Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

 

Adica eu una m/a simti tital jignita de teoria asta. :) E ca si cum as spune ca desi tu sustii ca esti agnostica sau mai stiu eu ce, tu de fapt in adancul sufletului esti budista. Degeaba ma contrazici ca asa e. :)

Cauta in tine sa vezi de ce te simti jignita, dar nu da vina pe mine  [:)]

Nu sustin ca sunt agnostica. Eu cred in Dumnezeu, Dumnezeu care e in fiecare din noi.

Daca in realitatea ta sunt budista, nu contest lucrul asta. Dar, in realitatea mea sigur nu-s pentru ca n-am studiat aceasta religie si habar n-am despre ce vorbeste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cum s anu ma simt jignita_ Tu atribui unui om gandurile tale. Tu sustii ca stii mai bine ce simte un om pe care nu l-ai cunoscut. :)

Cum anume sa nu ia Andacos personal aceasta ideea a ta? Tu spui ca toti oamenii care mor mor pt ca de fapt in adancul sufetului nu au mai vrut sa traiasca aici.

Adica toti oamenii care au murit desi s/au chinuit sa traiasca nu sunt altceva decat niste sinucigasi. Sinucigasi egoiisti, ca deh, nu le/a pasat de ce lasa in urma.

 :)

 

E ca si cum ar spune Michelle ca toti oamenii se bucura ca mor pt ca ajung in Rai. Nu/i asa, ca daca asta ar fi realitatea nu ar mai exista medici pt oamenii aia.

 

 

Eu nu dau vina pe tine si nici nu trebuie sa caut ceva in mine. :) Doar ca mi se pare ca fortezi ideea ta sunand ca orice ti se aduce ca argument, tot tu ai dreptate. Nu are fiecare realitatea sa. E cam ca la Michelle, ca tot ai contrazis/o :)

 

Uite, cum anume constientizeaza un om ceea ce spui tu? Sau o face vreodata?

ai spus de psihologul cu care te consulti, a studiat el ceva cazuri de oameni care in sedintele de psihoterapie si/au dat de fapt seama ca vor s amoara pt ca au terminat treaba in viata asta?

Si cum anume 'chemi' moartea?

Criminalul in serie le/a indeplinit de fapt dorintele ascunse victimelor sale?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, ai raportat informatia la experienta ta personala. Exact la asta m-am referit.

Nu poti sa stii tu pentru ea . Nu tu ai trait viata ei. Din punctul tau de vedere nu asta a fost cauza. Dar, poti sti tu cu certitudine? Fiecare avem alte nevoi. Ceea ce ti se potriveste tie, altcuiva i se poate parea o gluma, si invers.

Pai sigur ca nu pot sti cu certitudine,dar nici tu nu poti sti.

 

Ma indoiesc ca mama a vrut sa ne aduca suferinta(/mai ales ca nimeni nu se gindea la asa ceva,boala a fost asa fulgeratoare sa spun),ca a vrut sa lase 4 copii(dintre care unul de 14 ani) si un sot (la fel de tinar),ca a vrut sa-si lase cei doi nepoti ,doar pentru ca tu sustii ca nu si-a gasit echilibru.

 

Ma rog,eu nu ma simt neaparat jignita de teoria ta...insa din punctul meu de vedere,e absurda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca fiecare se gandeste/vorbeste despre alt tip de moarte.

Si asa si este, in realitate exista dmulte feluri de morti , eu am identificat pana acum:

- moartea violenta, accidentala

-sinuciderea

-moartea lenta, de boala cronica

-moartea de batranete

-crima

-execuția

 

Fiecare explicatie/teorie pare ca lamureste un anumit tip sau doar cateva...

 

Eu nu am gasit pana acum o idee care sa le curpinda pe toate,  sa le explice, sa le dea un sens......

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sigur ca nu pot sti cu certitudine,dar nici tu nu poti sti.

