Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si care e acea religie?

Nici nu cred ca exista o alta religie...nici nu cred ca exista un nume pentru asa ceva,doar ca (eu vorbesc strict de sora mea)Dumnezeu este o energie ce poate lua orice forma(inclusiv ciinele si pisica ce le-am mentionat eu intr-un mesaj anetrior)...in continuare ea spune ca e crestin ortodoxa.

 

Sau poate sora mea  nu e asa avansata(desi lumea spune ca da...la nivel energetic cel putin)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

also, e ultima postare la acest subiect, ptr ca sunt foarte ocupata. 

 

a-alinta imi mentin ce am spus despre tine, nu esti un partener de discutii. ai niste idei ciudate.... in fine. 

unde ai vazut tu mort sa vorbeasca? sotul meu putea sa-si vada tatal inainte de  a muri, la asta m-am referit in postarea mea din spate. 

si am incheiat cu tine.  [flo2]

 

 

mianda, genau la tine m-am referit. multumesc ca mi-ai respectat dorinta.  [flo2]

in paranteza iti spun, nu rezonez deloc cu ideile tale legate de credinta. lucrul asta cred ca nu-l spun aproape niciodata persoanelor cu care vin in contact, anume ca nu rezonez cu ideile lor. atata timp cat nu ma afecteaza ce crezi tu.....  [flo2]

 

 

michelle, da eram credincioasa. 

 

 

va doresc discutii constructive mai departe.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu credeam ca tocmai suma experientelor acumulate ne defineste... Nu cred ca e cazul sa te delimitezi intentionat de ceea stii, nici de ceea ce ai devenit stiind toate lucrurile pe care le stii...

Chestia asta ma face sa ma gandesc la niste persoane bolnave de Alzheimer, care si-au pierdut toate reperele si exista din inertie... Dar si acestea, sunt, in continuare definite de tot ceea ce stiu ceilalti despre ele, chiar daca ele nu-si mai amintesc.

Suma experientelor acumulate ne defineste personalitatea, nu si sinele. Nu te delimitezi de ceea ce stii, nici n-ai cum, reprezinta cunoasterea ta. Te delimitezi de emotii. Deciziile tale vor fi luate fara a intra in emotii. Adica, nu reactionezi din frica, teama sau rusine. Actionezi pentru ca tu asa doresti (cu adevarat).

 

La persoanele mai sus pomenite, vorbim de o afectiune. Creierul lor a fost scurtcircuitat si n-au ramas decat cu sinele. Ele nu sunt definite ca fiind ceea ce cred altii despre ele deoarece fiecare a trait si experimentat altceva cu respectivele persoane. Nu poti fi si bun si rau in acelasi timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suma experientelor acumulate ne defineste personalitatea, nu si sinele. Nu te delimitezi de ceea ce stii, nici n-ai cum, reprezinta cunoasterea ta. Te delimitezi de emotii. Deciziile tale vor fi luate fara a intra in emotii. Adica, nu reactionezi din frica, teama sau rusine. Actionezi pentru ca tu asa doresti (cu adevarat).

 

Nu ai cum sa te delimitezi de emotii. Ai dat pur si simplu definitia psihopatului si a sociopatului.

 

Frica teama, rusinea, sunt emtoii negative.  Ele sunt adaptative daca se pot exprima intr-un mod productiv tinand cont de situatia in care te afli. Mai mult de atat trairile negative ne semnaleaza cand ceva nu este in regula si ne determina sa luam masuri pentru restabilirea echilibrului.

 

Deja faci niste afirmatii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa te delimitezi de emotii. Ai dat pur si simplu definitia psihopatului si a sociopatului.

 

Frica teama, rusinea, sunt emtoii negative.  Ele sunt adaptative daca se pot exprima intr-un mod productiv tinand cont de situatia in care te afli. Mai mult de atat trairile negative ne semnaleaza cand ceva nu este in regula si ne determina sa luam masuri pentru restabilirea echilibrului.

 

Deja faci niste afirmatii...

NU pot sa spun decat ca:

"Credintele noastre proprii ne creeaza realitatea proprie"

 

PS:

Recunosc ca m-am uitat in dictionar dupa definitia psihopatiei si sociopatiei. Despre ce vorbim noi aici?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...