Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Daca ar fi sa fim mai catolici decat Papa, ar trebui sa si profesorii sa se supuna aceleiasi conduite pe care o impun elevilor, sa poarte si ei uniforma, daca e frumos, decent, daca e emblema pentru scoala, liceul, colegiul respectiv.

 Cand tu vii la scoala imbracata cu galben ca un canar, cum ar putea sa ti se para prea mult niste floricele pe o fusta!?...

 

Din scoala copiilor mei a zburat o invatatoare, mutatie la alta scoala, pentru ca s-a dovedit a avea prea mult exces de zel cu copii de clasa intai, le dadea prea multe teme, punea accent pe repetitie si exercitiu. Parintii s-au unit, au intocmit o plangere si asta a fost. 

 

Cred ca lucrurile ar functiona mai ...cu teama si respect in tara, daca parintii s-ar face mai vocali. Pe fb sunt pe niste grupuri de educatoare ( pentru ca posteaza idei faine, activitati si proiecte cu copiii si sunt chiar inspirate multe), acolo sa te tii, sa vezi inversunare, ura, dispret pentru parintii care vin cu sesizari si dorinta de schimbare... de parca binele comun al tuturor nu e educatia optima a copilului, ci e o lupta de orgolii, de care-pe-care, ceva fantastic...Desi e evident ca parintele ar avea dreptate si numai atat, ar avea dreptul sa vorbeasca si sa propuna chiar cand nu are dreptate, nu conteaza, parintii ar trebui sa taca in fata cadrelor didactice, pentru ca stiu ele ce fac!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La sedinta cu parintii se semneaza, se citeste Regulamentul scolar, bazat pe legea invatamantului.

 

Mai spun o data, poate intelege toata lumea: uniforma scolara nu e legala deci nu poate fi obligatorie. Vorbim de scoli de stat unde merg majoritatea copiilor nostri.

 

Exista un proiect de lege cu obligativitatea introducerii uniformei scolare de anul acesta, care parca trecuse de comisia juridica, dar nu este inca nimic legal.

 

In Regulament scolar este asa:

Art 67 (1) Toti elevii au obligatia de a purta o tinuta vestimentara decenta.

(2) Tinuta vestimentara recomandata este urmatoarea:

- camasa/bluza/tricou de culoare alb/bej/gri (nunate deschise) fara inscriptii care ii pot afecta pishic sau emotional peceilalti elevi

- pantaloni de culoare inchisa/blugi clasici fara accesorii inscriptinari, taieturi

- fuste de culoare incisa de regula la nivelul genunchiului.

 

Toate Regulamentele scolare trebuie sa arate in felul asta. Nu exista o anume tinuta vestimentara obligatorie ci numai o tinuta vestimentara decenata obligatorie.

Mie mi s epare ca exagerezi cumplit in mesajul asta...deci daca tinuta scolii respective era compusa din a plus b,este de fapt regulamentul scolii,iar elevii au obligatia sa-l respecte.

 

Scoala a stabilit aceasta tinuta vestimentara(poate chiar in colaborare cu comitetul de parinti al scolii),deci e regulament intern si trebuie respectat.

 

Nu comentez(deci nu va legati aiurea)de comportamentul directorului,nu comentez tinuta copilului,nu comentez nimic referitor la subiect.

 

Am vrut sa precizez doar ca mi s epare exagerat ce scrie viviana,care de fapt asa indirect,cam indemana la nerespectat regulamentul scolii,pe principiul "tinuta decenta obligatorie".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde scrie ma ca un minor paraseste scoala neinsotit?Vreau sa stiu si eu de ce un copil aflat in grija unei institutii...la orele de clasa,un minor a fost gonit acasa?Daca dadea peste ea trenul sau o masina?Moartea ei ar fi fost datorita aleia care a trimis-o acasa,corect?Sa respecte pupaza prima data regulamentul,apoi s acomenteze. 

E exact ca atunci cand dobitoaca de educat oare a lasat cafeaua clocotita  in sala si Eva la 1 an si 11 luni a fost desfigurata.

 

 

Eva era in ingrijirea ei tunci.De ce nu era supravegheata?avea doar 1 an si 11 luni.