 

Ma indoiesc ca mama a vrut sa ne aduca suferinta(/mai ales ca nimeni nu se gindea la asa ceva,boala a fost asa fulgeratoare sa spun),ca a vrut sa lase 4 copii(dintre care unul de 14 ani) si un sot (la fel de tinar),ca a vrut sa-si lase cei doi nepoti ,doar pentru ca tu sustii ca nu si-a gasit echilibru.

 

Ma rog,eu nu ma simt neaparat jignita de teoria ta...insa din punctul meu de vedere,e absurda.

Pai nici eu nu stiu, dar macar am o teorie dupa care ma ghidez. Mie-mi face bine la psihic sa cred asta. Si daca nu fac nimanui rau cu modul meu de a gandi viata, de ce nu?

Nu mai luati personal ceea ce va spun. Departe de mine gandul ca vreau sa va simtiti intr-un anume fel. Nu spun cum si cine, ca iar se interpreteaza. 

 

Spirtul unui om (adica partea divina din noi, care face diferenta intre un om mort si unul viu) alege sa plece cand persoana respectiva nu e pe drumul evolutiei sale. Adica, pune mai presus de el nevoile celorlalti.

Mama mea a murit mai tanara decat a ta, andacos. Si eu am simtit atunci furie si revolta, dar acum am inteles. Nu mi-o aduc aminte ca in toata viata ei sa fi facut ceva pentru ea. S-a chinuit sa traiasca (asa cun spunea Xio in mesajul ei) si sa ne creasca. Ne-a pus pe noi, ceilalti membri ai familiei inaintea ei. A facut-o din dragoste pentru noi, dar a uitat de dragostea pentru ea. Si nu vorbesc aici e egoism, sa se inteleaga! Nu a avut pasiuni si vise personale.

Acum, privind in trecut, cu cunoasterea de acum imi explic bolile care au doborat-o. 

 

Viata pe care o traim este necesar sa fie in armonie cu ceea ce sinele nostru doreste. De aceea eu nu mai fac lucruri ca "trebuie", le fac ca "vreau". Calcarile repetate pe suflet duc la moarte.

 

Da Xio, criminalul in serie le-a indeplinit de fapt dorintele ascunse ale victimelor sale, dar nici unii, nici altii nu au stiut acest lucru, s-au intalnit doar pe frecventa specifica.

 

Si ca sa nu fie nevoie de un post separat pentru Xio, spun tot aici.

Fiecare din noi este creatorul realitatii sale. Este ceea ce noi credem despre un anumit lucru sau situatie la un moment dat. Iti voi da un exemplu mai aproape de tine. Eu, omul obisnuit, fara cunostinte medicale, m-am lovit la o mana. Ma doare atat de tare si nu o pot misca, incat eu cred ca e rupta. Dar ma duc la tine medicul, care ai alta cunoastere si in urma consultulu tau, tu crezi ca nu e rupta. Sunt doua realitati diferite, bazate pe experienta noastra anterioara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianda,de ce pentru tine spiritul e partea divina din noi?

 

 

Eu asa-mi explic divinitatea. Sufletul e acea particica din Dumnezeul suprem, pe care fiecare o avem. 

Am spus mai pe la inceputurile acetui subiect ca suntem compusi din 3 parti: partea materiala, partea spirituala si partea rationala. Corp, suflet si creier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, diferenta este ca eu iti pot arata ca nu e rupta. Iti pot demonstra acest lucru. :)

 

Tu sustii ca un om care a luptat sa traiasca (ma refer la cei care afla ca au o boala incurabila si incearca absolut tot in speranta ca vor reusi sa invinga boala) nu stia de fapt ce vrea, dar stii tu ca in adancul sufletului voia sa moara.

 

 

Cum e la copiii care mor? Sau la cei care mor intrauterin?

Nu vreau sa te conving de nimic, doar vreau sa stiu cum vezi toate situatiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa-mi explic divinitatea. Sufletul e acea particica din Dumnezeul suprem, pe care fiecare o avem. 

Am spus mai pe la inceputurile acetui subiect ca suntem compusi din 3 parti: partea materiala, partea spirituala si partea rationala. Corp, suflet si creier.

Nici expresia asta nu o inteleg...Dumnezeu nu e Dumnezeu...????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...