Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tu cu ce dovedesti adresa cand esti in Ro?

Nu mi-a- cerut nimeni niciodata vreun document cu adresa din Germania.

 

edit In pasaport scrie clar cu domiciliul in Germania,mai multe amanunte nu mi s-au cerut.Adica in cererile ce le-am facut ,nu mi-au fost cerut document cu adresa din germania,declaratiile mele au fost de ajuns.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avand acum Pasaport CRDS cu ce act urmeaza sa ma legitimez in Ro pt. adresa? Stie cineva?

 

Cu driver's licence american (singurul document oficial pe care am trecuta adresa/domicilul) sau...?! Daca da, trebuie apostilat?

 

Mi s-a cerut in Ro o copie dupa pasaport pt. adresa. Nici pe cel roman nici pe cel american nu este trecuta adresa.

nu ai cum sa ai adresa in Romania daca pe pasaport scrie ca ai domiciliul in USA.

 

probabil ti-a cerut in scopul sa dovedesti ca nu ai adresa in Romania .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e ML cum zici tu, iti trebuie orice document de identitate strain pe care apare adresa, cu pasaport crds  te legitimezi fix la fel cum se legitimeaza un cetatean strain in Ro in situatie identica ( cet strain care nu are  domiciliu in Ro). E vorba de relatia ta cu un notar pentru o procura sau alt document ( vinzare, cumparare, mostenire , inchiriere etc) dar si la banca , la fisc ( circa financiara, anaf dupa caz) ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, la asta ma gandeam: procuri, contracte, banca, etc. etc. Nu-mi e greu sa iau "carnetul" cu mine si sa-l traduc acolo (la nevoie) dar daca il vrea careva cu apostila, trebuie sa rezolv de aici, din timp si dureaza. Nici macar nu stiu daca driver's licence se poate apostila. Sau pe aceeasi nota un pasaport strain (al meu, al sotului, la nevoie...)

 

Dupa cam povestiti nu se cramponeaza de asta... ori te cred pe cuvand ori iti cer act doveditor original pt. copie xerox.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi-au cerut toti notarii,unii da si unii nu, la banca insa mereu ( poate erau mai curiosi :-)) ).

ML nu trebuie sa traduci nimic, daca si numai daca iti cer adresa cind faci procura o spui, dictezi si daca vor un document scoti carnetul sa il copieze ei. Nu iti face multe ginduri in plus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista, intamplator am aflat azi ca un prieten (roman stabilit aici) si-a vandut de curand apartamentul in Bucuresti si mi-a confirmat cele mentionate de tine. In plus mi-a spus ca la banca i-au cerut SSNul. Sunt multe acte la care nu ma gandesc, imi prind bine sfaturile de aici, de oriunde.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...