Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

 

 

Mianda, deci tu mergi putin pe teoria germanica, cum ca boala tine de o stare sufleteasca si te vindeci tratand problema.

din motive lesne de inteles nu rezonez catusi de putin cu asa ceva.

 

 

Merg in totalitate pe aceasta teorie, nu putin!  Starea aia sufleteasca pe care ai pomenit-o tu e dezechilibrul dintre minte si suflet de care spuneam eu. Sper ca n-ai inteles ca ma refeream la acest dezechilibru ca la un conflict cu vecinul sau cu sora, asa cum ai scris apoi!

 

 

 cred mai degraba in teoria cu reincarnarea, ca ne nastem de mai multe ori.

 

Pai vezi, si tu crezi in reincarnare, nu este mare diferenta intre teoria mea si teoria ta. De ce ai spus ca ti se pare ilogica?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am inceput sa citesc cartea, Michelle.Sunt inca la partea de inceput, cu desfiintarea teoriei Darwiniste.Vom vedea ce se mai intampla mai incolo, pana aici nu as spune ca mi a miscat convingerile...

 

Si eu cred cu tarie in reincarnare.Cred fara sa mi-o fi spus o cineva explicit, de la o varsta la care nici macar despre moarte nu iti vorbeste nimeni.Si cred in acea frantura de divinitate care exista in fiecare dintre noi.

  Nu mi e frica de moartea mea-mereu, copil fiind, ma gandeam ca daca viata asta nu imi mai place, oricand pot muri si trece la urmatoarea.In schimb imi este foarte frica de durere, de suferinta fizica, sunt absolut terifiata ca nu as putea sa suport nimic de acest gen.Si ma mai ingrozeste moartea celor dragi-tocmai pentru ca cred deloc in reintalniri pe taramuri verzi si insorite, ma ingrozeste dorul acela sfasietor de cineva care nu mai e si nu va mai fi niciodata langa mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am rasfoit cartea pusa de michelle,  pentru mine este scrisa in stilul martorilor lui yehova, nu imi aduce nicio informatie noua si asta nu pentru ca le stiu eu pe toate pentru ca imi recunosc limitele dar  in acelasi timp  recunosc ca  nu vad legatura dintre un candidat la presendintie si credinta.  din punctul meu de vedere sunt ca doua poluri opuse. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianda, tu vorbesti despre lucruri care nu au nici o legatura cu credinta, credinta crestina. iar teoriile pe care le spui..... fara suparare, ar fi bine sa-ti faci subiect separat.  [flo2]

 

 

familia colegului a fost devastata. de foarte multe ori in decursul unui an au venit copii lui la mine le servici si ma puneau sa repet ce s-a intamplat si care au fost ultimile cuvinte ale tatalui lor. 

de ce trebuie sa isi faca subiect separat? discutia este despre moarte, nu despre moarte din punct de vedere crestin.

 

asa cum si topicul este despre credinta nu doar despre credinta crestina.

 

ce au facut copiii decedatului nu este un lucru normal,  nu ai nevoie de confirmari ca ai fost iubit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am rasfoit cartea pusa de michelle,  pentru mine este scrisa in stilul martorilor lui yehova, nu imi aduce nicio informatie noua si asta nu pentru ca le stiu eu pe toate pentru ca imi recunosc limitele dar  in acelasi timp  recunosc ca  nu vad legatura dintre un candidat la presendintie si credinta.  din punctul meu de vedere sunt ca doua poluri opuse. 

multumesc ca ai trasfoit cartea.

 nu are legatura cu martorii lui iehova, pt ca in cultul lor se crede ca sufletul nu mai exista dupa moartea trupului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

De altfel, mi-as dori s-o aflu si pe cea a lui Kariguld. Stiu ca ne citeste si mai mult de atat, sotul ei a facut teologia. Poate vine cu elemente noi si ne face sa privim din alt unghi.

