Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Păi soluții se găseau. Ce se putea face:

- după oră putea să cheme fata și să-i atragă atenția că fusta nu e conform regulamentului

- în timpul orei putea să atraga atenția tuturor (fără să nominalizeze pe nimeni) că uniforma trebuie să fie conform regulamentului, că altfel riscă să ia avertismente

- putea să-i dea fetei un bilet scris pentru părinți (un avertisment), fie doar când era ea cu fata, fie de față cu ceilalți colegi (dacă voia să dea un exemplu pentru restul)

 

De ce trebuia să o trimită acasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pe bune, xio, nu vrei sa te abtii de la acest subiect?

 

 

Pe bune ca nu vreau sa ma abtin. Obisnuieste/te cu ideea ca exista persoane care au alte pareri.

 

 

 

Da, am spus ca sunt de acord cu ideea dar nu cu modul in care a pus in aplicare ideea.

Nu am deschis linkul, ma refer strict la aplicarea unei 'pedepse' la incalcarea regulamentului.

Nu trebuia sa se faca atata tam tam, in locul ei as fi sunat parintii, as fi spus ca exista uniformma si ca fusta nu corespunde regulamentului, prin urmare sa ii aduca fetei hainele corespunzatoare, daca nu atunci va trebui sa mearga acasa.

 

 

Aveam in scoala generala o profesoara de matematica incredibil de buna dar si colerica.  Mai intreba daca e elevul care raspundea la ora batt in cap sau tampit, una peste alta ne/a invatat femeia aia matematica ba chiar am si indragit/o spre final  :)  nu a ramas nimeni cu sechele. Evident nu e o metoda ideala sau placuta dar ar fi fost pacat sa nu mai profeseze asa un profesor bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am raspuns mai sus la nelamurirea ta.

 

Ce drept sa ceara?

Ce ati fi facut voi?

 

Nu te înțeleg de ce continui , dar o sa incerc sa te fac sa intelegi ca ceea ce s-a intamplat este grav.

 

Niciun regulament din nicio scoala nu spune ca un copil care nu are imbracamintea corespunzatoare va fi dat afara de la ore,din scoala,din tara.Niciunul!

Exista alte mijloace prin care se pedepsește  asa ceva.Exista nota la purtare  de exemplu.Chemi parintii la scoala...

 

Dar exista un regulament facut de Minister care spune ca niciun copil nu va părăsi incinta scolii in timpul orelor.Regula!La majoritatea scolilor si liceelor din Ro portile se inchid la ora 8 si se deschid la terminarea cursurilor.

Cum sa trimiti acasa un copil in timpul orelor de curs?Cu ce drept?Cum sa trimiti un copil pe strazi ca nu-ti place haina de pe el?!?!

Ca sa nu mai vorbim ca nici daca esti om normal la cap nu faci asa ceva.

Este ceva grav.Si din păcate o sa se intample nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi soluții se găseau. Ce se putea face:

- după oră putea să cheme fata și să-i atragă atenția că fusta nu e conform regulamentului

- în timpul orei putea să atraga atenția tuturor (fără să nominalizeze pe nimeni) că uniforma trebuie să fie conform regulamentului, că altfel riscă să ia avertismente

- putea să-i dea fetei un bilet scris pentru părinți (un avertisment), fie doar când era ea cu fata, fie de față cu ceilalți colegi (dacă voia să dea un exemplu pentru restul)

 

De ce trebuia să o trimită acasa?

 

 

/atunci veneau mai multi elevi fara uniforma ca sa li se atraga atentia la sfarsitul zilei, lucru care nu afecteaza pe nimeni

/cred ca era un lucru stiut, de aia toti aveau uniforma si ea nu. Ce avertisment s aprimeasca?

/da, si asta era o varianta, iar la a doua abetere sunat acasa si luat masuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, continui pt ca am alta parere. :)

 

Sa scazi nota la purtare? Nu stiu cume  acum la scoala, dar pe vremmea mea sa scazi nota la purtare era ceva groaznic, cand se intampla veneau parintii la scoala sa se roage de profesor, se discuta la sedinta profesorilor samd.

As prefera oricand trimiterea acasa si nu scaderea notei la purtare!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, cum să trimiți acasă un copil de 11 ani??

 

Mai ales că fata trebuia să traverseze o cale ferată și un drum județean cu 2 benzi pe sens, fără semafoare (ai trecere de pietoni, dar aștepți să oprească), cu viteza maximă în localitate de 70 km/h. Eu când traversez astfel de drumuri mă uit în toate direcțiile, pentru că nu știi cum nu te vede careva și dă peste tine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, continui pt ca am alta parere. :)

 

Sa scazi nota la purtare? Nu stiu cume  acum la scoala, dar pe vremmea mea sa scazi nota la purtare era ceva groaznic, cand se intampla veneau parintii la scoala sa se roage de profesor, se discuta la sedinta profesorilor samd.

As prefera oricand trimiterea acasa si nu scaderea notei la purtare!!

 

Daca tie ti se pare normal ca un profesor sa trimita un copil de 11 ani acasa fara sa se gandeasca ce i se poate intampla,eu nu cred ca mai are rost sa iti explic ceva.

Daca tie ti se pare normal ca o fetita de 11 ani sa umble pe strazi singura in timp ce parintii o stiu la scoala...unde se presupune ca este supravegheata de cadre didactice.

Daca tie ti se pare normal  sa ti se interzica dreptul de a participa la ore pentru ca ai flori albe pe fusta,mie mi se pare normal sa iti spun ca tu nu poti discuta acest subiect pentru ca nu ai de unde sa stii ce este in sufletul unui parinte cand afla ca copilul lui a trecut prin asa ceva.Si  nu a facut-o de capul lui ,a fost dat afara din scoala de profesor.Scoala care nu este proprietatea profesorului sa faca regulile după cum il taie capul.

Exista un regulament si pentru profesori si aceasta profesoara l-a incălcat .Si a pus in pericol viata unui copil pentru ca avea flori albe pe fusta.

 

Si lasa "pe vremea mea",ca nu mai sunt timpurile de pe vremea ta  .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...