Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela, nu le-am pastrat ca sa nu ma incurc in ele. Dar era un mesaj general de la "mailer daemon"  :) cum ca au tot incercat sa-l trimita si nu au reusit, fara a mentiona motivele, respectiv atasamentele. Nu provenea de la Ambasada.

 

Oricum trebuie sa fac rost si de alte documente si abia atunci cred ca le voi trimite. Poate grupate cate 2-3 in diferite mesaje, poate le pot resize sau compress sau ce s-o putea, cum spune Crista. Si spre proba le voi trimite intai tot mie, pe o alta adresa de e-mail; o idee, poate nu chiar stralucita.  

 

Multumesc ca intrebi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, te întrebam de mesajul de eroare cu care s-a întors pentru că acolo îți zicea de ce nu a putut fi livrat mesajul, chiar dacă mai criptic așa. Oricum e o idee bună să le trimiți pe bucăți sau să ți le trimiți pe o altă adresă. Sau poți face o arhivă zip cu toate documentele. Dacă folosești Windows, selectezi toate documentele, click dreapta și apoi Send To > Compressed (zipped) folder:

 

post-19501-0-76880200-1446671903_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Oare mai intra cineva aici?

 

Din colectia "Aventuri la Ambasada": M-am intors de ceva timp, am avut acolo toate actele, am lasat sa imi faca pasaport iar certificatul de casatorie mi l-au trims prin posta zilele trecute.

 

Ar fi multe de povestit inclusiv ca mi-au oprit certificatul de casatorie american ORIGINAL acolo; Au fost amabili (fata de la ghiseu si dnul Consul) DAR...

 

Dupa 2 contactari telefonice si doua emailuri referitoare la... numele de fata al soacrei mele... traducatoarea l-a trecut incomplet, ii lipseste o litera de la sfarsit!

 

Nu am putut controla acolo pt. ca nu mi l-au eliberat pe loc. Am vazut abia recent cand am primit plicul acasa.

 

I-am scris traducatoarei alaltaieri. N-am primit (din nou...) raspuns.

 

Nu stiu ce sa fac, cat de importanta este pt. autoritatile romane aceasta omisie a literei si cum / de catre cine se poate modifica.

 

Poate va aduceti aminte, ca imi fac pasaportul nou CRDS si certificat romanesc de casatorie ca sa-mi pot vinde apartamentul. Si uite soacra cu buclucul!

 

Ce ziceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi retrag cuvintele :).

 

Ce intamplare, tocmai acum m-a sunat traducatoarea (a fost bolnava). Chiar draguta.

 

Mi-a spus sa-l trimit inapoi ca imi completeaza litera. Sau sa trec eu si trece si ea. Dar mi-e frica sa fac asta, asa ca-l trimit.

 

Ai dreptate, Daniela, exact la asta am gandeam si eu, sa nu intre gresit in sistem / computere etc.

 

Tineti pumnii sa nu se piarda cu posta! Il voi pune cu confirmare de primire. 

 

Daca vrea cineva detalii referitoare la procedurile parcurse la Ambasada, povestesc. Tot felul de ciudatenii... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...