Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

Mianda, diferenta este ca eu iti pot arata ca nu e rupta. Iti pot demonstra acest lucru. :)

 

Tu sustii ca un om care a luptat sa traiasca (ma refer la cei care afla ca au o boala incurabila si incearca absolut tot in speranta ca vor reusi sa invinga boala) nu stia de fapt ce vrea, dar stii tu ca in adancul sufletului voia sa moara.

 

 

Cum e la copiii care mor? Sau la cei care mor intrauterin?

Nu vreau sa te conving de nimic, doar vreau sa stiu cum vezi toate situatiile.

Pana nu se face o radiografie nu stii nici tu 100%. Si radiografia nu face parte din "cunoasterea" ta. La asta m-am referit.

 

Cand oamenii se imbolnavesc au mai mult timp de a sta ei, cu ei. Atunci au timp sa-si analizeze viata si trairile. Daca reusesc sa afle motivul pentru care s-au imbolnavit se pot vindeca, cu sau fara ajutorul medicului. Sunt nenumarate cazuri si tu stii.

 

Repet, e ceea ce eu cred, nu e ceea ce eu stiu. Te-ai axat pe ideea ca eu stiu mai bine decat respectivii si nu mai iesi din ea.

E credinta mea si o impartasesc cu voi pentru ca unele dintre voi mai cautati inca raspunsuri. Am mai spus, nu trebuie sa rezonati cu mine.

 

Copiii pana la 7 ani sunt legati de trairile mamei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miana...eu nu inteleg expresia Dumnezeul suprem...adica cum suprem,mai este si altfel de Dumnezeu?

 

Nu e un pleonasm acolo si Dumnezeu si suprem?

 

edit Si sora mea m-a intrebat acelasi lucru...insa iti garantez ca eu nu-l vad pe Dumnezeu luind forma de pisica sau ciine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti stii 100% si fara radiografie :)

Eu fac o radiografie pt a demonstra daca este sau nu o fractura. Tu nu poti face nimic pt a demonstra ca o persoana vrea de fapt sa moara. :)

 

Vindecatul fara ajutorul medicului se poate numara pe degete, ba chiar sunt unii care cred ca in multe cazuri a fost vorba de diagnostice gresite, in alte cazuri e vindecare dar asta din cauza ca nu se cunoaste in totalitate corpul uman, reactiile sale.

fiindca fiecare e diferit exista tot timpul exceptii iar psihicul joaca un rol foarte important in controlul sau vindecarea bolii.

 

Din punctul meu de vedere nici explicatiile lui Michelle si nici explicatiile tale nu sunt logice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

E ca si cum ar spune Michelle ca toti oamenii se bucura ca mor pt ca ajung in Rai. Nu/i asa, ca daca asta ar fi realitatea nu ar mai exista medici pt oamenii aia.

eu vreau sa spun ca un crestin e cit de cit contempt cu ideea...si o considera o optiune, are o speranta.

nu ca ne dorim ,dorim sa ajungem astazi in Rai....incercam sa ne bucuram de fiecare zi, sa multumim pt ce avem.

un credincios iubeste viata si considera binecuvintare fiecare zi, dar cind  ne va fi timpul, plecam si gata....doar ce putem face? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, citesti doar ce-ti place.

Am spus: "Cand oamenii se imbolnavesc au mai mult timp de a sta ei, cu ei. Atunci au timp sa-si analizeze viata si trairile. Daca reusesc sa afle motivul pentru care s-au imbolnavit se pot vindeca, cu sau fara ajutorul medicului."

Nu m-am referit doar la vindecarile fara ajutorul medicului.

Cand pacientul descopera motivul bolii e ca si cum tot universul participa la vindecare. Apare doctorul potrivit, conjunctura potrivita, medicamentul potrivit...si tot ce mai vrei tu.

 

OK, accept ca teoria mea sau a Michellei nu te satisface, dar tu ai vre-o teorie? Eu vreau s-o cunosc.

De altfel, mi-as dori s-o aflu si pe cea a lui Kariguld. Stiu ca ne citeste si mai mult de atat, sotul ei a facut teologia. Poate vine cu elemente noi si ne face sa privim din alt unghi.

