Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pisicute cu gherute pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 824
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Mariana [pup] am vrut sa zic de slipul de blana [:D] Roxana, nu ca ar fi prea previzibil. Nu an definit pe nimeni prin serviciu pana acum... La Mianna ce am dat geanta de laptop, daca ma tine memoirul.

 

bine, fie, zi-mi atunci :) (da' tot mi-e frica :))) )

 

mianna, hihihi, si eu am rujuri multe!! :)) dar macar folosesc 3-4 nuante, alternativ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, ma distrezi de numa cu gender issue :))).

La noi face o chestie cine o face cel mai bine, sau cel pe care il seaca cel mai putin :)))).

De exemplu, asta vara eu am vopsit toata tocaria, iar monsieur a spalat geamurile si perdelele :).

 

 

Don't tell me, eu nici nu stiu de unde sa cumpat borcan de pus muraturi, de ex.

 

dar daca faceti la fel de bine sau va seaca la fel de mult? that is the question (clar, referinta la hamlet)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Capitolul trecut. Cu papion si budigai in dungi. http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/152969-caveat-emptorium-pinguinicus/page-90 (pardon: jambiere [:D] )

 

Dap, jambiere cum aveau Tora si iadele in pozele de la 7 scari [:D]. Da' am zis ca le ai pe dedesubt, asa la suprafata arati serios

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, am intels de aseara la ce te-ai referit, am ocolit cu raspuns evaziv, dar acum sunt apta sa discut.

Intr-adevar sunt multe chestiuni gospodaresti care au lipite pe ele eticheta "interzis barbatilor pentru ca sunt barbati" dar, cred eu majoritatea cuplurilor stiu cand sa dea jos sau nu eticheta.

 

Cred ca ne place sa credem ca e asa, fiindca in realitate am vazut de multe ori lucrurile merg asa, din inertie... 

 

 

1. Ceea ce ma face sa spun ca nu e vorba de "issue" mai curand "agreement".

Exista familii, situatii in care femeia isi aroga anumite chestiuni gospodaresti pentru a nu face altele care nu-i plac. Din afara poate fi privit ca o incalcare a feminismului dar nu este.

 

Este vorba de cum fiecare individ din cuplu acorda o anumita valoaretreburilor casnice si a celor legate de copii - pentru ca egalitatea de gen presupune si recompensa egala pentru munca de valoare egala.

Aici discutia se bifurca in a accepta sau nu orice recompensa.

- daca barbatul isi maseaza in talpi nevasta ca a stat in picioare in fata mesei de calcat pardon, nu tine. 

 

De ce nu???? cum poti sa spui asta, imi strici un sistem de valori :)

 

- daca barbatul face in timpul asta tot o munca care displace in cuplu - OK

========

 

Mai exista cupluri in care femeia face multe:

1 - fie nu a auzit de feminism, asa a fost crescuta cu eticheta "sunt femeie, fac treburile casnice, in tmp ce barbatul motaie in fotoliu"

 

ei, aici e parerea mea ca sunt foarte multe cazurile astea nu asa putine cum credem noi din confortul agreementurilor noastre.

 

2 - fie este o persoana voluntara, tenace, activa, care vrea totul, doreste sa faca totul si deja datele problemei se schimba.

 

Si aici e o problema, ca trebuie sa inveti ca trebuie sa dai si celui de langa tine sansa sa participe. de aceea am zis mai devreme ca ne putem uita din ambele/ multele directii.

 

dar totusi e din aceeasi gama, fiindca de multe ori in spatele atitudinii astea se ascunde si un dracusor de "tre' sa demonstrez cat de multe pot, femeie fiind" si tot in acelasi lac cazi, subventionezi si justifici lipsa de participare a celuilalt.

 

sau, aparent la polul opus dar cu acelasi efect gasim categoria mimoza care nu poate face altceva decat "indatoririle clasice" si la fel imputerniceste diviziunea clasica pe baza de sex.

 

Discutia asta are multe bifurcatii.

 

are, da, de acord. si de aceea mereu militez pt abordari intentionate si echilibru in distributia sarcinilor, indiferent de roluri traditionale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare, la cine se pricepe. Sunt alergica tare de tot la materiale de cercei. Singurii pe care ii suport sunt cei din aur, dar sa fie carate min 14. 

 

Cineva mi-a zis ca cei din titan sunt antialergici. 

 

Din Sua am luat anul trecut o pereche ieftina, erau fara nichel, dar nu scria din ce material sunt facuti, dar n-am facut alergie la ei. Imi pare rau ca n-am luat mai multi. 

 

Acum mi-a dat cineva ideea cu swarovski. Aha, m-am gandit! Am eu bani de asa ceva parca...dar m-am uitat de curiozitate si au preturi chiar decente, cat costa la noi in orice magazin aurul. Dar nu gasesc din ce materiale sunt facuti cerceii...stie cineva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...