Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

conceptie bb in post


nemary

Recommended Posts

quote:
Originally posted by teolinda
ANA am auzit si eu un preot care a spus ca "e mai pacat sa il refuzi". Acum asta este... daca tot de la Doamne Doamne e lasat... iar ei nu prea pot controla"situatia"... LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005) "Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"
Tocmai de aceea spuneam zilele trecute ca preotul e un simplu om, de multe ori cu mai multe pacate decat noi muritorii de rand, si ca nu el trebuie sa hotarasca daca e bine sau rau un anumit lucru. Degeaba se supara unii habotnici de pe forum, dar de multe ori preotii spun niste aberatii. Oricum raman la parerea mea, doar Dumnezeu are dreptul de a ne judeca si de a ne ierta pacatele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Criss eu nu am intalnit vreun habotnic pe forum, sau cine stie? poate nu-mi dau eu seama. Dar trecand peste asta, ai dreptate cand spui ca doar Dumnezeu are dreptul de a judeca si de a ierta pacatele, insa as vrea sa te corectez putin: preotul doar sfatuieste, nici nu poate hotara si nici nu ar avea sens sa hotarasca daca si cand procreaza cineva. Faptul ca e om, se traduce in felul urmator: de amar de vreme, Dumnezeu a trimis oamenii sa propovaduiasca adevarata credinta si sa ii indrume pe cei multi... Hristos, Om si Dumnezeu, a instituit preotia prin propriul exemplu, putem citi in Scriptura la Ioan, 21,15-17: "...A zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia? El I-a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei. Iisus i-a zis iarasi a doua oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? El I-a zis: Da Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis- a Iisus lui: Pastoreste oile Mele. Iisus i-a zis a treia oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? Petru s-a intristat, ca i-a zis a treia oara: Ma iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc. Iisus I-a zis: Paste oile Mele." De retinut, faptul ca Petru se lepadase de Hristos de trei ori, deci pacatuise si tot de trei ori Domnul l-a iertat si l-a primit din nou printre apostoli, dandu-i sarcina pe care acesta a transmis-o mai departe, atestata istoric, adica Preotia. Iar harul le-a fost dat la pogorarea Sfantului Duh, (Fapte cap. 2) tot oamenilor simpli. Preotul nu decide in nume personal ceea ce e bine sa se intample intr-o familie crestina ci in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu care ar trebui sa reprezinte piatra de temelie a existentei oricarui crestin. Daca nu L-am reduce pe Dumnezeu la un simplu concept si ne-ar interesa ceea ce El ne-a lasat ca mostenire, implicit indrumarile despre cum sa ne traim viata, am intelege in mod corect care este rolul preotului in biserica si in societate, si mai cu seama, de ce nu are sens sa-i judecam lui pacatele pe care ca un om, evident le are, inainte de a deschide gura sa spuna ceea ce este propriu chemarii sale ca indrumator spiritual, adica invatatura duhovniceasca. MARILENA SI [url="http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu"]ANNA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nemary, daca iti doresti un copil parerea mea e ca nu conteaza in ce post econceput ,important e sa ai o sarcina usoara fara dureri ,greturi ,probleme ,sa nasti usor si copilul sa fie sanatos . Copilul este o binecuvantare care iti umple viata ,te uneste ,iti intregeste familia ,iti umple viata ,te simti implinita,fericita,iubita,un copil este precum un "inger",este pur,nevinovat. te simti femeie si nu in ultimul rand " MAMA" cel mi frumos cuvant. eu iti doresc sa impartasesti toate aceste sentimente si sa nu-ti faci nici un complecx ca e conceput in post Dumnezeu ,cu siguranta nu te va pedepsi ,cum de altfel nu a pedepsit atatea femei care au conceput un copil in post . Eu am ramas insarcinata in 2005 in postul Pastelor si am nascut pe 20 dec 2005 si am o fetita minunata . dovada: http://new.photos.yahoo.com/chira_anca Sorana 20 dec 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SORANA, multumesc pt.incurajari. din pacate a mai trecut o luna si nu s-a intamplat nimik. poate ca Doamne Doamne nu vrea sa-mi daruiasca acum un BB si imi spune ca ar trebui sa-i respect postul. spun asta pt ca acum cateva nopti am visat ca eram impreuna cu sotul intr-o biserica si ne inchinam la icoane si ne rugam la Dumnezeu sa ne facem si noi un bb. sunt confuza si nu ma gandesc decat la asta
Mari Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemary, in primul rand, iti doresc din tot sufletul sa ti se implineasca visul de a deveni mamica! Credinta mea este ca tuturor femeilor care isi doresc sa fie mamici ar trebui sa li se indeplineasca acest vis, fie doar pentru taria cu care spera in realizarea lui! In ceea ce priveste dilema ta, te-as sfatui, daca exista cea mai mica urma de indoiala in sufletul tau (si vad ca este), sa faci pauza aceste 2 saptamani care au mai ramas din Sfatul Post al Pastelui! O pauza de reculegere, de rugaciune, si, daca vrei, de regasire sufleteasca! Cred ca te va ajuta foarte mult, mult mai mult decat lupta continuua cu "oare facem bine ca incercam sa avem un copil in Post?" si cu toate argumentele pro si contra pe care le-ai auzit, inclusiv aici! Credinta si tot ce implica ea (inclusiv postul) este o alegere personala si nu trebuie sa fie impusa , respectarea sau nu a canoanelor bisericesti iarasi este o alegere care trebuie sa fie numai a ta (nici macar preotul nu are voie sa iti impuna ceva)! Imi cer scuze pentru indrazneala de a imi da cu parerea intr-o chestie atat de personala! Dumnezeu sa te ajute!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nemary,imi pare rau ca 'nu s-a intamplat nimik" ,poate ar fi bine sa dai curs visului tau si sa mergi la biserica sa te rogi la Doamne Doamne ,si oricum nu mai este mult si Postul se termina si poate asa vei fi mai linistita si mai impacata .parerea mea este sa nu te stresezi si sa gandesti pozitiv si ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzia sa apara.eu am ramas insarcinata dupa urmatoarea metoda ;(in a 13-15 zi )din prima zi de CM,si in astea doua sapt nu am prestat nik ,incearca si asa ,ce sa zic la mine a functionat .eu iti doresc sa ramai[gravi] cat mai repede si sa ne tii la curent .Astept vesti buneeeeeee. Sorana 20 dec 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nemary poate ca Doamne Doamne nu vrea sa-mi daruiasca acum un BB si imi spune ca ar trebui sa-i respect postul.

Sigur nu-i asta. Cum iti explici atunci ca sunt totusi copilasi conceputi in post? De ce DD le da voie altor mame sa-i faca si tie nu? Eu iti doresc sa devii mama cat mai repede, indiferent de sarbatorile din calendar! Daca acum nu se intampla sa ramai gravida, se va intampla mai tarziu, timpul nu-i pierdut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai am aflat zilele aste ca sunt[gravi] si cred ca este un dar de nepretuit pentru o femeie.Si cand ma gandesc ca am sa nasc in Postul Craciunului, ma bucur si mai mult ca DD ne-a ascultat rugaciune. Va doresc ca tuturor sa vi se indeplineasca acest vis de a deveni mamici[bis] [gravi]+5
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...