Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la doar o bataie de inima


michelle-usa

Recommended Posts

N-ai inteles.

Ori eu n-am explicat bine, ori tu nu esti deschisa de a afla si altceva...

Da, e mana lui Dumnezeu, dar nu Dumnezeul ala batran si cu barba pe care si-l inchipuie marea majoritate. E vorba de sinele nostru, particica de divinitate din noi, cea care face diferenta intre un om mort si unul viu.

ti-am dat like, cind de fapt vroiam sa citez...deh, butonatul face parte din meseria mea [:)]

 

eu nu mi-l imaginez pe Dumnezeu asa...brrr...

 

un om "mort"...e de fapt corpul fara suflet....

sau

se mai foloseste expresia ca fiind viu= corp cu suflet , dar de fapt "mort" fiind  spirit, Duh, fara credinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si aceste versete nu sunt parabole?  stim noi cu adevarat ce e vesnicia, ce e viata, ce e moartea? sau doar lectii predate de altii care la randul lor nici ei nu stiu prea bine sau prea multe.

 

din punctul meu de vedere tot noul testament e scris in parabole, tu de unde stii ca numai putin din el e scris asa?

nu, nu sunt parabole.

 

parabolele sunt altele...fa search on google...sigur le gasesti...e o lista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ti-am dat like, cind de fapt vroiam sa citez...deh, butonatul face parte din meseria mea [:)]

 

eu nu mi-l imaginez pe Dumnezeu asa...brrr...

 

un om "mort"...e de fapt corpul fara suflet....

sau

se mai foloseste expresia ca fiind viu= corp cu suflet , dar de fapt "mort" fiind  spirit, Duh, fara credinta.

Suntem formati din minte, trup si suflet.Partea rationala, partea materiala si partea spirituala.

Noi ca fiinte umane nu putem exista decat daca formam un intreg din toate cele 3, prin urmare in realitatea mea mort inseamna trup fara suflet. De ce-ar insemna trup fara credinta???

In viziunea mea credinta e cu totul alt ceva decat sa te increzi orbeste intr-un mentor care a trait acum 2000de ani. Credinta e ceea ce cred eu despre un anumit lucru sau situatie, la un moment dat. Exemplu, daca eu cred ca merg pe strada si da masina peste mine, deschid un flux de energie cuantica in care acel lucru se va materializa, adica da masina peste mine  [:)] . Daca eu cred despre o persoana ca e minunata, ea in relatia cu mine va fi minunata...

Este credinta mea si adevarul meu. Este ceea ce eu experimentez zi de zi si nu e nevoie de carti scrise acum 2000de ani care sa-mi spuna ce sa fac. 

Secretul este sa ramai permanent in contact cu sinele tau divin si asta o faci traind in prezent, doar aici si acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu sunt parabole.

 

parabolele sunt altele...fa search on google...sigur le gasesti...e o lista.

in mandria ta, nu puteai da alt raspuns.   

 

"noi suntem mai presus decat ingerii".  si asta ai aflat la studii despre biblie!!! 

 

nu am nicio treaba cu google-ul  la acest subiect decat daca tu vrei sa imi faci un dosar aparte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in mandria ta, nu puteai da alt raspuns.   

 

"noi suntem mai presus decat ingerii".  si asta ai aflat la studii despre biblie!!! 

 

nu am nicio treaba cu google-ul  la acest subiect decat daca tu vrei sa imi faci un dosar aparte.

 a alinta...daca nu crezi in ce spune biblia in ce spun eu normal ca nici atit...asa ca nu inteleg de ce ma tot intrebi si tot imi rastalmacesti vorbele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, stii ce nu am inteles eu niciodata si ce m/a facut  sa nu vreau sa am de/a face cu religia?

Negarea asta a religiilor altora.

 

Ai spus ceva cum ca altii au inventat religii. Pai poate e religia ta inventata :)

Asa cum voi credeti in ceva de ce nu acceptati ca altii cred in Allah sau Buddah sau mai stiu eu ce?

 

Adica eu care nu cred in religie le respect religiile tuturor. Nu ma deranjeaza ca unul e evanghelist, altul protestant, musulman sau ortodox.

