Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

Ps este ce i-am scris si eu in ultimul paragraf lui ML,sa scrie pentru programare si sa puna si intrebari, poate are noroc si ii raspund de la consulat mai repede, insa nu poti suna acum la consulat sa intrebi de mailul trimis de fapt in Ro. 

Nu ,sigur ca nu poate suna sa intrebe de e-mail!!!!

 

Sa mai scrie odata e-mail direct pe adresa consulatului repsectiv,trebie sa aibe date de contact pe pagina lor de net,deci o adresa directa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai  vad ca si pe pagina voastre toronto.mae.ro/contact scrie acelasi lucru,aceeasi adresa unica pentru infoirmatii si care nu este adresa consulatului... Exista o adresa diferita pt pasapoarte,cea a consulatului ..daca tie/voua v-a raspuns la intrebari pe aceasta adresa este alta poveste .. Deci scrii la consulat si primesti raspunsul de acolo, scrii pe adresa contact@informatii consulare primesti raspuns din Ro. 

 

 

la toronto.programari@mae.ro

am scris. m-a sunat consulul si mi-a lasat un mesaj pe telefon, apoi ne-am conversat mai departe pe adresa aceasta de email. am impresia ca mai multi functionari din cadrul consulatului au acces la adresa asta, fiindca mai multi mi-au raspuns :)

 

foarte cumsecade persoane, cam neinformate, dar cumsecade:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, depinde de cit sunt de cumsecade. La Milano au scris pe pagina ca la programarinu raspund la intrebari ...deci...ce pretentii sa avem. 

Oare consulul de la Toronto ( daca e un barbat) o fi cel care  acum multi ani era la Roma ??? Zau , era acolo un domn care intra pe forumul romanilor din italia si raspundea la toate intrebarile, dadea sfaturi .. Un om minunat, pacat ca nu stiu cum il chema . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista,eu am primit e_mail direct de la Bonn(daca am inteles eu bine ce vrei tu sa spui).

 

Adica la Bonn am trmis,de acolo am primit rapsuns.

 

ML,daca asa este si la voi,de ce spune michelle ca suna si se duce la doua consulate?

 

scuze daca nu m-am facut inteleasa, am sunat la mai multe consulate pt info prin telefon, dar de mers in persoana am mers doar in Los Angeles care era aproape si de care apartineam....si astea au fost in urma cu multi ani....

 

eu nu stiam ce spune crista ca ajung mesajele in bucuresti la minister...poate e ceva nou.

dar si asta poate intreba...unde a ajuns mesajul ei si cind va primi raspuns si de unde....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma certati! Uite ce-am facut si acum, citind ce ati scris, vad ca am incurcat, cumva, si mai mult treburile.

 

Deci, am trimis e-mailul la adresa amintita de Crista, DAR am crezut ca cei de la Ambasada il vor citi / raspunde. Erau intrebari preliminare programarii pt. inscrierea certif. de casat. si obtinerea unui pasaport CRDS.

 

Intai le spuneam ca posed doua documente romanesti expirate (pasaportul si buletinul) si apoi ii intrebam:

 

- daca mai am nevoie sa prezint o dovada de detinere a cetateniei romane

 

- ce fac cu buletinul vechi expirat

 

- care este termmenul de valabilitate pt. certific. de casatorie si de nastere al sotului apostilate

 

- daca imi accepta certificatul de nastere (al meu) de tip vechi 

 

 

Pt. voi : In mare vreau sa-mi confirme ceea ce am citit pe site sau mi-ati spus voi. Apoi strang documentele, le scanez si trimit lor spre verificare. La urma ma programez. Nu ma pot programa pana cand nu aflu raspunsurile lor (de ex. scot copia dupa certif. de casatorie, apostilez si ma duc in primavara si imi spun ca nu mai e valabila s.a.m.d.)

 

Ce sa fac acum?

Astept sa primesc raspunsurile din Ro sau incerc sa contactez Ambasada (la programari?...) si sa le povestesc de incurcatura?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intai le spuneam ca posed doua documente romanesti expirate (pasaportul si buletinul) si apoi ii intrebam:

 

- daca mai am nevoie sa prezint o dovada de detinere a cetateniei romane

 

- ce fac cu buletinul vechi expirat

 

- care este termmenul de valabilitate pt. certific. de casatorie si de nastere al sotului apostilate

 

- daca imi accepta certificatul de nastere (al meu) de tip vechi 

 

Pt. voi : In mare vreau sa-mi confirme ceea ce am citit pe site sau mi-ati spus voi. Apoi strang documentele, le scanez si trimit lor spre verificare. La urma ma programez. Nu ma pot programa pana cand nu aflu raspunsurile lor (de ex. scot copia dupa certif. de casatorie, apostilez si ma duc in primavara si imi spun ca nu mai e valabila s.a.m.d.)

 

Ce sa fac acum?

Astept sa primesc raspunsurile din Ro sau incerc sa contactez Ambasada (la programari?...) si sa le povestesc de incurcatura?

 eu ti-am spus ce as face, I-as suna , I-as intreba la cce email sa le pun intrebarile si in cit timp si de la cine primesc raspunsurile.

 

nu cred ca e cazul sa le mentionezi  ca ai facut nu stiu ce inccurcatura...lasa-I si pe aia sa-ti raspunda. si poate obti din 2 locuri raspunsurile.

 

certificatele apostialate...m-ai facut sa ma uit inca o data la al meu si nu are termen de valabilitate. eu cred ca se apostileaza o data si gata...nu face sens altfel.

 

trebuie sa le spui ce scop ai cu actele astea...cca poate iti mai treb si altceva....si nu stii cce sa intrebi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum zice Michele e cel mai bine, lasa ca poate iti rspund si aia. eventual le spui si ca ai actele sotului obtinute in data xx cu apostila , lasa-i pe ei sa gindeasca si daca au impresia ca nu e ok sa iti spuna. Nu te complica tu. Sigur cind iti raspund iti vor pune si lista de documente necesare, atunci verifici si apoi daca crezi ca apostila are un termen de valabilitate ( dar pentru asta ar tb sa intrebi acolo unde ai obtinut-o ca aia stiu cel mai bine). Sau daca nu e chiar complicat te duci si mai scoti un certif cu apostila cu tot "mai proaspete "

 

Apoi parerea mea de ce sa te scarpini fara sa te manince:-) nu intrebi de dovada cetateniei, doamne fereste le mai dai idei... le spui ca ai actele expirate din anul xxxx si gata, sa traga singuri comncluzii .. Daca e  nevoie de ceva iti spun ei, daca nu iti spun si se trezesc la consulat cu vreo idee ghinionul lor scoti raspunsul lor scris si il fluturi victorioasa..

 

Deci : scrie la consulat pe adresa de programari, spune ca vrei sa te programezi pt TRANSCRIEREA CASATORIEI SI PENTRU PASAPORT,  ca fara certificat de casatorie romanesc nu iti fac astia niciun act dar cum nu ai nici pasaport valabil e o problema. Si precizezi  ca ai certificatul de nastere de tip vechi (desi asta nu ar trebui musai schimbat ) pe care insa ai trecut codul fiscal numeric personal CNP. Il ai nu?? ca suntem cam de-o seama si pe al meu ( cel vechi ) aveam o stampila cu patratele si scris cu stiloul CNP ul. Daca nu e bun, atunci ar trebui sa le faci pe toate.

 

Esti client gras :-) iti lasi juma' de salariu pe acolo.. deci or sa iti raspunda.

 

ai si pm

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...