Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

Eu n-am primit niciun raspuns automat,iar raspunsul nu stiu sa spune xact in cit timp l-am primit ,am s ama uit de curiozitate .

 

edit M-am uitat ,in doua zile am primit raspuns.Dar asta dupa ce am trimis la adresa corecta,asa cum spune crista...habar n-am de ce prima oara am trimis direct la minister,dar si de acolo am primit raspuns(a durta vreo saptamina insa)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, uite am verificat acum, Crista (multumesc), am trimis e-mailul pe acea adresa. Si apartin de Washington.

 

Am sa mai astept si saptamana asta... voi ce ziceti?

eu i-as suna , sa fiu sigura ca au primit mesajul...altfel astepti degeaba.

si as trimite mesajul si la alte consulate, sa compar raspunsurile [:)]

 

edit. la NY am sunat o data si mi-a placut cum mi-a rasspuns tipa.

 

cei din Los Angeles obisnuiau sa dea info gresite ...nu stiu dacca s-or fi schimbat in ultimii ani....dar poate in scris dau mai multa atentie la ce perle scot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michele, din pacate, nu ai pe cine sa suni ca sa intrebi de mail, daca citesti pe pagina consulatului toate telefoanele si mailurile pentru informatii consulare sunt redirectionate in Romania la minister, sunt  numere de telefon cu prefixul italian, american etc ca sa nu se coste un ochi din cap cind sunam insa iti raspund de la "centru". La telefon raspund si mai greu( am o prietena care a sunat zi de zi saptamina trecuta si nu i-.a raspouns nimeni, un robotel si apoi in loc sa o puna pe "muzica"in asteptare se intrerupea convorbirea, chiar ei scriu pe paginile consulatelor ca e mai usor sa primesti raspuns la mail.

 

aceasta e pagina lor cea noua

https://www.informatiiconsulare.ro/default.aspx

 

de aici se dau toate informatiile, la consulate sunati sau scrieti mail NUMAI pentru programari sau alte probleme de "doamne fereste".

 

 

 

Info gresite puteau da si din nestiinta ca sa nu zic altceva, cine stie cine raspundea la telefon :-)) na ... ca peste tot, se dau informatii gresite si din prostie nu mereu din rautate (sper).

 

L. asteapta ca nu ai ce facesau eventual peste o saptamina mai scrie un email. pina atunci iti tin pumnii [hc] ( asta e pe post de trifoi cu 4 foi  [flirty] )

 

 

 

Iar CIND  o sa primesti raspuns si daca alegi sa te duci la consulat, cind scrii mailul ca sa te programezi sa treci in el toate datele astea

  • numele şi prenumele solicitantului;
  • serviciul consular solicitat (ex: stare civilă, acte notariale, documente de călătorie etc);
  • localitatea de rezidenţă ;
  • data naşterii;
  • prenumele părinţilor (solicitantului);
  • adresa de domiciliu din Romania (în cazul persoanelor care deţin C.I. românească) sau adresa de domiciliu din tara unde se afla consulatul (în cazul persoanelor care deţin paşapoarte cu domiciliul instrainatate);
  • seria şi numărul documentului de identitate românesc(C.I sau paşaport);
  • numărul de telefon (obligatoriu) !!!  - In cazul in care veti solicita o programare, urmează să fiţi contactaţi telefonic de către Ambasadă pentru detalii.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prefer e-mailul, nu numai pt. a printa raspunsul, dar la telefon imi este teama ca pierd din detalii. In cazul in care mi-ar raspunde cineva...

 

Da, am citit, Crista, ca se recomanda sa-i contactezi prin e-mail.

 

As astepta si o luna daca as fi sigura ca primesc un raspuns si ca nu au uitat de mine. 

Sa vad, pe saptamana viitoare, incerc un telefon sau e-mail. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cind sun la consulatul din los angeles sau new York imi raspund lucratorii consualri de la birourile respective, le-am luat chiar si nuemel si cand m-am dus acolo am vorbit cu ei in persoana...

Dar voi in America,puteti merge la orice consulat romanesc,nu depinde de zona unde stai,deci apartii de un anumti consulat/ambasada?

 

La noi asa este,cel putin pe site-ul consulatului din Bonn,scrie clar ce landuri apartin,iar cind iti reinnoiesti documentele(pasapaortul in cazul meu)trebuie adusa dovada cu domiciliu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...