Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

Da, mi se pare de un egoism feroce varianta asta... "ahh, nu mai evoluez aici, hai pa baieti". Foarte ciudata teorie.

Mai ales pentru cei care sunt parinti...

Chiar daca suntem parinti, copiii nu ne apartin . Sunt entitati care au ales sa vina la trup alaturi de noi, sa evolueze alaturi de noi si pentru evolutia carora noi nu suntem responsabili. Poate au de experimentat in viata asta lectia durerii. Poate pe scara evolutiei lor asta este treapta pe care o au de pasit. 

Nu e vorba de egoism, din contra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De acod...si pe mine m-a mirat/socat,dar mai ales intristat teoria mianndei!!!

 

Pai tu,nu lupti cu tine insasi sa aduci armonie intre corp si suflet?

 

E ca la sinucigasi...nu mai pot indura,aleg sa ma arunc in fata trenului(luati exacta sa cum scriu,nu disecati psihologic felul in care am scris).

Hai sa te mire si sa-ti pui un semn de intrebare, da! Dar de ce sa te socheze si sa te intristeze? Nu raportezi oare totul la cunoasterea si experienta ta personala?

 

Atunci cand lupti cu tine, lupti cu Dumnezeul din tine. Nu esti in echilibru minte/suflet. Cand esti in echilibru stii mereu ce sa faci. Totul curge de la sine, iar sinele nu greseste niciodata  [:)] . Nu porti lupte nici cu tine nici cu cei din jur.

 

Nu e ca la sinucigasi...ei au o tulburare cauzata de trairile lor anterioare suicidului. Si-au calcat de atatea ori pe suflet, au ales de atatea ori altii pentru ei, incat in clipa finala nu mai pot tine cont de ceea ce doreste sinele lor si aleg moartea cu partea rationala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca suntem parinti, copiii nu ne apartin . Sunt entitati care au ales sa vina la trup alaturi de noi, sa evolueze alaturi de noi si pentru evolutia carora noi nu suntem responsabili. Poate au de experimentat in viata asta lectia durerii. Poate pe scara evolutiei lor asta este treapta pe care o au de pasit. 

Nu e vorba de egoism, din contra. 

 

Cat fatalism... pot sa te intreb, cum ai ajuns la concluziile astea? Adica genul asta de paradigma are un nume?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu rezonez cu ideea ta.

Se bat cap in cap vointa oamenilor si dorinta de a trai, groaza din fata mortii, regretul ca isi lasa familia, toate astea sunt total opuse fata de taboul conturat de tine.

Desigur ca e simplu sa spui ca da, omul nu a vrut sa moara si a spus ca incearca orice pt a trai, a plans, a urlat samd, dar de fapt in adancul sufletului voia sa moara.

Nu prea merge.

Adica eu una m/a simti tital jignita de teoria asta. :) E ca si cum as spune ca desi tu sustii ca esti agnostica sau mai stiu eu ce, tu de fapt in adancul sufletului esti budista. Degeaba ma contrazici ca asa e. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu e ca la sinucigasi...ei au o tulburare cauzata de trairile lor anterioare suicidului. Si-au calcat de atatea ori pe suflet, au ales de atatea ori altii pentru ei, incat in clipa finala nu mai pot tine cont de ceea ce doreste sinele lor si aleg moartea cu partea rationala.

Nimeni nu aleage suicidul cu partea rationala. Exceptie fac, poate, bolnavii in faza terminala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te mire si sa-ti pui un semn de intrebare, da! Dar de ce sa te socheze si sa te intristeze? Nu raportezi oare totul la cunoasterea si experienta ta personala?

 

Stii de ce ...pentru ca m.-am gindit automat la mama mea,care tot tinara a murit(nu avea 53 de ani impliniti)si sunt convinsa ca nu asta a fost cauza,ca sufletul ei nu a fost in armonie cu creierul si sunt sigura ca nu a ALES ea  calea voit.

 

Nimeni nu aleage suicidul cu partea rationala. Exceptie fac, poate, bolnavii in faza terminala.

Exact...de asta am si facut comparatia cu suicidul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii de ce ...pentru ca m.-am gindit automat la mama mea,care tot tinara a murit(nu avea 53 de ani impliniti)si sunt convinsa ca nu asta a fost cauza,ca sufletul ei nu a fost in armonie cu creierul si sunt sigura ca nu a ALES ea  calea voit.

 

Vezi, ai raportat informatia la experienta ta personala. Exact la asta m-am referit.

Nu poti sa stii tu pentru ea . Nu tu ai trait viata ei. Din punctul tau de vedere nu asta a fost cauza. Dar, poti sti tu cu certitudine? Fiecare avem alte nevoi. Ceea ce ti se potriveste tie, altcuiva i se poate parea o gluma, si invers.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu aleage suicidul cu partea rationala. Exceptie fac, poate, bolnavii in faza terminala.

Pentru mine "partea rationala" reprezinta creierul, creier care in momentul respectiv, datorita programelor emplementate in decursul vietii , nu mai are capacitatea de a gandi rational. Adica, daca eu sau tu, cu creierele nostre, care au acumulat alte experiente, putem gasi o rezolvare a problemelor, creierul sinucigasului nu poate. Dar asta nu inseamna ca nu poate lua decizia fatala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...