 

 

 

hm, eu nu am nici o teorie. defapt stiu exact in ce cred, cine sunt si incotro merg, stiu si ce exista dincolo de moarte.  

nu sunt un participant activ in discutiile despre credinta, ptr ca stiu ca prin scris nu se transmite tot ce vrei sa spui, doar 7%. 

 

 

candva in urma cu ani (am mai povestit asta pe forum) am fost cu un pas dincolo. m-am inecat in mare si am fost scoasa afara de salvamari fara suflare. m-am vazut cum ma inalt in sus si trupul meu ramane culcat pe plaja. primul meu gand a fost la copii, erau mici inca. m.am intristat. 

ma tot inaltam.... si am ajuns la o scara inalta careia nu-i vedeam capatul. am urcat pe ea si se facea tot mai multa lumina, parca intram in lumina. la un momendat am zarit o usa si am inceput sa urc mai repede. chiar cand am ajuns la usa sa o deschid, o voce ca de tunet si in acelasi timp calda,  a spus clar 'nu este timpul sa intri aici' 

am deschis ochii si am vazut fete straine aplecate asupra mea. 

 

interesant, in tot acel timp cat urcam scara, gandul meu era la copii si la cum vor suporta ei plecarea mea. 

va rog, in special pe tine mianda sa nu interpretati ce stiu eu cum aceasta intamplare. 

ptr ca nu are nimik special in ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ce au facut copiii decedatului nu este un lucru normal,  nu ai nevoie de confirmari ca ai fost iubit. 

 

 

a-alinta, tu nu esti un partener de discutie, ptr ca emiti niste idei.....  [fri]

cand cineva moare in acest fel, familia e in soc. mai ales copii. si nu, nu aveau nevoie de confirmari ca au fost iubiti, mai vroiau sa auda inca odata vocea tatalui lor. 

 

asta sa intamplat si cu sotul meu, dupa ce socrul a murit. a regretat enorm ca nu a zburat in Romania sa-l mai vada o data. sa-i mai auda vocea, sa-l mai imbratiseze. 

adesea dupa moartea lui spunea ca nu-si doreste decat sa-l mai vada pret de cateva clipe si sa-i auda vocea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a-alinta, tu nu esti un partener de discutie, ptr ca emiti niste idei.....  [fri]

cand cineva moare in acest fel, familia e in soc. mai ales copii. si nu, nu aveau nevoie de confirmari ca au fost iubiti, mai vroiau sa auda inca odata vocea tatalui lor. 

 

asta sa intamplat si cu sotul meu, dupa ce socrul a murit. a regretat enorm ca nu a zburat in Romania sa-l mai vada o data. sa-i mai auda vocea, sa-l mai imbratiseze. 

adesea dupa moartea lui spunea ca nu-si doreste decat sa-l mai vada pret de cateva clipe si sa-i auda vocea. 

poate nu sunt un partener de dialog cu tine, nu trebuie sa generalizezi.  e urat ce zici. .

 

nu stiu ce s-a intamplat cu sotul tau de nu a putut fi prezent la inmormantare,  pana si din america poti ajunge la aceasta despartire daca vrei  ,  asa cum nu stiu cum copiii aceia puteau sa mai auda inca odata vocea tatalui  lor prin tine.

 

 amandoi parinti ai  mei  sunt plecati  asa ca stiu foarte bine ce inseamna lipsa lor. 

 

edit: am inteles ca era vorba despre a il mai vedea inca in viata, de aceea barbatul  meu se duce la 6 luni sa il vada.  mereu i-am zis ca mai bine il vezi in viata decat in sicriu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"nu puteti imprumuta adevarul, acesta nu poate fi transferat.  nu este un bun ce apartine cuiva.  este o experienta atat de subtila, incat nu poate fi nici macar exprimata.  este inexprimabila.  poti incerca sa oferi unele indicii."

 

 despre asta vorbim noi aici,  despre indicii ,  am pus un citat din cuvintelele unui om care pe mine  m-a ajutat sa inteleg realitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...