Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ok, oarecum am inteles la ce te referi acum cu cred si incred. E vorba de timpul pe care il dedici tu zilnic religiei, intrunirile cu ceilalti credinciosi si ce faceti pt a/i ajuta pe altii.

 

 

Referitor la amanunte, Biblia merge pe ideea 'crede si nu cerceta', eu nu. :) Euu trebuie sa ma intreb de ce sunt lucruri ilogice.

Stiu care e telul meu> sa imi traiesc viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la amanunte, Biblia merge pe ideea 'crede si nu cerceta', eu nu. :) Euu trebuie sa ma intreb de ce sunt lucruri ilogice.

 

asta e doar o misconceptie... 

 

intelege ca lucrurile poate iti par ilogice astazi, dar asta nu inseamna ca sunt cu adevarat ilogice, sau ca miine nu iti vor deveni logice....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai imi par asa de cand eram in liceu. :)) si asta inseamna ca sunt ilogice din pctl meu de vedere.

... [:)] sau poate sa insemne doar ca nu le intelegi tu (ca nu le-ai oferit timp, studiu etc...)...dar poate sutn intelese de altii....deci nu sunt ilogice.

 

"  Şi dacă de acolo vei căuta pe Domnul Dumnezeul tău, Îl vei găsi, dacă-L vei căuta din toată inima ta şi din tot sufletul tău."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vrut dar nu am avuut azi timp, o sa ma uit maine sau poiaine de curiozitate.

 

nu stiu ce sa nu inteleg eu...mi se pare contadictoriu ca Dumnezeu te cheama la el cand are el chef, adica te omoara prin boala sau printr/un alt om samd, acel om care te omoara e pedepsit si e considerat un pacatos, prin luarea ta da dovada de un egoism fata de familia ta din aceasta viata, cu toate astea e pacat sa iei viata unui alt om.....copiii care mor se considera ca au platit pt pacatele parintilor, ceea ce iarasi nu face sens ca nu mi se pare sa fi fost conturat Dumnezeu ca un razbunator, si cu toate astea se spune ca nu intervine in vietile voastre...hmmmm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, deci ai promis cca o sa citesti [:)]

 

si cind ai vrea sa te cheme la el, cind vrei tu, cand faci 70 de ani ori 100 de ani...vrei sa fie o data fixa, ti-ar place asta? mie sincer nu mi-ar place.

 

 

moartea nu e o pedeapsa asa cum o vezi tu. si desi nu m-am gindit nicciodata (vedeti cum imi dati voi de lucru), dar Dumnezeu nu pune un om sa omoare pe alt om si apoi sa-l traga la raspundere...

copiii care mor NU platesc pt vina parintilor.

da se poate ca pacatele parintilor sa fie transmise la copii de ex,daca cresc in familii dde adicti, alcolici...sau copilul daca creste intr-o familie de necredinciosi,pacatul necredintei e dus mai departe...DAR cu toate astea DDumenzeu da sanse de pocainta indifferent de mediu.  

treb sa intelegi ca pacatosi suntem cu totii, si eu si tu...si toata lumea (scuze celor care nu cred asta [:)] ) , nu conteaza ca am furat o ciocolata cind am fost mica, sau am dat in cap cuiva cind am fost mare...cine incalca un pacat , e ca si cum le-ar inccalca pe toate si tot pacatos se numeste....conteaza ce faci cind realizezi asta

 

Dumnezeu intervine in vietile noastre ...la unele mai mult, la altele mai putin, depinde si de noi cit ii deschidem usa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, sustii ca Dumnezeu ne cheama la el cand are el chef. Cum explici ca unele persoane stiu exact cand vor muri? Sau cand persoane dragi decedatului au visat moartea acestuia inainte de a se produce?

 

Ceea ce eu cred e ca fiecare alegem cand sa parasim acest trup. Se intampla atunci cand consideram ca am terminat de experimentat ceea ce ne-am propus sau din contra, cand am ales alta cale decat cea pentru care am venit (atunci cand moartea e accidentala sau cand ne imbolnavim incurabil).

Iar partea cu visele...eu am experimentat asa ceva. E atunci cand ne conectam la nivel subtil cu persoanele respective si descarcam informatia. Mai simplist spus, cand avem o conectare de la sine la sine.

 

Nu studiez o religie anume si nu fac parte din niciun cult. Dar imi place ca la toate intrebarile sa am un raspuns logic si pertinent. Mentorul meu, daca pot sa-l numesc asa este un renumit medic psiholog care studiaza de cativa ani buni misterele creierului uman.

 

PS: Am rasfoit cartea recomandata de tine. Nu rezonez! Nu bate cu adevarul meu  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum vre-o doi ani eram la servici. la cativa pasi de mine s-a prabusit un coleg la pamant. m-am dus repede la el si de la prima privire mi-am dat seama ca ceva grav se intampla, atac cerebral sau infarct. 

 am  scos telefonul si am sunat dupa ajutor (avem la servici telefon mobil si putem accesa alarma), pana au venit alti colegi au trecut maxim doua minute. in acele doua minute mi-a spus sa le spun copiilor lui ca ii iubeste. apoi  a inchis ochii si dus a fost. 

 

am fost in stare de soc, am inceput sa-l strig pe nume, sa-i spun sa nu plece..... nu exista cuvinte sa pot descrie ce sentimente am trait. in mainile mele  amurit. barbat de aproape 50 de ani, sanatos ,  puternic, sportiv.....

zile multe dupa m-am tot intrebat cum de poate cineva sa moara asa in doua minute? cum? cum? 

 

 

viata e un dar, de fiecare depinde cum alege sa traiasca. si moartea  eo realitate, uneori crunt de dureroasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...