Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 110
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am avut azi deosebita ,, placere,, sa o vad pe madama directoare despre care se vorbeste in actiune la tv . Doamne ce langaj , ce atitudine , ce tupeu ! Am ramas siderata . Nu am copii dar am admirat-o pe mama copilei ca a putut discuta civilizat cu o tovarasa care ii facea copilul nesimtita . Eu recunosc cred ca as fi tarnosit-o de par olecuta mai mult

 

Cum or ajunge indivizii si individele astea in scoli nu pot neam sa inteleg !

 

Sper ca mama copilei sa fie puternica si sa faca palngere la organele abilitate . Cand vezi asmenea iesiri in decor nu te mai miri ca sunt atatia profesori caftiti de elevi , uneori o mai merita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut azi deosebita ,, placere,, sa o vad pe madama directoare despre care se vorbeste in actiune la tv . Doamne ce langaj , ce atitudine , ce tupeu ! Am ramas siderata . Nu am copii dar am admirat-o pe mama copilei ca a putut discuta civilizat cu o tovarasa care ii facea copilul nesimtita . Eu recunosc cred ca as fi tarnosit-o de par olecuta mai mult

 

Cum or ajunge indivizii si individele astea in scoli nu pot neam sa inteleg !

 

Sper ca mama copilei sa fie puternica si sa faca palngere la organele abilitate . Cand vezi asmenea iesiri in decor nu te mai miri ca sunt atatia profesori caftiti de elevi , uneori o mai merita

nu , nimeni nu merita "caftit".  avem vorbe la noi si avem si lege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incalcarea regulamentului mi se pare minora in comparatie cu reactia exagerata si grobiana a profesoarei. Pedepsele ar trebui sa fie graduale si corelate cu gravitatea faptei. Chiar sunt curioasa daca in regulament scrie ca profesorul poate da copiii afara din scoala. Daca nu si ea a incalcat regulamentul si mult mai grav.

A umilit si a pus in pericol fizic un copil, sincer nu vad de ce un asa specimen poate fi numit profesor. 

Nu exista asa ceva. Elevii din momentul in care intra in perimetrul unei institutii de invatamant trebuie sa aiba acces doar daca indeplinesc conditiile cerute (si deja daca imbracamintea purtata nu era in acord cu cerintele scolii in mod explicit de la poarta trebuia sa i se refuze accesul) insa odata acceptata responsabilitatea cade in mod integral in sarcina institutiei pe perioada in care se va afla in perimterul ei. Mai mult decat atat nu ar avea voie sa-i permita plecarea din acest perimetru decat in conditii bine stabilite si cunsocute (terminarea orelor de curs/situatii particulare pe baza de documente semnate de (invatatoare/diriginte/directoare) , situatii de urgenta samd). In rest nu. NU EXISTA in mod oficial uniforma scolara si nici nu poate fi impusa - existenta si obligativitatea purtarii acesteia ramanand in sarcina particulara a fiecarei institutii de invatamant care trebuie sa isi stabileasca conditiile si modalitatea in raport cu comitetul parintilor la nivel de scoala. DAR respectand integral prevederile Regulamentului scolar.

Aici e defapt problema. Faptul  ca au destituit-o ca directoare este consecinta legala luata de Inspectorat pentru ca un elev a parasit incinta institutiei. Dar asa cum spuneam aceasta fapta a fost facuta prin fortarea elevei din partea unui cadru didactic (care a fost si directoare) insa discut de un caz de abuz, de atentare la securitate care sunt sanctionabile. Nu te poti juca asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca unii au sarit in sus ca s-a incalcat regulamentul....dar regulamentul ala al cadrului didactic, nu a fost grav incalcat? Ok, mama ei de fusta cu floricele, se vede asa grav cand copilul sta in banca? Iti sparge retina de nu era suficient un avertisment? Un profesor ma indoiesc ca si-ar fi permis cu atata lejeritate sa dea un copil afara din scoala..."duoamna" a abuzat de dunctia de directot (alt regulament grav incalcat)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am comparat situatia pt ca fata a fost imbracata de cineva. Cineva caruia i s/a falfait de regulament.

 

Eu sunt impotriva cocolositului si umblatului cu manusi, nu ai respectat un regulament, e instiintat parintele care sau aduce imbracaminte, sau vien si isi ia copilul de la scoala.

Mi s-a intamplat sa am zile proaste, foarte ocupate, zile in care pur ai simplu am avut altceva de facut mult mai important decat sa spal bluz/fusta regulamentara pentru fii-mea.

Se poate intampla oricui. Asta nu inseamna ca ti se falfaie de regulament. 

 

Mie mi s-a intamplat de multe ori - inclusiv ca din graba sa verse laptele pe ea si sa ajunga in tinuta neregulamentara.

