Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

ML, tu ai scris la consulat sa le descrii situatia si nevoile tale? scuze daca ai spus deja, dar nu mi-am dat seama.

 

eu am trimis ieri email la consulat sa imi fac programare - am nevoie de pasapoarte ... cu domiciliul in strainatate si aseara mi-au raspuns foarte frumos ci lista tuturor documentelor cerute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu inca, abia ne-am hotarat ca vom alege calea Consulatului si nu mers (deocamdata...) in Ro. Ii voi intreba, dar intai vreau sa inteleg in mare care sunt pasii de urmat si sa nu dau navala pe ei cu un e-mail interminabil la care nu s-ar uita. Poate...

 

Te-au programat curand sau ai de asteptat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Oameni buni ...dupa ce-si transcrie certificatul de casatorie(asta trebuie transcris nu cel de nastere,cel d enastere trebuie doar in varianta interbationala) si depune acte pentru paspaort de CRDS,autorutatile ii fac intii buletin cu numele dupa casatorie si abi apoi pasaport.Insa ea nu vede buletinul,daca face actele prin ambasada. Draga mea, sunt tare de cap, cred ca pricep, dar poate nu. Da, sper sa ajung pana la urma la consulat cu înscrierea certif de casatorie, ii voi intreba, cred, si ce fel de certif. de nastere trebuie sa prezint ca act doveditor ( cel vechi de cand m-am nascut sau unul in varianta internationala - de care abia scum aud de la voi...). Aici ma blochez ... depun actele de CRDS si cum " nu vad buletinul" daca fac actele prin Ambasada? Este cumva o etapa birocratica obligatorie care se executa de catre ei ( pe loc sau nu ) iar eu nu sunt direct implicata pt. ca nu mai am nevoie de buletin, acesta fiind inlocuit cu Pasaport CRDS? .

 

 

Da,este o etapa birocratica,in spatele culiselor.

 

Iti trebuie certifucat de nastere international.

 

Scrie te rog e-mail sa te lamureasca ambasada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, acum am citit mesajul tau. Mama poate preda buletinul expirat chiar acum ori mi-l trimite si il duc eu la consulat in primavara, deci mult mai tarziu. Cred ca am mai scris, imi e teama ca il vor lua si nu voi avea dovada de predare in cazul in care imi cer la consulat. Teoretic pot verifica online sau cum stiu ei dar daca nenea ala in Ro il pune in cosul de gunoi de ex.? De asta intrebam cum se procedeaza, la gandul ca poate nu sunt ultima de pe aici cu acte romanesti expirate, nepredate si care trebuie sa-si faca pasap. CRDS. Va fi una dintre intrebarile de pe lista...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,este o etapa birocratica,in spatele culiselor.

 

Aha, multumesc mult, imi pare bine ca am priceput, in sfarsit :).

 

Iti trebuie certifucat de nastere international.

 

Alta acum! Ca o paranteza, imi amintesc ca inainte sa plec din Ro ( eram cu sotul) , la Ambasada US din Buc. dna de la ghiseu m-a pus sa- mi traduc si

legalizez certif de nastere. S-a facut la ambasada, a costat mult. Deci s-a dus si vremea lui...

 

Scrie te rog e-mail sa te lamureasca ambasada.

Da, Dana, Roxana, scriu,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, acum am citit mesajul tau. Mama poate preda buletinul expirat chiar acum ori mi-l trimite si il duc eu la consulat in primavara, deci mult mai tarziu. Cred ca am mai scris, imi e teama ca il vor lua si nu voi avea dovada de predare in cazul in care imi cer la consulat. Teoretic pot verifica online sau cum stiu ei dar daca nenea ala in Ro il pune in cosul de gunoi de ex.? De asta intrebam cum se procedeaza, la gandul ca poate nu sunt ultima de pe aici cu acte romanesti expirate, nepredate si care trebuie sa-si faca pasap. CRDS. Va fi una dintre intrebarile de pe lista...

scuza-ma dar nu stiu exact ce sa zic...cred ca (si daca imi amintesc bine)  se preda in acelasi moment cind obtii pasaportul.

 

sa ne scrii si noua ce informatii primesti.inclin sa cred ca se citesc mesajele noastre...ca doar de -aia sunt pusi si paltiti acolo

 

incearca, cand faci emailul la consulat sa fie pe puncte si cu fraze cit mai scurte si clare...nu o poveste lunga...

 

adica spui:

sutn (numele) posesoarea urmatoarelor documente(cu numele)...expirate/neexpirate...data expirarii

 

vreau sa vind apartamentul pe numele....de la cutare birou mi s-au cerut urmatoarele doc....

 

intrebari:

1.

2.

3.

 

eu asa as face... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ML tin pumnii sa iti raspunda repede.

Ai scris la mailul asta, da ? contact@informatiiconsulare.ro  

" NOTĂ: NU folosiţi alte numere de telefon sau alte adrese de email decât cele indicate! Apelurile/mesajele venite pe alte căi nu vor fi preluate sau vor fi retransmise la adresa de email a Centrului de Contact şi Suport!"

 

uite aici pagina cu informatii http://washington.mae.ro/node/258

 si daca nu apartii de consulatul asta nu conteza , informatiile generale sunt interesante.

 

 

edit: te intreb ca sa verifici ( nu ca sa imi raspunzi mie ) pentru ca e ciudat sa nu primesti un raspuns din ala automat , la mailurile de contact de obicei confirmarea de primire e ceva normal si pe vremuri exista.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...