Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu stiu Marius de legatura, asa a intrebat-o azi pe mama vazand pasaportul american - copia- spre identificare. Cel Roman este expirat. Alinta, ca sa fac procura imi trebuie pasaport roman nou. Voi face Crds. Letitia, de care special? Crds? Multam de info, am sa vb cu notarita

la ce consulat esti tu? 

 

iti spun cum am procedat eu. cine e in romania gaseste un notar prin care vei face vanzarea si ii cere tipul de procura pe care o foloseste el.  cu ea te duci la consulat si semnezi in fata consului procura. eu m-am legitimat cu id-ul de chicago.

mai ramane problema actelor de proprietate, in cazul meu proprietatea era intabulata deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva :

 

Eliberarea paşaportului simplu electronic sau a paşaportului simplu temporar, cu menţionarea ţării de domiciliu, se face concomitent cu prezentarea următoarelor documente ale titularului:

a) actul de identitate care atestă domiciliul în România, emis de autorităţile române competente, care se retrage;

b) paşaportul anterior, dacă este cazul, care se anulează şi se restituie titularului.

atata timp cat ai o proprietate in romania pentru care platesti taxe nu iti retrage niciun act de identitate.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa se sperie? 

Am fost vara asta in Romania numai cu buletinul german, romanesc nici nu mai am, l-am predat la consulat cand mi-am declarat domiciliul in strainatate. Intre timp mi-a expirat pasaportul romanesc, dar nu mi l-am reinnoit, asa ca am numai acte germane, buletin si pasaport. Asta nu m-a impiedicat sa particip la o succesiune si sa fac o procura tot pentru vanzarea unui apartament.

 Cinste lor.

 

dar io nu am avut "norocul" asta. Deci cum ma ajuta mesajul tau? in afara sa imi bag iar unghia in gat?!

 

Ella, io am facut pass romanesc la Strassbourg si nimeni nu m-a intrebat de buletinul romanesc. DE e in UE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la tine e simplu , cetatenia o dovedesti cu certificatul de nastere+ passaport romanescc chiar si expirat.

 

 

daca ai numai certificate dde nastere (si nu ai /avut niciodata pasaport romanesc)-cum au fost cei fugiti inainte de '89  NU poti dovedi cetatenia (ca ti-ai pastrat-o).

 

prin asta a trecut sotul meu si s-a luptat cu autoritatile romanesti timp de citiva ani....cind ii cerea sotului dovada ca nu si-a pierdut cetatenia....dar nicci ei nu puteau dovvedi ca I-au luat-o.

 

a fost ca la nebuni...am rezolvat-o pana la urma dar nu ma intrebati cum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atata timp cat ai o proprietate in romania pentru care platesti taxe nu iti retrage niciun act de identitate.  

 

gresit

pot sa am proprietati in 10 tari asta nu inseamna ca am domiciliul acolo...

ML porbabil nu a anunat autoritatile -evidenta populatiei(consulatul) ca ea si-a schimbat domiciliul ,si ca  il are in America, ei sigur o au inregistrata tot cu domiciliul in Romania.

 

 

bulletin pot sa aibe cei care sunt flotanti...care se muta de colo, colo...lucreaz in alte tari...dar avind ca domiciliu stabil Romania.

 

ML, dar ce legatura au toate astea cu vinzare apartamentului...vezi ca uneori funccitonarii pun intrebari aiurea care complica situatia...nu cunosc legile si iti dau bataie de cap inutil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atata timp cat ai o proprietate in romania pentru care platesti taxe nu iti retrage niciun act de identitate.  

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Dreptul de proprietate si proprietatea privata nu este conditionata de existenta unei Carti de identitate ci de un act de identitate legal. Unul dintre acte poate fi si CI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la tine e simplu , cetatenia o dovedesti cu certificatul de nastere+ passaport romanescc chiar si expirat.

 

 

daca ai numai certificate dde nastere (si nu ai /avut niciodata pasaport romanesc)-cum au fost cei fugiti inainte de '89  NU poti dovedi cetatenia (ca ti-ai pastrat-o).

 

prin asta a trecut sotul meu si s-a luptat cu autoritatile romanesti timp de citiva ani....cind ii cerea sotului dovada ca nu si-a pierdut cetatenia....dar nicci ei nu puteau dovvedi ca I-au luat-o.

 

a fost ca la nebuni...am rezolvat-o pana la urma dar nu ma intrebati cum...

Ba exact asta imi sta pe limba: Cum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...