Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle probabil ca pe vremea cind aavut nevoie sotul tau era mai mult de alergat acum insa e foarte simplu, te duci la consulatul Ro de care apartii cu un document romanesc expirat sau copie in caz ca ai , dar nu e obligatoriu ca poate ti-a ars casa de ex sau orice document de ex o diploma de scoala si faci o cerere pentru "clarificarea cetateniei romane"completezi toate datele personale , atasezi aceste documente daca le ai  platesti si ei te cauta... Sigur ei stiu daca tu ai pierdut cetatenia sau ai renuntat la ea... Dureaza insa. 

Cu acest document poti sa iti faci sau refaci dupa caz certificate, documente de identitate ...

S-au mai schimbat lucrurile, s-au mai clarificat ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuare ..

 

Cine are dubla cetatenie si ani buni sta numai cu actele de identitate din tara unde locuireste cu acte romanesti expirate de prea mult timp ( nu stiu cine hotaraste cind a trecut prea mult timp dar sigur un an de intirziere nu e o problema,probabil e la bunul simt ) risca sa aiba nevoie de aceasta clarificare a cetateniei cind vor avea  nevoie si or sa vrea sa iusi refaca pasaport sau daca se muta in Ro buletin. Costa, dureaza si este o piedica atunci cind te grabesti. 

Un cetatean roman chiar daca are si alta cetatenie este obligat sa aiba si actele romanesti " la zi". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle probabil ca pe vremea cind aavut nevoie sotul tau era mai mult de alergat acum insa e foarte simplu, te duci la consulatul Ro de care apartii cu un document romanesc expirat sau copie in caz ca ai , dar nu e obligatoriu ca poate ti-a ars casa de ex sau orice document de ex o diploma de scoala si faci o cerere pentru "clarificarea cetateniei romane"completezi toate datele personale , atasezi aceste documente daca le ai  platesti si ei te cauta... Sigur ei stiu daca tu ai pierdut cetatenia sau ai renuntat la ea... Dureaza insa. 

Cu acest document poti sa iti faci sau refaci dupa caz certificate, documente de identitate ...

S-au mai schimbat lucrurile, s-au mai clarificat ...

 

ma bucur sa aud ca lucrurile s-au simplificat din 2008.

 

"ei" chiar daca te gasesc nu pot/puteau sa dovedeasca, ca nu ai renuntat la cetatenie intre timp , asta urmind sa fie de datoria cetateanului sa o dovedeasca [fal]

nu stiu cum poate dovedi cineva asta (nici 'ei " nu stiau cum si in ce fel)...as fi curioasa sa aflu.

 

stiu ca pare aiurea ce scriu...si nu face sens...dar asta a fost situatia. ma bucur sa aud ca , daca s-au simplificat lucrurile altii nu vor mai trece prin ce am trecut noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa diger tot ce ati scris.

 

Deocamdata, Marius, mama/o prietena s-a dus pana acum la 5 notari. Unii i-au spus ca ma pot identifica pe procura cu pasaportul american valabil plus CNP iar ultima a inceput s-o intrebe cum pot dovedi ca mi-am pastrat cetatenia (dupa ce s-a uitat la pasaportul american cu numele dupa sot) si sa o sfatuiasca sa-mi fac pasaport temporar. Unii mi-au spus ca trebuie sa-mi transcriu certificatul de casatorie in Ro, altii ca este merge si doar cu traducerea pasaportului american si certificatului de casatorie american (cu Apostila insa). Nu este chiar asa de simplu, daca nu se pun de acord.

 

Crista tu ma sperii. Ale mele amandoua or avea vreo 10 ani de cand au expirat. Si chiar asa, am nevoie in permanenta de un pasaport romanesc? 

 

Cine are dubla cetatenie si ani buni sta numai cu actele de identitate din tara unde locuireste cu acte romanesti expirate de prea mult timp ( nu stiu cine hotaraste cind a trecut prea mult timp dar sigur un an de intirziere nu e o problema,probabil e la bunul simt ) risca sa aiba nevoie de aceasta clarificare a cetateniei cind vor avea  nevoie si or sa vrea sa iusi refaca pasaport sau daca se muta in Ro buletin. Costa, dureaza si este o piedica atunci cind te grabesti. 

