Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

Din moment ce credinta lui Michelle e in completa contradictie cu credinta ortodoxa si ne spune ca ea nu crede, n-o intereseaza si n-o respecta, nici Sfintii ziditori  si nici ingerii nu sunt pe placul ei, nici taina botezului ortodox pe care am primit-o multe dintre noi, nu vad si nu inteleg rostul discutiei.

 

Asta cu "vreau sa seman in voi credinta" e violent si urit. Avem in noi credinta stramosilor nostri, si daca o practicam sau nu, daca ne place sau nu, nu cred ca are cineva dreptul sa-si aroge dreptul sa ne-o schimbe.

 

Nu, nu ma intereaza credintele astea noi si dispretiutoare de ceea ce e adevarata credinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

A pus o intrebare despre moarte. Ne-a intrebat daca noi ne gandim la asta, daca ne pregatim in vreun fel pentru asta... 

A pus un link despre cum crede ea ca ar trebui procedat. 

Ne-a invitat la discutie pe tema mortii...

Dupa max o pagina au inceput postarile care o ataca si o contrazic in credinta ei. 

Eu asta nu inteleg.

 

Iar legat de contradictia completa cu religia ortodoxa, eu chiar n-o vad... Cu atat mai putin sensul acestei dezbateri intr-un subiect legat de moarte...

 

 

Cat despre:

Nu, nu ma intereaza credintele astea noi si dispretiutoare de ceea ce e adevarata credinta.

 

Nu stiu cine se poate bate cu pumnul in piept ca detine "adevarata credinta". Si sincer, pe mine ma intereseaza sa aflu cat mai multe puncte de vedere, si daca sunt si diferite de al meu, cu atat mai bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, vreau sa ma fac inteleasa, trec printr-o perioada in care ma gandesc mult la moarte. Urmeaza ca cineva foarte drag mie sa moara. Imi pun o gramada de intrebari, caut raspunsuri, uneori pare ca le-am gasit, alteori imi scapa printre degete... Chiar simt nevoia sa discut despre asta, am ezitat sa deschid un subiect cu tema asta pentru ca nu am vrut sa par morbida, nu stiu... dar iata ca l-a deschis Michelle  [flo2] ...

Sincer simt nevoia sa discut despre ASTA, nu eterna dezbatere intre credinte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Fiecare poate zice ca a lui e "adevarata credinta". La fel zice si ortodoxul si musulmanul si... cine mai vreti voi, adept al unei religii consacrate, ateu sau agnostic. Fiecare crede ceva si/sau in cineva.

 

   Subiectul de fata se vrea o discutie despe cum percepe si se pregateste fiecare pentru ultima bataie de inima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black,  daca erai o credincioasa era mult mai usor.

 

Bucura/te de tot timpul ramas.

 

Mi s/a parut extraordinar cum au procedat Andy Whitfield si sotia lui, cand am vazut vestea despre el eram atat de furioasa pe situatie ca imi venea sa plang, efectiv nu mi se parea corect ca un asemenea om sa moara de o asemenea boala.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de credinta pe care o purtam in suflet, sau de lipsa ei ... tot ne punem intrebari despre final. Mai ales cand cineva drag se apropie de moment, sau avem noi momente in care ne simtim ...

Recunosc ca atunci cand s-a dus tata ... a fost prea repede si prea socant pentru mine la 19 ani. Dupa care m-a cam luat vartejul vietii s-o traiesc pe a mea intr-o lume in schimbare continua, ca in anii '90. Dar pe masura ce trece timpul si ma apropii de varsta pe care o avea tata cand s-a dus, si mai ales dau in destule gropi  ... ma gandesc din ce in ce mai des la momentul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, te rog, daca ai raspuns, astept cu interes:

Oamenii care au existat cu mult inainte de Isus, care nu au avut posibilitatea de mantuire prin crefinta, unde se regasesc in viata de apoi? In iad? De ce? In Rai? De ce?

 

topicul asta nu l-am mai studiat de mult timp , dar iti pot spune din ce imi amintesc [:)] 

 

lumea inainte de venirea Domnului Isus avea credinta in Dumnezeu, David, Abraham si chiar dintre neamuri sunt exemple in Biblie (ca auzisera de un singur Dumenzeu in care evreii credeau si in El si-au pus credinta, contrar obiceiurilor, religiilor locale)...

profetii, deasemenea transmisesera despre venirea unui Mantuitor, Salvator...cu sute de anii in urma...de aceea fariseii trebuia sa stie si sa-L accepte.

 

 eu cred, dar te rog sa studiezi pt tine mai in adinc, ca toti oamenii care au avut credinta in Dumnezeu, pana la Domnul Isus au mers in Paradis (unii zic ca e acelasi cu Rai, altii zic ca era un loc temporar existent doar pana la Domnul Isus...) , iar acolo, au primit marturia, jertfa Domnului Isus  si s-au ridicat cu El In Rai.

 

Dumnezeu e drept si nu trimite pe absolut nimeni in Iad din greseala sau fara motiv...dar nu ii ia in in Rai daca au murit in pacatele lor si nu sunt curatiti de pacate prin jertfa Domnului Isus.

 

Raiul este un loc fara pacat, Dumnezeu nu sta in prezenta pacatului...de asta  nu face sens cand cineva moare in pacat, adica ca un pacatos, nu are cum sa se duca in Rai...si vor fi judecati dupa faptele lor (probabil dupa cele 10 porunci) si asta nu o spune michelle, o spune Biblia.

 

deci omul cit traieste are de ales, sa fie judecat dupa fapte (si spera sa fie gasit fara pacat, desi Biblia ne spune ca Isus a fost singurul) ori sa fie mintuit prin mila Domnului-acceptind jertfa Domnului Isus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta da dovada de maturitate,sa accepti si religiile altora,asa cum sunt ele.

Imi pare rau ce te voi dezamagi, dar nu am cum sa accept religii false, care sunt contrar Bibliei, sau adauga invataminte personale la Cuvintul Domnului...si care nu ofera salvarea sufletului prin Isus.

 

Cind accepti ceva inseamna ca dai validitate...iar eu prin credinta care o am nu am cum sa fac asta.

chiar mi se pare absurd ca un crestin sa accepte budismul sau hinduismul etc..etc... doar nu ne referim aici la politetze...

 

accept cu inima deschisa orice om, indifferent de credinta lui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ce profetii din Biblie te referi? Ai spus ca nu putea cineva sa faca atatea profetii care s/au implinit..

 

Xio, imi pare rau ca nu ai curiozitatea sa citesti cartea...sunt mentionate o parte din profetiile din Biblie de pe la pagina 70....asa ca nu are rost sa le mai scriu si eu o data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, vreau sa ma fac inteleasa, trec printr-o perioada in care ma gandesc mult la moarte. Urmeaza ca cineva foarte drag mie sa moara. Imi pun o gramada de intrebari, caut raspunsuri, uneori pare ca le-am gasit, alteori imi scapa printre degete... Chiar simt nevoia sa discut despre asta, am ezitat sa deschid un subiect cu tema asta pentru ca nu am vrut sa par morbida, nu stiu... dar iata ca l-a deschis Michelle  [flo2] ...

Sincer simt nevoia sa discut despre ASTA, nu eterna dezbatere intre credinte...

cu cea mai mare placere vreau sa vorbim despre acest topic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...