Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un american in Anglia


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stai ca tu ma intrebai de coduri.

In cafenele de exemlpu ca sa folosesti WC-ul intrebi vinzatoarea de cod.

Usa de la WC-ul are codepad  si numai asa poti sa o deschizi. 

Asta cu codurile a avut si McDonalds la noi. Codul era pe bon. Era tastatura la usa si la intrare si la iesire.

Le-au desfiinatat de vreo 2 ani/ Nu stiu daca la toate ca intre timp a crescut fata si nu prea am mai fost,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Barbata-meu, din masina lor, le-a cerut chiar o favoare ...cineva sa imi transmita mie, sa nu plec cu masina asa plansa si agitata ...a venit un politist la geam si mi-a transmis, amabil dar rece.

 

 

Asta imi aminteste de o faza: eram la al treilea meu drum prin Londra, la vreo 3 luni dupa ce invatasem sa merg pe partea 'gresita' a drumului. La un moment dat, o masina neagra fara insemne face tiu-tiu in spatele meu (ca sirena de politie). Ma trag pe stanga si o tanti foarte zambitoare vine si se prezinta si imi cere permisul. Ii zic ca e in portbagaj si dau sa ies. Tanti, tot in dreptul ferestrei imi face semn cu mana sa nu ies si imi zice ca este trafic si ea se va da la o parte din dreptul usii dar sa ies cu foarte mare atentie sa nu ma accidentez. Mi s-a parut foarte draguta - stiu ca dorea sa evite sa fiu calcata si sa ii dau in judecata ca a trebuit sa cobor - dar felul in care vorbea si cum m-a atentionat mi-au placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi aminteste de o faza: eram la al treilea meu drum prin Londra, la vreo 3 luni dupa ce invatasem sa merg pe partea 'gresita' a drumului. La un moment dat, o masina neagra fara insemne face tiu-tiu in spatele meu (ca sirena de politie). Ma trag pe stanga si o tanti foarte zambitoare vine si se prezinta si imi cere permisul. Ii zic ca e in portbagaj si dau sa ies. Tanti, tot in dreptul ferestrei imi face semn cu mana sa nu ies si imi zice ca este trafic si ea se va da la o parte din dreptul usii dar sa ies cu foarte mare atentie sa nu ma accidentez. Mi s-a parut foarte draguta - stiu ca dorea sa evite sa fiu calcata si sa ii dau in judecata ca a trebuit sa cobor - dar felul in care vorbea si cum m-a atentionat mi-au placut.

Da ce ai facut de te-au oprit cu masina nemarcata?

Pe noi nu ne-a oprit niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Mie ce mi-a placut in America a fost amabilitatea oamenilor, fac complimente necunoscutilor, intr-un supermarket: ce rochie frumoasa ai!, intr-un lift in Las Vegas: ce parfum grozav ai(un tinerel ca in filme de mi se inmuiasera genunchii, chit ca al meu sot din dotare era langa mine :) ) ! Si eu sunt genul care fac complimente necunoscutilor in tramvai, intr-un restaurant, oriunde. I loved it! 

 

Oh, da, wc-uri unisex mi s-au parut ciudate in America....

 

Politia ne-a oprit de cateva ori dar au fost foare amabili...doar cand am trecut spre Canada sotul meu s-a trezit sa fie amuzant...la granita, la intrebarea: unde mergeti? Al meu a raspuns razand: In Canada... nu au fost amuzed... 

 

In rest de acord cu Buflea: masini mai mari, camere de hotel mai mari, portii de mancare mari, oameni mari...Noi mancam de dimineata si eventual inca o data pe zi...

 

La fel am intilnit oameni amabili si prietenosi cam peste tot, in Londra, in Berlin,Oslo, la Roma, la Madrid... sau in Rep Dominicana sau in Egipt sau in Haiti... pana la urma, cred ca e important cum te porti cu oamenii... cam la fel ti se raspunde...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...