Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

Din moment ce credinta lui Michelle e in completa contradictie cu credinta ortodoxa si ne spune ca ea nu crede, n-o intereseaza si n-o respecta, nici Sfintii ziditori  si nici ingerii nu sunt pe placul ei, nici taina botezului ortodox pe care am primit-o multe dintre noi, nu vad si nu inteleg rostul discutiei.

 

Asta cu "vreau sa seman in voi credinta" e violent si urit. Avem in noi credinta stramosilor nostri, si daca o practicam sau nu, daca ne place sau nu, nu cred ca are cineva dreptul sa-si aroge dreptul sa ne-o schimbe.

 

Nu, nu ma intereaza credintele astea noi si dispretiutoare de ceea ce e adevarata credinta.

revolta ta nu e absolut de loc justificata.

 

 in primul rind credinta mea nu este "in completa contradictie cu credinta ortodoxa" avem ceva puncte comune...nu le mai enumar din nou.

 

despre sfintii "ziditori" , ingeri...nu e o opinie personala...am spus din punct de vedere biblic.

 

despre taina botezului e mult de spus, e un subiect care nu l-am prea dezbatut...dar o voi face daca deschizi tu subiectul.

 

ma bucur pt cine are credinta salvatoare, imi pare rau de cei care nu o au.

 

Asta cu "vreau sa seman in voi credinta" e violent si urit. Avem in noi credinta stramosilor nostri, si daca o practicam sau nu, daca ne place sau nu, nu cred ca are cineva dreptul sa-si aroge dreptul sa ne-o schimbe.

paragraful asta chiar nu-mi face sens, poate vrei sa explicit ce ai vrut sa spui (oamenii pot sa aiba o credinta care nu le place , nu o practica...dar oricum ar fi nu vor sa o schimbe???)...asa ca nu am ce sa comentez.

 

daca nu te intereseaza sa afli despre credinta, desigur nu esti singura...dar ma bucur ca totusi imi citesti subiectele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pai sunt si eu curioasa care sunt aceste profetii :)

 

 

Dar cum iti explici ca cei care nu sunt credinciosi nu se refera la religiile altora ca fiind false?  adica eu nu am absolut nici cea mai mica dorinta sa iti explictie de ce Biblia e considerata un basm. respect faptul ca tu crezi in Biblie si Dumnezeu, eu cred ca nu exista asa ceva dar nu iti spun tie ce sa faci si ca ai ales o cale gresita.

tu de ce faci asta? Nu ma refer doar la tine personal ci la oameni credinciosi la modul general. Evident nu la toti, ca sunt unii care  respecta credinta altora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind accepti ceva inseamna ca dai validitate...iar eu prin credinta care o am nu am cum sa fac asta.

chiar mi se pare absurd ca un crestin sa accepte budismul sau hinduismul etc..etc... doar nu ne referim aici la politetze...

 

 

michelle,dar nu te baga nimeni cu forta intr-un templu budhist sau intr-o moschee.

 

Maturitatea aia se referea pur si simplu la discutiile pe forum.

 

Poti sa vorbesti despre credinta ta,ins anu pune restul religiilor intr-o lumina nefavorbaila,intr-o discutie pe forum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, daca am facut comparație cu religia ortodoxa nu a fost ca sa ridic pe alta in slavi. E doar cum vad eu, si am alăturat si religia catolica.

 

Eu nu am nicio credința așadar te rog sa ma crezi ca privesc la fel de detașat pe fiecare dintre ele. Asta spre deosebire de credincioși, care isi vede propria religie cea mai buna si adevarata. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revolta ta nu e absolut de loc justificata.

 

 in primul rind credinta mea nu este "in completa contradictie cu credinta ortodoxa" avem ceva puncte comune...nu le mai enumar din nou.

 

despre sfintii "ziditori" , ingeri...nu e o opinie personala...am spus din punct de vedere biblic.

 

despre taina botezului e mult de spus, e un subiect care nu l-am prea dezbatut...dar o voi face daca deschizi tu subiectul.

 

ma bucur pt cine are credinta salvatoare, imi pare rau de cei care nu o au.

 

paragraful asta chiar nu-mi face sens, poate vrei sa explicit ce ai vrut sa spui (oamenii pot sa aiba o credinta care nu le place , nu o practica...dar oricum ar fi nu vor sa o schimbe???)...asa ca nu am ce sa comentez.

 

daca nu te intereseaza sa afli despre credinta, desigur nu esti singura...dar ma bucur ca totusi imi citesti subiectele.

 

"revolta" nu e deloc, e doar o sila imensa.

 

Si am sa te deceptionez, [:)] cred in credinta mea care e a mosilor si stramosilor si nu mi-e rusine cu asta. Si nu ma duc la studii biblice doar ca sa intilnesc lumea.

Prima rugaciune invatata a fost cea pe care toti parintii ortodoxi o invata la copii lor si daca in cartea ta ("biblia" cum ii spui) nu scrie sau inca nu ai citit nu inseamna ca nu exista ingeri.

