Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

 

 

Vezi cum te imbraci ca iti face poza acolo pt pasaport, scrie undeva pe pagina lor ceva de culori .

In principiu asa este...insa pina ajunge ea la faza de facut poze pentru pasaport,dureaza!

 

Transcrierea certificatului de casatorie ,cu asta va incepe.

 

Dar lasa sa scrie ea direct acolo,si-o lamuresc aia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am citit / rascitit (inclusiv PM :)) si va multumesc tuturor.

 

Refac cat de curand mesajul initial trimis pe adresa din Ro, adaug unele dintre datele de pe lista si scriu la Consulat la programari de data asta, chiar daca nu vreau o programare pe loc (depinde de ce imi raspund si cat de repede pot face rost de actele lipsa. Sper sa ma inteleaga).

 

Crista iti voi raspunde, Aqai revin la nevoie (P.S. da, am nevoie de programare, da, apartin de Washington, nu, nu pot declara buletinul pierdut caci inca exista la mama in sertar :); multe dintre info le-am parcurs deja, cateva importante mi-au scapat, multumesc!), Michelle vreau sa las telefonul pe ultimul loc, la extrema nevoie (optiune personala :)... mi-e mai bine in scris cu oricine necunoscut, cu atat mai mult oficialitati).

 

assa cum a spus ccrista e important sa nu le dai idei...lasa-I pe ei sa spuna....tu spui doar ce vrei sa obtii.

 

eu ti-am sugerat telefonul doar ca sa ii intrebi de adresa de email ...pt ca daca trimiti unde nu treb ori iti ignora mseajul ori iti raspund la primavara...normal cca totul treb in scris mai ales in sit cca asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai nene, da'ce ma enerveaza statul asta: sa demonstreze ei ca ti-au ridicat cetatenia (in caz ca au facut acest lucru) nu sa te puna pe tine s adovedesti ca ti-ai pastrat-o!

Ar trebui sa existe acte, registre, ceva, prin arhiva, in care sa se fi consemnat persoanele carora li s-a ridicat cetatenia romana..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am primit alaltaieri raspuns de la Ambasada, mesajul meu fiind scris in aceeasi zi (la programari). Sunt impresionata :). Par amabili si cu siguranta au fost prompti.

 

Cu o saptamana inainte am trimis acelasi email de doua ori si mi s-a intors (atasasem 8 documente scanate in format PDF). M-am gandit ca atasamentele ar putea fi cauza, am trimis doar textul si, in fine le-a ajuns.

 

Trebuie sa rezolv cumva cu atasamentele (tehnic vorbind), caci imi cer scan dupa documente.  

 

Ca raspunsuri primite, in mare (pt. tine Michelle si daca intereseaza si pe altcineva)... :

 

- buletinul este mai usor sa mi-l trimita mama aici si sa-l iau cu mine spre predare atunci cand ma duc la ei  (Aqai, nu pot bre sa spun ca l-am pierdut. Poate ii reuseste Postei Romane performanta...) 

 

- actele cu apostila de la americani au valabilitate nedeterminata

 

- nu este nevoie sa fac dovada cetateniei romane (strict in cazul meu), dar trebuie sa solicit un document temporar de identitate... voi mai citi despre asta in linkul trimis de ei.

 

Multumesc de incurajari :), ajunsesem la disperare saptamana trecuta cand mi-am vazut e-mailurile intoarse fara nici o explicatie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca e bine !!

 

Ca sa trimiti atasamentele vezi ca pe youtube ( si nu numai ) gasesti tot felul de sfaturi tehnice ( in engleza) how to insert pdf in an email, how to convert pdf in jpeg ( si trimiti poze), how to convert pdf in word si trimiti fisierul word tocmai bun de scos la imprimanta pe o pagina ..  Vezi tu care ti se potriveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de idei, Crista. Încerc. Imi inchipui ca poate ( unele ) au fost prea mari ( ca rezoluție?!... ).

Sau cum spune Michelle ( si varul meu se gandea la securitate, pt. siteul Ambasadei ).

Oricum, nu prea cunosc cesicum legat de computere, așa ca voi citi. Dacă tot nu reușesc, le cer lor sfatul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...