Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

conceptie bb in post


nemary

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Porumbita
decizia de a concepe un copil trebuie luata intre viitorii parinti; nu intre mama si preotul ei...
mama se-ntreba daca face un pacat , pentru ca intr-adevar in postul pastelui nu se concep copii, nu se fac nunti etc... .... si e firesc ca numai preotul sa poate sa-i dea raspunsul corect si dezlegare... decizia e adevarat ca tre s-o ia cu sotul ei... insa daca intri pe-aici , pe la sufletul credintei.. ar fii trebuit sa stii deja asta, nu? s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by nemary
am fost vineri seara la biserica pt a ma spovedi. i-am spus preotului care este problema mea iar el a zis ca ma iarta si sa avem un copil sanatos.
Scuza-ma, dar nu preotul este cel care trebuie sa te ierte. Asta e o tampenie, si el e doar un om, cu ce drept iti spune daca e bine sau nu sa concepi un copil, si ca te iarta ?! Poate are mai multe pacate decat tine. Doar Dumnezeu are acest drept, de a te ierta. Si fii sigura ca nu e un pacat sa concepi un copil in post, doar pentru ca asa spune preotul sau mai stiu eu cine cu mintea ingusta. Un copil e o binecuvantare, un dar de la Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am conceput pe Nicolas in Postul Pastelui ( aprilie 2005)... cu o sapt inainte de Paste am aflat ca sunt insarcinata( pt prima data in viata si din prima incercare). De nascut... trebuia sa se nasca la inceputului lui ian. 2006 insa Sf. Nicolae a fost bun si iertator si ni l-a adus chiar el pe 6 dec. 2005. Chiar daca a venit cu o luna mai devreme a fost suuuuper sanatos si baban ( 3,800gr si 52cm nascut la fix 36 sapt). Am avut o sarcina excelenta, m-am si spovedit+impartasit in timpul sarcinii, nasterea s-a produs cand chiar nu ma asteptam iar Nicolas este acum un nazdravan, sanatos, sper eu cu iubire fata de Dumnezeu(imi arata toate iconitele si mi le cere sa i le dau sa le pupe) . La botez parintele mi-a spus sa-l impartasesc lunar si asa am si facut. Imi aduc aminte si-acum ca pe 2 aprilie 2005 ( Postul Pastelui) am fost la Manastire si am dat un ACATIST in care ma rugam sa am un bebe. Nu incercasem niciodata sa raman insarcinata pana in acel moment... deci avea ceva temeri dar minunea s-a produs mai repede decat imi imaginam. Evident asa a vrut Dumnezeu... chiar daca era POST. Mari iti doresc sa iti dea Dumnezeu un BB sanatos. LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005) "Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Criss75
quote:
Originally posted by nemary
am fost vineri seara la biserica pt a ma spovedi. i-am spus preotului care este problema mea iar el a zis ca ma iarta si sa avem un copil sanatos.
Scuza-ma, dar nu preotul este cel care trebuie sa te ierte. Asta e o tampenie, si el e doar un om, cu ce drept iti spune daca e bine sau nu sa concepi un copil, si ca te iarta ?! Poate are mai multe pacate decat tine. Doar Dumnezeu are acest drept, de a te ierta. Si fii sigura ca nu e un pacat sa concepi un copil in post, doar pentru ca asa spune preotul sau mai stiu eu cine cu mintea ingusta. Un copil e o binecuvantare, un dar de la Dumnezeu.
draga mea,o fi o tampenie pentru tine,pentru altii nu este,asa ca hai sa ne respectam unii pe altii,ok? Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) [gravi][url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev245pr___.png"]si bb din burtica [/url] "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de o istorisire de a soacrei mele....ea mi-a povestit,era cumva uimita si socata de povestea asta.Soacra mea este foarte bisericoasa.O cunostinta de-a ei i-a povestit ca sotul ei este ...foarte focos si ca nu poate tine posturile asa cum trebuie ,chiar daca se abtine de la a manca de dulce,chiar daca isi face rugaciunile si merge frecvent la biserica la slujbe .Femeia a fost sfatuita sa vorbeasca cu un preot,sa ii spuna baiul ei,eventual sa primeasca un sfat de urmat.Asa a facut.Preotul nu a certat-o si nici canon nu i-a dat.I-a spus doar cam asa:"Dupa ce mananci nu te speli pe maini?Daca te speli de fiecare data dupa si vii curata trupeste si sufleteste la biserica,in fata lui Dumnezeu...asta e foarte bine,iar eu te pot impartasi si spovedi". Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] si [url="http://rides.webshots.com/album/555798257CyAVzE"]Ea e TOYO...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] [pup] tuturor pt.gandurile bune si pt.incurajari. noi "muncim" in continuare si daca se prinde ceva ar fi minunat. ma rog la [ruga]DUMNEZEU pt. un bb sanatos si sunt sigura ca mi-l va da. o zi minunata, Mari Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Criss75
quote:
Originally posted by nemary
am fost vineri seara la biserica pt a ma spovedi. i-am spus preotului care este problema mea iar el a zis ca ma iarta si sa avem un copil sanatos.
Scuza-ma, dar nu preotul este cel care trebuie sa te ierte. Asta e o tampenie, si el e doar un om, cu ce drept iti spune daca e bine sau nu sa concepi un copil, si ca te iarta ?! Poate are mai multe pacate decat tine. Doar Dumnezeu are acest drept, de a te ierta. Si fii sigura ca nu e un pacat sa concepi un copil in post, doar pentru ca asa spune preotul sau mai stiu eu cine cu mintea ingusta. Un copil e o binecuvantare, un dar de la Dumnezeu.
Exact,daca ar fi sa ne traim viata dupa spusele preotilor nu am mai avea voie sa facem nimic[alcool]. Anca,[url="http://community.webshots.com/user/cristil102"]Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [/url][auto] "Happyness is the key to your heart"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ana68
Imi amintesc de o istorisire de a soacrei mele....ea mi-a povestit,era cumva uimita si socata de povestea asta.Soacra mea este foarte bisericoasa.O cunostinta de-a ei i-a povestit ca sotul ei este ...foarte focos si ca nu poate tine posturile asa cum trebuie ,chiar daca se abtine de la a manca de dulce,chiar daca isi face rugaciunile si merge frecvent la biserica la slujbe .Femeia a fost sfatuita sa vorbeasca cu un preot,sa ii spuna baiul ei,eventual sa primeasca un sfat de urmat.Asa a facut.Preotul nu a certat-o si nici canon nu i-a dat.I-a spus doar cam asa:"Dupa ce mananci nu te speli pe maini?Daca te speli de fiecare data dupa si vii curata trupeste si sufleteste la biserica,in fata lui Dumnezeu...asta e foarte bine,iar eu te pot impartasi si spovedi". Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] si [url="http://rides.webshots.com/album/555798257CyAVzE"]Ea e TOYO...[/url]
Pai,trebuia sa-si trimita sotul la amante,zau asa...[alcool].Si inca ne mai miram ca isi gasesc altele[bang] iar pe urma ne intrebam De ce doamne ? Anca,[url="http://community.webshots.com/user/cristil102"]Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [/url][auto] "Happyness is the key to your heart"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biserica nu recomanda postul trupesc decat in conditiile in care ambii soti doresc si POT sa posteasca. Altfel, trebuie respectata casatoria, pentru a nu se pierde doua suflete, adica al sotului care ajunge in paturi straine si al celei cu care ajunge acolo. Nu este nimic absurd in canoane, poate doar pentru cei carora nu le trebuie credinta si biserica de nici un fel. Pentru aceia, toate sunt absurde, daca tin de religie. Si nu conteaza cate pacate are popa, atata timp cat doresti binecuvantarea lui Dumnezeu pentru ceva, preotul este singurul in masura sa ti-o ofere, sau sa te sfatuiasca din punctul de vedere al bisericii/confesiunii pe care o reprezinta. Cine nu are nevoie de indrumare duhovniceasca nu trebuie sa mearga la biserica sau la preot. Nu il obliga nimeni. MARILENA SI [url="http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu"]ANNA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...