 

Daca vreun profesor imi trimitea copilul acasa inainte de vreme, cand nu stia daca gaseste pe cineva acasa, are cheie, nu are cheie, unde sta copilul daca nu e nimeni, pe strada, in scara?, acel profesor nu mai era azi in invatamant, poate reusea si o puscarie ceva pentru neglijenta in tratarea minorului.

---

 

La fii-mea la liceu nu numai ca elevii nu au voie cu niciun chip sa iasa din scoala (inainte de terminarea regulamentara a orelor) neinsotit de parinte dar nu au voie nici macar sa stationeze pe holuri in timpul orelor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si mama, si profesoara. Voi vorbi din ambele perspective. Am fost profesoara inainte de a fi mama, dar maternitatea nu mi-a schimbat perspectiva. Doar mi-a intarit-o si m-a facut sa fiu sigura de ceea ce intuiam doar, inainte.

Avem doua persoane care au incalcat un regulament: o eleva si o profesoara. Eleva a venit imbracata necorespunzator. Sunt de acord ca incalcarile de regulament trebuie sanctionate, pentru a-i invata pe cei mici ca actele de orice natura au consecinte si pentru a nu permite perpetuarea unui comportament considerat negativ. Scoala are la dispozitie o serie de pedepse care pot fi aplicate: observatie orala, observatie scrisa, mustrare orala, mustrare in fata clasei, avertisment, anuntat parinti, scazut nota la purtare, eliminare, exmatriculare cu drept de reinscriere, fara drept de reinscriere etc. Scosul de la ora si trimisul acasa NU apar in regulament drept masura punitiva. Deci, doamna profesoara pedepseste o incalcare de regulament printr-o alta incalcare de regulament, daca e sa ramanem in litera acestuia.

Cealalta incalcare de regulament: profesoara. A pedepsit o eleva printr-o masura care nu apare nicaieri ca fiind aplicabila. Masura are un potential periculos; o fetita de 11 ani trimisa la scoala trebuie sa fie la scoala, supravegheata, si nu trimisa acasa in timpul orelor de curs. Orice i s-ar fi intamplat in timpul cand nu era la scoala era directa responsabilitate a scolii, respectiv a cadrului care a dispus pedeapsa. 

Pana aici am vorbit strict prin prisma regulamentelor. Intr-o nota mai personala, am urat intotdeauna uniformele, atat ca elev cat si cand am schimbat "taberele". Nu m-am revoltat in privinta lor daca majoritatea a hotarat ca ele sa existe, dar imi pot permite sa am o parere personala, da? Niste floricele albe pe un fond negru au fost chiar o asa de mare tragedie incat sa justifice pedeapsa? E o fetita de 11 ani... pot sa inteleg ca nu-i plac fustele negre. Chiar pot. Reactia profesoarei la vederea unor nevinovate floricele albe pe fustita de scoala a unei fetite de 11 ani mi se pare total disproportionata. Adica, da.... as intelege sa fim ultra scrofulosi la datorie daca am avea un sistem uns pe toate rotitele, daca am oferi programe de invatamant corecte si inteligente, daca am avea manuale, rechizite, profesori dedicati, finantare decenta. Asa... mai ales din postura de directoare, stiind cate lucruri merg prost in sistemul asta, tu vrei sa-i dai iluzia de normalitate aratandu-ti muschii in fata unor induiosatoare floricele albe care n-au ce cauta in negrul scolii? 

Pai i-as sugera atunci directoarei ultra-zeloase sa mearga la inspectorat. Sa-l trimita acasa pe inspectorul general care n-a respectat regulamentul care spune ca ai nevoie de profesori calificati si competenti la toate nivelurile. Sa-i trimita acasa pe acei reprezentanti ai autoritatilor care decid ocuparea politica a posturilor-cheie in invatamant. Sa-i dea liber primarului, care prefera ca din banii rezervati renovarii scolilor sa finanteze fel de fel de proiecte obscure. Sa-i trimita acasa pe cei ce masluiesc examene de titularizare. Sa-l trimita acasa pe ministru, ce naiba. Ca nu primeste invatamantul finantarea necesara, ca anual avem probleme cu manualele... 

Nu poti face asta, nu? 

Nu vreau sa spun ca imperfectiunile sistemului de invatamant ar trebui sa fie o scuza pentru inchiderile de ochi. Spun doar ca, atunci cand deschizi ochii si vrei sa aplici regulamente, sa-ti dai jos ochelarii de cal. 

Daca ma gandesc mai bine... poate chiar nu au ce cauta florile albe in scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana, mi-a placut mult ce ai scris.

Am o intrebare poate nu e chiar la obiect dar...

Atata timp cat invatamantul este obligatoriu se poate face examatricularea si la clase mai mici de a XI-a?

Pentru cazuri grave, exista posibilitatea exmatricularii cu drept de inscriere in alte unitati de invatamant. Din cate imi amintesc, exista varianta "fara drept de reinscriere", dar nu stiu sa spun cand se aplica ea. Cred ca situatiile sunt rarissime. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...