Bineinteles ca ai sa te grabesti sa anulezi si asta intr-un amestec de engleza si romana, dar asa esti tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt si eu curioasa care sunt aceste profetii :)

 

 

Dar cum iti explici ca cei care nu sunt credinciosi nu se refera la religiile altora ca fiind false?  adica eu nu am absolut nici cea mai mica dorinta sa iti explictie de ce Biblia e considerata un basm. respect faptul ca tu crezi in Biblie si Dumnezeu, eu cred ca nu exista asa ceva dar nu iti spun tie ce sa faci si ca ai ales o cale gresita.

tu de ce faci asta? Nu ma refer doar la tine personal ci la oameni credinciosi la modul general. Evident nu la toti, ca sunt unii care  respecta credinta altora.

 

Xio,, profetiile ti-am spus sunt frumos enumerate de pe la pagina 70 din cartea care am postat-o aici la subiect...nu din BIblie...

mi-as fi dorit sa am timpul neccesar sa ti le pun aici la raspuns ,d ar crede-ma ca nu am...si oriccum acolo le citesti mul tmai bine

 

cei care nu sunt credinciosi normal ca nu le pasa sa le spuna altora nimic...pt ca nu au ce sa le spuna,  sa creada in "nimic" ca vor fi ajutati...calea mea care duce in gropa...e mai buna?

 

pur si simplu unui credincios ii pasa cu adevarat de cei din jur.

 

in sensul in care , eu am fost bolnava, am primit un medicament care mi-a dat viata....si vreau sa il incerci si tu , sa primesti si tu viata la rindul tau.

sau ceva de genul ...e intuneric dar stiu ca in calea ta e o prapastie, imi pasa de tine si te anuntz...desigur tu poti sa ma crezi si sa te opresti, sau poti sa mergi mai departe.... 

te rog sa le iei ca exemple...

 

imi pasa de cei din jur nu numai de cei care imi sunt rude, prieteni...dar ca oameni, facuti in chipul lui Dumnezeu,care stau in pacat si nu isi deau seama de asta...sau pur si simplu ignora.

 

e o dragoste adinca pt cei din jur indifferent ca iti sunt dusmani sau prieteni...pt ca merge beyond boundaries...e nelimitata....e ceva care se simte .

 

altfel de ce crezi ca eu acum scriu pe forum...crezi ca nu am ce face cu timpul meu si sunt plictisita?

Nu...acum fac mincare(am arss deja un rind de ceapa...asa ca mi-am mutat office-ul in bucattarie si scriu de petablita) , treb sa lucrez la job, si sa fac curat , sa dau cu aspiratorul....si toate in 3 ore....deci crede-ma ca sutn f f ocupata....dar nimic din toate astea nu sunt mai importante decit sa vorbesc cu voi despre credinta.

 

believe it, or not!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"revolta" nu e deloc, e doar o sila imensa.

 

Si am sa te deceptionez, [:)] cred in credinta mea care e a mosilor si stramosilor si nu mi-e rusine cu asta. Si nu ma duc la studii biblice doar ca sa intilnesc lumea.

Prima rugaciune invatata a fost cea pe care toti parintii ortodoxi o invata la copii lor si daca in cartea ta ("biblia" cum ii spui) nu scrie sau inca nu ai citit nu inseamna ca nu exista ingeri.

Bineinteles ca ai sa te grabesti sa anulezi si asta intr-un amestec de engleza si romana, dar asa esti tu.

la atacurile personale incerc sa nu raspund.

 

nu ma deceptionezi absolut de loc , ma bucur ca ai credinta...daca iti si ajuta si mai bine.

la studii biblice ma duc din alte motive nu ca sa intilnesc lumea...chiar nu stiu de unde ai scos asta...pur si simplu sunt fascinate de Biblie, si imi este de ajutor sa intilnesc oameni mai intelepti decit mine care sa imi dea o bucata din invatatura lor...

 

despre ingeri...chair nu inteleg cce vrei sa spui.

eu cred ca exista ingeri avind misiunea data de Dumnezeu de a ne ajuta....in anumite momente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle,dar nu te baga nimeni cu forta intr-un templu budhist sau intr-o moschee.

 

Maturitatea aia se referea pur si simplu la discutiile pe forum.

 

Poti sa vorbesti despre credinta ta,ins anu pune restul religiilor intr-o lumina nefavorbaila,intr-o discutie pe forum.

incerc cit de mult posibil sa nu intru in discutii despre religii pt ca nu duc niciunde pozitiv , deci  religia ma interseaza f  putin, credinta e importanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca s-a deviat de la subiect cu atacuri personale, si alte discutii...care nu duc absolut nicaieri.

 

asta e un subiect despre moarte si cum suntem noi pregatiti sa ii facem fatza...si am pus un link cu o carte care dezbate acest subiect...ce rost au alte discutii ?

de ce nu deschideti subiecte separate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...