 

Exact asa e si aici.Minora,eleva la scoala,a fost obligata de cel care era responsabil de ea sa se puna in pericol.Vina e exclusiv a directoarei.Daca fata patea ceva..era violata,agresata,calcata de o masina sau de tren?

 

Asa ca lasati-ma cu prostiile.

 

Pupaza aia in galben  e buna de puscarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos nu exagerez cu nimic.

 

Este regulamentul liceului unde invata fata mea. Liceul are personalitate juridica, exista  asociatie de parinti cu personalitate juridica.

La sedintele la care participam (eu particip sigur, tu nu) ni s-a explicat clar ca elevii nu sunt obligati sa poarte tinuta recomandata, ei nu au cum sa-i oblige pentru ca nu este legal.

Dar este recomandabil sa o poarte.

 

Daca fata mea nu vine la scoala in tinuta recomandata nu are voie nimeni sa o dea afara din scoala, sa-i scada nota la purtare etc. Dar profesorii din aripa mai dura o vor scoate la tabla.

Asa ca respecta recomandarea din Regulament.

 

dupa ce copiii implinesc 18 ani si devin majori nici chiar aripa dura din cancelarie nu mai are dreptul sa le recomande uniforma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, sa poarte profesorii uniforma? :))))

Viviana, deci daca eu nu vreau ca fiica mea imaginara sa poarte uniforma liceului, o trimit cum am eu chef imbracata? Ti separe normal?

Sunt scoli unde e o mandrie sa ai uniforma, nu stiu cum e in alte tari dar cred ca e cam exagerat acum cum se razvrateste lumea sicum avem 10000 de hartoage ca sa nu cumva sa fim dati in judecata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, sa poarte profesorii uniforma? :))))

Viviana, deci daca eu nu vreau ca fiica mea imaginara sa poarte uniforma liceului, o trimit cum am eu chef imbracata? Ti separe normal?

Sunt scoli unde e o mandrie sa ai uniforma, nu stiu cum e in alte tari dar cred ca e cam exagerat acum cum se razvrateste lumea sicum avem 10000 de hartoage ca sa nu cumva sa fim dati in judecata.

XIo, repet: este regulamentul liceului unde invata fata mea. Exact ce am spus acolo ni s-a spus la sedinta.

Nu, nu o trimiti cum ai chef tu imbracata o trimiti imbracata decent.

Da, este normal.

 

Si tu si Andacos ma atacati mai mult sau mai putin pe niste lucruri pe care eu le cunosc pentru ca fac parte din ele de aproape 4 ani de zile.

Eu merg la sedinte, nu tu, eu discut cu directorul nu tu, eu discut cu profesorii, nu tu, fiica mea merge la acel liceu, nu tu.

 

Ba, mai mult de atat Andacos ma acuza mai cu perdea, mai fara perdea ca indirect indemn la nerespectat regulamentul cand eu nu spun altceva decat ce ni s-a transmis de catre liceu.

 

http://www.licniorga.ro/images/regulament/regulament.pdf

 

Chestia cu uniforma e pe la pagina 16.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Este regulamentul liceului unde invata fata mea.

Pai tu nu au facut nicaieri specificatia asta,ai ridicat regulamentul scolii fiicei tale,la nivel general,de lege.

 

Strict referitor la imbracaminte,daca regulamentul scolii unde este fetita din articol,prevedea anumite articole d eimbracaminte si ea nu le-a respectat,a incalcat regulamentul.

 

Restul nu comentez ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu nu au facut nicaieri specificatia asta,ai ridicat regulamentul scolii fiicei tale,la nivel general,de lege.

 

Strict referitor la imbracaminte,daca regulamentul scolii unde este fetita din articol,prevedea anumite articole d eimbracaminte si ea nu le-a respectat,a incalcat regulamentul.

 

Restul nu comentez ...

Nu, Andacos am spus ca toate Regulamentele scolare trebuie sa arate in felul asta. Nu au voie altfel. Uniforma nu este obligatorie prin lege. Niciun regulament scolar nu are dreptul sa o faca obligatorie - si daca o face incalca legea si scoala poate fi actionata in judecata.

 

Foarte putine scoli si licee din Romania au uniforme sau tinute gen blugi - camasa alba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...