Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

Viviana, ma duc in Ro intr-o luna, vad ce pot rezolva acolo si de nu, las procura mamei. Multumesc de intrebare si imi cer scuze de tacere. Sper sa pot rezolva cu notarul cu procura.

 

La fel, Michelle... nu m-am tinut de promisiune

.

Povestesc acum din ce imi aduc aminte... am cerut intre timp de la americani (Vital Statistics) un alt certificat de casatorie. Ciudat este ca nu seamana cu originalul primit la casatorie, difera ca aspect si continut (pe primul se mentioneaza ca sunt nascuta in Ro, pe cel nou: Other Country).

 

In legatura cu Ambasada.... am completat pe loc tot felul de hartii, multe, multe, formulate uneori confuzant (numele de fata, adrese, nume purtat dupa casatorie etc le-au facut si mai incurcate). Apoi la telefon, inainte de a ma duce, una dintre fetele de acolo mi-a spus ca nu am nevoie de act de identificare american (driver's license), desi pe site se cere. Imi pare bine ca l-am avut, consulul mi l-a cerut cand a completat info pe computer. S-a uitat din nou la culoarea ochilor si in loc de negri a scris caprui :), m-a intrebat ce studii am, mi-a luat buletinul iar pasaportul vechi mi l-a lasat cu coltul taiat. Am primit in schimb un document provizoriu de calatorie pe care nu l-am folosit, dar l-am platit. Sotul a semnat doar in cateva locuri, nimeni n-a cerut sa-l vada la fata. Iar certificatul lui de nastere cu apostila ni l-au inapoiat dupa ce l-au confruntat cu originalul. Certificatul original american de casatorie l-au oprit, cum am povestit. Am ajuns la 10,30 si am plecat la 4. A doua zi ar fi trebuit sa ma intorc sa-mi dea certificatul de casatorie romanesc (asa m-au informat la telefon). Noroc ca am intrebat cand sa ies si am aflat ca nu va fi nimeni acolo sa semneze si ca mi-l trimit prin posta. Apoi a urmat incurcatura cu numele soacrei. L-am primit corectat si pasaportul CRDS cu numele meu si datele toate in regula.

 

Nici acum nu stiu de ce mi s-au intors e-mailurile catre ei (cele initiale cu atasamente, dar si altele cateva doar cu text). Banuiesc ca aveau Inboxul plin. Nu i-am intrebat

 

Repet, toti cei intalniti au fost amabili si rabdatori, dar modul de rezolvare cam cu... ups and downs 

 

Ar mai fi si altele de povestit dar ma opresc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aproape ca nici mie nu-mi vine a crede :).

Mi-au spus ca il pot ridica dupa ... 3 luni? ... sau cam asa ceva de la primaria sectorului in care am avut ultimul domiciliu... parca. Spun "parca" pt. ca in momentul in care mi l-a luat si mi-a spus ca il trimite in Ro mi-am luat adio de la el, nu am mai fost atenta si mi-am facut planul sa scot unul nou de la americani.

 

Nu este ciudat ca nu au incredere in proprii oameni de la ambasada si il solicita in Ro, in original sa il verifice?:) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, ma bucur ca ai rezolvat..bafta mai departe...ma gandesc ca asa e procedura, trebuie inregistrata casatoria si in Romania si doar cu certificatul in original merge.

 

In Elvetia se elibereaza mereu acte originale, nu exista ca in tara doar un original..cand am facut naturalizarea copilei, prin ambasada lor din Bucuresti, tipa de-acolo vroia sa opreasca certificatul ei de nastere...i-am spus ca nu pot sa i-l dau, asa ca a facut ea o copie si a legalizat-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

In Elvetia se elibereaza mereu acte originale, nu exista ca in tara doar un original..

 

Apropo... daca vrea careva din Ro sa-mi opreasca certificatul de casatorie (romanesc) original?... Imi elibereaza Ambasada altul? Dupa experiente din astea... weird incep sa ma gandesc la scenarii pe masura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML nu iti face griji, in Ro nu opreste nimeni certificatele de nastere sau casatorie originale, doar strainii o fac cu cele romanesti pentru ca nu stiu sau nu inteleg ca la noi sunt pe viata. Oricum, daca cineva vreodata iti opreste vreun certificat romanesc poti obtine duplicat de la consulatul romanesc, costa si dureaza ca ti-l cere siaduce din Ro.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, sper sa nu se intample asta (sa mi-l opreasca careva, adica...). 

 

Fara legatura cu certificatul de casatorie dar cu ambasada, spre completarea povestii de mai sus... Mi-au spus ca ar fi bine sa-mi fac un model nou de certificat de nastere. Deocamdata il am inca pe cel antic :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai nevoie de certificatul de nastere model nou doar cind il folosesti in relatia cu autoritati straine, deci cind te casatoresti in strainatate, cind ceri cetatenia a!tui stat .. Nu e cazul tau, tu in state prezinti certificatele americanesti si in Ro cele romanesti. In Ro multa lume are inca certif model vechi ca nu e cazul sa arunce bani aiurea pe unul nou  pentru tine inseamna si alergatura, timp pierdut .. Ei au numai de cistigat ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avand acum Pasaport CRDS cu ce act urmeaza sa ma legitimez in Ro pt. adresa? Stie cineva?

 

Cu driver's licence american (singurul document oficial pe care am trecuta adresa/domicilul) sau...?! Daca da, trebuie apostilat?

 

Mi s-a cerut in Ro o copie dupa pasaport pt. adresa. Nici pe cel roman nici pe cel american nu este trecuta adresa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...