Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi asa este,cel putin pe site-ul consulatului din Bonn,scrie clar ce landuri apartin,iar cind iti reinnoiesti documentele(pasapaortul in cazul meu)trebuie adusa dovada cu domiciliu.

 

La fel si aici, cer dovada.

 

Pot astepta, dar nu stiu cat. Ar fi fost bine sa trimita o confirmare automata ca sa stiu macar ca ma aude cineva, dar, ma rog, vad ca nu procedeaza astfel.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La fel si aici, cer dovada.

 

Pot astepta, dar nu stiu cat. Ar fi fost bine sa trimita o confirmare automata ca sa stiu macar ca ma aude cineva, dar, ma rog, vad ca nu procedeaza astfel.  

suna-I sa-I intrebi daca au primit mesajul si in cat timp primesti raspunsul.

 

pe cei din los angles i-am vizitat si le-am cerut numele in prealabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mailurile pentru informatii consulare de la inceputul acestui an Nu se mai trimit la consulate ci la o UNICA adresa , cea folosita de ML direct la minister in Romania!!!!! De acolo se impart mailurile pe caprarii, poate pe tari, poate pe domeniul intrebarii, unele poate se pierd ( mai ales cind nu ai o confirmare de primire) , altele poate sunt complexe si de la functionarul simplu care ar trebui sa raspunda sunt pasate mai departe, cuiva mai bine pregatit... 

Cu telefoanele aceeasi poiveste, sunt citeva numere de telefon de la care poti suna din fiecare tara dar convorbirea este redirectionata spre Ro, catre acelasi nou serviciu creat la minister. Deci, cind suni NU vorbesti cu ei din consulat !!!!! Asta in cazul fericit in care cineva iti raspunde. 

 

La consulat suni numai pt programari, cazuri de urgenta: accidente, decese,nedreptati de orice gen....sunt numere diferite de cele pentru informatii asa cum si emailurile sunt diferite. 

 

ML. Sper sa iti raspunda cineva la email si eventual peste citeva zile mai trimite unul. Sau reciteste paginile cu informati ca poiate gasesti singura raspunsul.daca doar buletinul e problema, scrie email ca sa te programezi si acolo pune si intrebarea " ce fac daca nu am buletinul " ca poate te programeaza si iti dau si solutia.. Nu mai pierzi vremea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana deci tu nu ai scris pe adresa asta pusa pe pagina din urma du-te si verifica, ci direct la consulat. Ai avut noroc, sunt amabili la voi, poate inca nu exista informatia pe pagina consulatului asa ca ti-au raspuns la intrebari... Ml a scris pe o adresa care acum este singura la care porimesti infoirmatii.. Inteleg ca nu ma crezi nici tu nici michele :-)) dar puteti citii si voi ca informatia e libera pe net :-)) si va lamuriti.. Nu poti suna la consulat sa intrebi de un mail pe care l-ai trimis in alta parte si nu poti scrie mail consulatului cu intrebari cind pe pagina lor scrie clar cui trebuie sa il trimiti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai  vad ca si pe pagina voastre toronto.mae.ro/contact scrie acelasi lucru,aceeasi adresa unica pentru infoirmatii si care nu este adresa consulatului... Exista o adresa diferita pt pasapoarte,cea a consulatului ..daca tie/voua v-a raspuns la intrebari pe aceasta adresa este alta poveste .. Deci scrii la consulat si primesti raspunsul de acolo, scrii pe adresa contact@informatii consulare primesti raspuns din Ro. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana deci tu nu ai scris pe adresa asta pusa pe pagina din urma du-te si verifica, ci direct la consulat. Ai avut noroc, sunt amabili la voi, poate inca nu exista informatia pe pagina consulatului asa ca ti-au raspuns la intrebari... Ml a scris pe o adresa care acum este singura la care porimesti infoirmatii.. Inteleg ca nu ma crezi nici tu nici michele :-)) dar puteti citii si voi ca informatia e libera pe net :-)) si va lamuriti.. Nu poti suna la consulat sa intrebi de un mail pe care l-ai trimis in alta parte si nu poti scrie mail consulatului cu intrebari cind pe pagina lor scrie clar cui trebuie sa il trimiti. 

Nu-i vorba ca nu te cred(nici nu am spus asa ceva sua gindit),insa nu am fost atenta la ce adresa a trimis ML,am crezut ca direct la consulat.

Sa intre pe pagina consulatului si acolo imposibil sa nu gaseasca adresa directa de e-mail,a consulatului.

 

 

Daca a scris acolo(eu am spus clar ca si eu din greseala am trimis pe o adresa MAE e-.mail [:D],insa si acolo mi-au rapsuns,a durat mai mult insa mi-au rapsuns))mai dureaza pina primeste rapsuns.

 

edit Uite eu aici am scris ,direct la Bonn:

 

info@konsulat-rumaenien-bonn.de

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...