Si nu inteleg agresivitatea asta a omaenilor care sunt atat de fanatici incat ucid in numele religiei.

De fapt astia sunt oameni prosti manipulati cu brio de niste oamnei destepti. Dar e alta discutie.

 

Chiar ne intrebam sambata in operatie de ce  li s epromite musulmanilor sapteeci de virgine in Rai....adica de ce tocmai saptezeci? Ce sa faci cu atatea? De unde e atata loc acolo? Si de unde sunt atatea virgine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem formati din minte, trup si suflet.Partea rationala, partea materiala si partea spirituala.

Noi ca fiinte umane nu putem exista decat daca formam un intreg din toate cele 3, prin urmare in realitatea mea mort inseamna trup fara suflet. De ce-ar insemna trup fara credinta???

 

trup fara spiritul duh, adica toti cei care nu cred in DOmnul Isus nu primesc acest spirit care sa fie cu ei pe tot parcurrsul vietii. numai cind ai spiritual duh ,esti nascut din nou esti o noua fiinta...in care Dumnezeu 'locuieste'

 

un necredincios nu are pe Dumnezeu...pt ca Dumnezeu nu 'locuieste' intr-un "temple" pacatos.

 

iar sufletul este etern nu maore niciodata isi petrece vesnicia...in rai sau iad...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, stii ce nu am inteles eu niciodata si ce m/a facut  sa nu vreau sa am de/a face cu religia?

Negarea asta a religiilor altora.

 

Ai spus ceva cum ca altii au inventat religii. Pai poate e religia ta inventata :)

Asa cum voi credeti in ceva de ce nu acceptati ca altii cred in Allah sau Buddah sau mai stiu eu ce?

 

Adica eu care nu cred in religie le respect religiile tuturor. Nu ma deranjeaza ca unul e evanghelist, altul protestant, musulman sau ortodox.

Si nu inteleg agresivitatea asta a omaenilor care sunt atat de fanatici incat ucid in numele religiei.

De fapt astia sunt oameni prosti manipulati cu brio de niste oamnei destepti. Dar e alta discutie.

 

Chiar ne intrebam sambata in operatie de ce  li s epromite musulmanilor sapteeci de virgine in Rai....adica de ce tocmai saptezeci? Ce sa faci cu atatea? De unde e atata loc acolo? Si de unde sunt atatea virgine?

Xio, draga mea, eu nu sunt manipulata de nimeni. nu imi cere nimeni bani, ori sa ii votez la nu stiu ce alegeri...titluri, construit nu stiu ce biserici. ascult ce predici vreau, merrg la ce bisericci vreau....DAR credinta e ceva ce experimentez zilnicc...sii asta nici o religie nu poate sa o faca. 

nu are cum sa fie inventata...si nici macar de mintea mea, pt ca e ceea ce traiesc, simt e in adincul finite mele.

 

nu accept religia musulmana, pt ca nu cred ca Alah este Dumnezeul-Bibliei si nu cred in Mohamed, pt ca a fost doar un profet-asa cum se zice, si un muritor ca oricare din noi.

...etc...etc....

 

pt mine exista doar Trinitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

un necredincios nu are pe Dumnezeu...pt ca Dumnezeu nu 'locuieste' intr-un "temple" pacatos.

 

 

Cine hotaraste ca un templu e pacatos sau nu?

Sa nu-mi spui ca Dumnezeu ca nu te cred. Doar am hotarat anterior ca el e iubire si ca la el nu exista bine sau rau, pacat sau greseala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine hotaraste ca un teplu e pacatos sau nu?

Sa nu-mi spui ca Dumnezeu ca nu te cred. Doar am hotarat anterior ca el e iubire si ca la el nu exista bine sau rau, pacat sau minciuna.

eu nu stiu ce ai hotarit tu...Dumnezeu este descris in Biblie ca fiind nu numai iubitor si bun, dar si drept-adica judeca bine de rau, care uraste pacatul, miciuna....

 

omul este descris ca fiind nascut in pacat...si este pacatos pana devina nascut din nou...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...