 

PS. Felicitari pentru cei 100%. In situatii similare, noua ni s-a cerut radiografie de fiecare data.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana...eu nu inteleg expresia Dumnezeul suprem...adica cum suprem,mai este si altfel de Dumnezeu?

 

Nu e un pleonasm acolo si Dumnezeu si suprem?

 

edit Si sora mea m-a intrebat acelasi lucru...insa iti garantez ca eu nu-l vad pe Dumnezeu luind forma de pisica sau ciine.

Dumnezeu e in tot si in toate.

Nu stiu de ce Dumnezeu suprem. Probabil e o expresie pe care am preluat-o. E des uzitata. N-am privit-o niciodata ca un pleonasm. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama mea avea 45 de ani cand a murit si nu pot sa nu remarc ca atunci cand cunosti moartea din punct de vedere al copilului incepi sa vezi diferit de altii tot ceea ce te inconjoara.  de  la cei 10 ani ai mei atunci la cei 46 de acum am ajuns sa inteleg ca moartea nu este o tragedie asa cum o intelegem noi.  bineinteles ca nu poate fi o bucurie dar daca accepti ceea ce se intampla vei intelege ca nimic nu e intamplator. 

 

in momentul cand te revolti, cand refuzi realitatea ( moartea face parte din realitate ca si viata de altfel,  merg mana in mana ca sa zic asa , tot ce se naste  moare fara niciun dubiu ) nu poti intelege.  atunci cand accepti ,  realizezi ca toate au un sens, fara a -l stii tu pentru ca nimeni nu poate vedea tot puzzle-ul,   si atunci intelegi si moartea.  precum si cauzele care duc la ea.

 

edit: ma refer la moartea corpului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e simplu de loc.  

Eu vad sufletul ca o informatie, constructie in creierul nostru,  o structura dependenta de el. Creierul hotareste ce vrea sufletul. 

Dizarmonia intre ratiune si simtire apare atunci cand omul nu este hotarat cum sa abordeze o problema: logic (rational) sau sufleteste.

Daca abordeaza rational, creierul actioneaza in asa fel incat sufletul sa nu aiba de suferit pe termen lung.

Daca le imbina pe amandoua e perfect.

Daca lasa ca sufletul sa dicteze apare o problema. 

pai depinde cum vezi. 

 

eu vad sufletul sau putem sa ii dam si alt nume , total separat de minte .  ma gandesc ca te-ai referit la minte nu la creier pentru ca din punctul meu de vedere creierul este ca si splina, adica indeplineste exact o functie a corpului  care este  a  organismului nostru.

 

daca ne referim la" fiinta"  este deja cu totul altceva. 

 

chiar sunt curioasa cum spun tatal nostru , cei care-l spun bineinteles si ce inteleg din aceasta rugaciune care e de fapt singura rugaciune  validata de biblie ca sa zic asa [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un credincios iubeste viata si considera binecuvintare fiecare zi, dar cind  ne va fi timpul, plecam si gata....doar ce putem face? 

 

 

la fel si eu :) si nu sunt credincioasa.

 

 

Mianda, deci tu mergi putin pe teoria germanica, cum ca boala tine de o stare sufleteasca si te vindeci tratand problema.

din motive lesne de inteles nu rezonez catusi de putin cu asa ceva.

 

 

Nu poti stii in 100% din cazuri daca e sau nu fractura dar poti stii in multe cazuri daca e sau nu . Cu  siguranta de 100% :)

 

 

teoria mea? cred ca ne nastem, traim si murim. Nu murim ca avem un conflict cu vecinul sau cu sora, nu murim ca ne vrea Dumnezeu la el, ca  nu am fost crescuta cu ideea ca Dumnezeu e un egoist care ne smulge din familie ca sa cantam la noi in Rai.

cand mori e gata, e ireversibil. Nu stiu unde mergi apoi, daca mergi undeva, din pctul meu de vedere e punct, de aia mi se si pare frustratanta ireversibilitatea. cred mai degraba in teoria cu reincarnarea, ca ne nastem de mai multe ori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...