Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incaltaminte terapeutica?


Recommended Posts

Am piciorul stang "defect". Mai exact, pinten calcanean, combinat cu vene ingrosate in spatele genunchiului, din care unele sparte in urma unui efort intens de acum vreo luna.

 

Dor. Rau. Calcaiul, dar durerea urca pana unde sunt venele alea, cuprinzand toata portiunea din spate a pulpei. Ca tratament, am primit doar un antiinflamator si un unguent. Antiinflamatorul nici nu l-am gasit in farmacii, la acel moment. Oricum, doare constant, uneori, si de-abia merg.

 

Incaltamintea pe care o am nu ma ajuta, nu port tocuri mai deloc, azi am avut incaltaminte sport.

 

Exista branturi de pus in incaltaminte, pentru atenuarea durerii si confort, sau ceva incaltaminte speciala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

Am piciorul stang "defect". Mai exact, pinten calcanean, combinat cu vene ingrosate in spatele genunchiului, din care unele sparte in urma unui efort intens de acum vreo luna.

 

Dor. Rau. Calcaiul, dar durerea urca pana unde sunt venele alea, cuprinzand toata portiunea din spate a pulpei. Ca tratament, am primit doar un antiinflamator si un unguent. Antiinflamatorul nici nu l-am gasit in farmacii, la acel moment. Oricum, doare constant, uneori, si de-abia merg.

 

Incaltamintea pe care o am nu ma ajuta, nu port tocuri mai deloc, azi am avut incaltaminte sport.

 

Exista branturi de pus in incaltaminte, pentru atenuarea durerii si confort, sau ceva incaltaminte speciala?

Și eu am avut asa ceva, zic de pintenul ala nu de vene.

Ortopedul mi a recomandat talonete,  mi a scris o rețetă și cu rețetă m am dus la un magazin de produse medicinale. Acolo mi au luat "amprenta" picioarelor și mi au fabricat talonetele pe care le am pus în pantofi (gen cizme, ghete, adidași,  nu merg la sandale) și le am purtat. În primele 2 saptamini doare destul de rău,  cu timpul te obișnuiești și durerile provocate de pinten se atenuează pina la dispariție.  Durează citeva luni și talonetele alea trebuie purtate consecvent, în fiecare zi. 

 

Ortopedul mi a povestit și de tratamentul cu shockwave și ca da rezultate cam la 70-80% din pacienți.  Trebuia sa suport eu costurile (nu foarte ieftine) asa ca m am hotărît pentru talonete și bine am făcut.  Durerile de pinten sint groaznice, confirm.

Multă sănătate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De inflamator eu am primit ibuprofen 600, aici se da pe rețetă, l am luat și m a ajutat o perioada. În ro se da la liber, mi am făcut stoc asta vara cind am fost în concediu.

 

Tot ortopedul mi a recomandat sa mai pun gheata pe zona dureroasa, ajuta contra durerilor dar numai pe moment. Eu am niște pernuțe cu gel pe care le pun citeva ore în congelator și apoi înfășurate într o cirpa pe locul dureros.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alicia, in Ro, din pacate, ibuprofenul - sub tot felul de denumiri, pastile sau siropuri - se prescrie extrem de des.

 

In momentul de fata, eu nu-l mai pot lua sub nicio forma, in nicio concentratie, pentru ca mi-a distrus mucoasa intestinala. Mereu trebuie sa le amintesc medicilor asta, ca una-doua mi-l recomanda, mai ales dentistii.

 

Multumesc pentru sfaturile cu talonetele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...