Un cetatean roman chiar daca are si alta cetatenie este obligat sa aiba si actele romanesti " la zi". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Dreptul de proprietate si proprietatea privata nu este conditionata de existenta unei Carti de identitate ci de un act de identitate legal. Unul dintre acte poate fi si CI

Marius  traim  in Ro si asta ......

Am fost la Galati de I. Am fc pasaportul  copilului. 

Intrebat,raspuns  ...dar absolut nimeni  nu mi.a pomenit  ca as fii in neregula. 

Am intrebat la Timisoara  acu 2 zile parca  ....se uitau  la mine .. [fal] .

Am avut senzatia  ca vor sa scape de mine  repede  repede. ...si mi.au zis sa imi flutur  mereu pe la nas  actele  de identitate  romanesti  ...ca "sunt bune "

Poftim. ....ce sa mai inteleg? 

SI legea cu siguranta e ok. ....numai ca aplicarea ei. .. [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML nu ma mir. Nu se vor pune de acord inclusiv pentru faptul ca toate  variantele  sunt legale, dar alegi un notar unde iti faci treaba si apoi la vinzare te folosesti tot de serviciile lui ca doar nu o sa-ti refuze procura facuta de el :-).

 

 Din pacate sunt momente in viata cind un document ro este chiar comod si de folos. Nu gasesc legea, cred ca nu stiu unde sa caut, sigur nu prin ordinantele astea noi in care se vorbeste de domiciliu bla bla bla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuare ..

 

Cine are dubla cetatenie si ani buni sta numai cu actele de identitate din tara unde locuireste cu acte romanesti expirate de prea mult timp ( nu stiu cine hotaraste cind a trecut prea mult timp dar sigur un an de intirziere nu e o problema,probabil e la bunul simt ) risca sa aiba nevoie de aceasta clarificare a cetateniei cind vor avea  nevoie si or sa vrea sa iusi refaca pasaport sau daca se muta in Ro buletin. Costa, dureaza si este o piedica atunci cind te grabesti. 

Un cetatean roman chiar daca are si alta cetatenie este obligat sa aiba si actele romanesti " la zi". 

 

Crista, oare asta sa fie despre ce vorbesti tu? Sper sa fi dat de un fir "palpabil", o dovada cum vor ei :

 

http://washington.mae.ro/node/262

 

"

Clarificarea cetăţeniei române

 

Clarificarea cetățeniei române este necesară persoanelor cărora le-au expirat toate actele româneşti de identitate (paşaport, buletin de identitate sau carte de identitate) sau care nu  se mai află în posesia lor și care intenţionează să solicite derularea uneia (sau mai multora) din procedurile următoare:

  • cerere pentru un nou pașaport (doar atunci când ultimul pașaport deținut a fost emis înainte de anul 2002);
  • cerere pentru înscrierea unor fapte de stare civilă înregistrate în SUA în Registrul de stare civilă din România (doar atunci când nu posedă act de identitate/pașaport românesc valabil);
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg totusi ceva pe pagina respectiva. Citez:

 

Pentru înregistrarea cererii, solicitantul trebuie să depună la sediul consulatului următoarele:

  • Cerere (click aici pentru a-l descărca) privind clarificarea cetățeniei române, completată și semnată olograf de către solicitant;
  • Copia unui document de identitate valabil (carte de identitate, buletin de identitate, paşaport);

 

 

Avand in vedere ca mi-au expirat toate actele romanesti de identitate si deci ma incadrez in situatie, ce copie dupa "document de identitate valabil" prezint? Copie dupa pasaportul american presupun, nu?....

 

Apoi facand legatura cu ce spuneai tu cum ca ai nevoie in permanenta de un document romanesc valabil, daca locuiesti in strainatate, subinteleg acum ca daca voi lasa din nou sa-mi expire pasaportul romanesc (pe care intentionez sa-l fac) va fi nevoie de o noua clarificare a cetateniei si reluat circul, corect?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...