cand era la Sala Palatului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost doar la doua expozitii cu pisici, una la romexpo, cealalta la sala palatului.

la sala palatului nu mi-a placut deloc, aglomeratie, spatiul prea mic, mesele prea inalte - copiii mai maruntei nu prea ajungeau sa vada pisicile expuse, plus ca sistemul de ventilatie + pardoseala neacoperita facea ca tot parul de pisica sa pluteasca efectiv in aer, peste tot.

la romexpo (cand am fost eu) au avut la dispozitie un pavilion maricel, si n-a mai fost asa inghesuita zona de vizionat pisicute, mesele pe care erau puse erau mai joase, la nivelul copilasilor. pavilionul avea mocheta pe jos, parul de pisica nu s-a mai ridicat asa rau in aer...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...