Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incaltaminte terapeutica?


Recommended Posts

Alizee, nu stiu, nu este, totusi, obligatia medicului sa imi recomande ce este si ce nu este potrivit, nu sa caut eu pe Net tot felul de informatii? Proasta n-oi fi, dar nici de specialitate nu-s.

 

Sectia unde as fi putut face terapie Roentgen este inchisa din motive de birocratie, nici macar in sistem privat (contracost) nu are voie sa functioneze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uite, ce informatii am gasit despre tratamentul a ceea ce ai tu :

 

Tratamentele clasice se refera in principal la vindecarea simptomelor: repaus pe termen lung, efectuarea de stretching, aplicarea de gheata, administrarea de medicamente antiinflamatoare, schimbarea incaltarilor necorespunzatoare, folosirea talonetelor de silicon pentru sustinerea calcaiului etc. 

 

Tratamentele moderne insa presupun utilizarea undei de soc extracorporeala, o interventie comoda, eficienta si neinvaziva. Cu ajutorul ecografiei de parti moi se vizualizeaza exact zona afectata si catre ea sunt orientate undele de soc produse de aparat la nivelul pielii. Prin efectele sale, aceasta interventie duce la rezultate excelente si o rata de satisfactie a pacientilor de peste 90%. 

 



 

Pentru efectuarea interventiei sunt necesare, de regula, 3 sedinte cu o durata de aproximativ 20-30 minute, la interval de 2- 3 zile. Tratamentul se efectueaza numai in urma unui consult de specialitate efectuat pentru a determina daca pacientul se califica sau nu pentru procedura. " 

 

Citeste mai multe informatii, aici :

 

http://www.csid.ro/health/sanatate/pintenii-calcaneeni-cauze-simptome-tratament-5478624/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alicia, in Ro, din pacate, ibuprofenul - sub tot felul de denumiri, pastile sau siropuri - se prescrie extrem de des.

 

In momentul de fata, eu nu-l mai pot lua sub nicio forma, in nicio concentratie, pentru ca mi-a distrus mucoasa intestinala. Mereu trebuie sa le amintesc medicilor asta, ca una-doua mi-l recomanda, mai ales dentistii.

 

Multumesc pentru sfaturile cu talonetele.

 

 

Pepco, se prescrie pt ca e bun. Nu doar in Romania, si in Germania il prescriem extrem de des, deci nu e 'din pacate'. E un medicament foarte bun  atat impotriva durerii cat si impotriva inflamatiei. :) daca tu nu il poti lua trebuie sa ii spui medicului.

Cred ca te referi la faptul ca ai gastrita sau ulcer duodenal, pt ca problema cu AINS e la nivelul stomacului, nu a intestinului.

 

Terapia de care spuneau fetele nu Roentgen, o poti face si la fizioterapie.

 

 

 

Corina, cum sa trateze caua si nu simptomul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, nu gasesc informatii despre existenta shock-wave unde locuiesc eu. Deocamdata, ma concentrez asupra celeilalte probleme aparute.

 

Si m-ar interesa si daca shock-wave asta se face si gratuit, cu trimitere.

 

nu cred ca se poate face gratuit. nu cred ca acele clinici unde exista aparatura necesara, colaboreaza cu casa de asigurari de sanatate.

cel putin la gral medical scrie clar pe site, nu se poate efectua gratuit cu bilet de trimitere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...