Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amintirile dragi din copilarie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Xio, tu ai copilarit dupa Revolutie. :)

De Bem-bem nu tin minte. Nu cumparau ai mei concentrate din comert. A primit mama niste esenta de Quik-cola... o chestie care se vroia in loc de Pepsi dar nu eram prea incantati. Pepsi-Cola tin minte ca am baut odata. la Cabana Piatra Arsa. Primisem cadou de la scoala o excursie cu corul pt ca am castigat Cantarea Romaniei si la pranz am primit gratar cu cartofi si o sticla de Pepsi. Eram cei mai tari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cine isi aminteste de Bem-Bem?

Era maxima mea placere - un pahar de bem-bem cu apa ...

 

n-am prins bem-bem-ul, insa imi amintesc cu mare placere de nectarul de piersici (parca era bulgaresc ?)

am vazut in carrefour bem-bem...dar cum nu stiu ce gust avea cel din copilarie, nu am avut tragere de inima sa cumpar si sa-l incerc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi faceau strabunicii siropuri de casa.....si cand eram la Alba Iulia mergeam in camara si aveam un gem preferat de pere, de cand ma stu caut sa mai simt o data gustul ala si degeaba. mi/a spus bunica/mea ca se facea din nu stiu ce soi de pere....Doamne, era un deliciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e fantastic ce putere pot sa aiba mirosurile sau gusturile, atunci cand declanseaza sau sunt asociate cu o amintire din copilarie.

mi s-a intamplat recent sa redescopar un miros din copilarie. era mirosul unei gume de sters, chinezeasca, din aceea parfumata, cei cu varsta peste 40 sigur vi le amintiti. nu stiu de ce mi s-a intiparit in memorie acel miros, il asociez oricum cu o stare de fericire, multumire, nu stiu cum sa explic...

ei bine, am redescoperit mirosul acela cumparand niste betisoare parfumate cu aroma "egiptian musk". si de-atunci in fiecare seara aprind un betisor in bucatarie, dupa ce arde si iese fumul, las usa bucatariei deschisa, sa intre in restul casei aroma aceea regasita dupa atatia zeci de ani...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...