Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

O prietena din Canada mi-a spus ca pentru a renunta la cetatenia romana se face o cerere. Deci daca nu am facut aceasta cerere (si nu am facut-o), nimeni nu mi-o ia, implicit sunt considerata cetatean roman.

 

Dar dovada, cum o aduc?

 

Este suficient pasaport CRDS (nu am inca, ar trebui sa imi fac)  sau se poate mai simplu, altcumva? De ex. la notariat (mama a intrebat) i s-a sugerat sa mearga la Evidenta Populatiei din ultimul meu sector de domiciliu, sa vada daca ma gasesc pe acolo. Sa se duca cu buletinul meu vechi si sa intrebe.

Sau sa-mi fac un pasaport provizoriu (tot sugestia lor). Apropo se numeste "provizoriu" sau "temporar"?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marius, la notar in Ro ca sa vand apartamentul imi trebuie.

Deci se poate la Evidenta Populatiei. Da, am CNPul in buletinul expirat. Si pe certificatul de nastere, Alinta (din SUA as pleca, daca ar fi nevoie).

 

Marius, oare de la Evidenta Populatiei poate primi o adeverinta care sa demonstreze ca mi-am pastrat cetatenia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, la notar in Ro ca sa vand apartamentul imi trebuie.

Deci se poate la Evidenta Populatiei. Da, am CNPul in buletinul expirat. Si pe certificatul de nastere, Alinta (din SUA as pleca, daca ar fi nevoie).

 

Marius, oare de la Evidenta Populatiei poate primi o adeverinta care sa demonstreze ca mi-am pastrat cetatenia?

iti trebuie procura. o poti face la consulat cu id-ul de unde locuiesti  acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu Marius de legatura, asa a intrebat-o azi pe mama vazand pasaportul american - copia- spre identificare. Cel Roman este expirat. Alinta, ca sa fac procura imi trebuie pasaport roman nou. Voi face Crds. Letitia, de care special? Crds? Multam de info, am sa vb cu notarita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu Marius de legatura, asa a intrebat-o azi pe mama vazand pasaportul american - copia- spre identificare. Cel Roman este expirat. Alinta, ca sa fac procura imi trebuie pasaport roman nou. Voi face Crds. Letitia, de care special? Crds? Multam de info, am sa vb cu notarita

Nu poți face procura folosind te de id-ul american iar cnp-ul sa fie luat din certificatul de naștere?  

 

De cetatenia romana nu scapi asa ușor nici dacă faci cerere speciala de renunțarea a cetățeniei.  Eu cred ca e suficient certificatul de naștere,  ala nu are termen de valabilitate ca buletinul sau pasaportul. Si mai cred ca id-ul american ar trebui sa fie recunoscut / acceptat de autoritățile romane doar nu sintem în jungla.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...