Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amintirile dragi din copilarie


Recommended Posts

Spiritism faceam si eu la greu chiar si ziua pe lumina.

[:)]

 

As vrea sa mai regasesc gustul perelor uscate de bunica si gustul apei de la robinet din Tatarasi. Bauturile astea dulci nu m-au dat niciodata pe spate, daca era, era bine, fara sa mi se para extrordinar, daca nu era, iar bine. Sifonul insa avea toate favorurile mele.

 

Apoi posibilitatea sa alergi, sa te joci si sa tipi cit poftesti pentru ca esti mic si nu-ti cere nimeni sa faci altceva. Ce fain era ! Si sa ma mai pot urca in toti copacii, asa de sport, nu neaparat dupa fructe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daaaa...sifon rece(desi tare ma mai dureau miinile cind ma trimteau parintii sa cumpar sifon,insa pe de alta parte ma fascina tare masina aia de umplut sifoane [:D])cu sirop de trandafiri!!!!

 

Corina,stiu ca sunt insa siropul ala,sau sirop ca ala...nu exista! [:)]

 

Nu se mai exista ! [:)]

(cum vorbeam cind eram mici)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa, la Alba Iulia aveam sticle de sifon din sticla si cu plasa din aceea de metal pe ele. Beam ssiropul doar cu sifin, cu apa plata nu imi placea. Acum ma gandesc sa ne luam un Soda stream....o fi ca sifonul la gust?

 

 

Cand eram in generala jucam baschet cu baietii mai mari in curtea scolii. Dupa cateva ore mergeam la Complexul mic, ne luam o apa minerala la litru in sticla de stivla, Buzias sau Lipova.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de balciurile copilariei, cu lanturi si rotile alea mari si calusei - altceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? :) Nici nu conta cine le facea si vindea, tare bune mai erau! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Nu am fost la balciuri... am aflat ca exista f tarziu (dupa Revolutie). Dar tin minte in piata din oraselul in care imi petreceam vacantele la bunici margelele din turta dulce roz si alba. In Bucuresti nu era asa ceva la piata. Lanturi si calusei erau la mare, in parcurile de distractii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de balciurile copilariei, cu lanturi si rotile alea mari si calusei - altceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? :) Nici nu conta cine le facea si vindea, tare bune mai erau! 

da-da, mereu prindeam balciuri din astea in vacanta la tara. mergeam cu bunicii.

stiu ca mereu salivam la "susan" (seminte de floarea-soarelui decojite, prajite, cu zahar ars, modelate in batoane). ca sa ne descurajeze, mamaie ne spunea ca semintele erau decojite cu/in gura, de catre "coloratele" care vindeau asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daaaaaaaaaaa, Bem Bem!!! Imi amintesc, era bun! Dar de Multisanostol va amintiti? Il adoram! L-am regasit in farmacii si are exact acelasi gust!

Mie imi placeaau mult rezervele- capsulele de sifon- erau mai multe in cutiile alea colorate dragute- isi mai aminteste cineva? [:)]

Si imi mai placeau mult iaurturile la borcan de sticla, produsele lactate in general, dar mai ales....lipiciul Pelicanol pe care il savuram direct cu lopatica din recipient [:-)))] :

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fetele care vorbesc de balciuri: in zona in care m-am mutat eu (Crevedia) se organizeaza annual astfel de balciuri unde gasesti cu gust IDENTIC toate enumerate mai sus de voi: susan, vata de zahar, floricele colorate, mere invelite in jeleul ala rosu sau ce e [:)] , halvita etc. Plus calusei si alte alea specific. E foarte animat si pitoresc. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...