Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Buna dimneata, 

Deja imi beau cafeaua in pridvorul lui Rufus.

 

Casa noastra de la tara era asezata ultima pe ulita, la poalele unui deal-munte.

Urcai pe o scara cu 10 trepte si ajungeai in pridvor. In pridvor se gaseau usile a 2 camere. Intr-una dintre camere statea butoiul cu tuica cu spanzuratul alaturi. Ne mai bagam si noi boticurile pe acolo din cand in cand.

Dimineata mancam acolo, beam ceaiul, cafeaua admirand nucul batran, alunul si veveritele.

Avea pivnita. In pivnita nu era rece era foarte frig.

===

Casa la cra e visez eu are 1 camera, 1 bucatarie, 1 baie la parter si 2 camere si 1 baie la etaj.

Nu trebuie sa fie mare. Doar sa aiba multe locuri de depozitare.

===

 

Master bedroom al surorii mele din state are undeva la 30+ mp din care se face baia matrimoniala ce  e mai mare si decat sufrageria mea, cu jacuzzi, cabina de dus. Un perete al ei (cu tot - chiiuveta, sertare, oblinda, dulapuri bla, bla) si un perete al lui mai mic.

bineinteles ca patul e pe masura - am dormit acolo 2 mature, 2 adolsecente si un bebelus fara sa ne atingem.

Toata casa are in jur de 3800-4000 sqft. Adica inspre 400 mp.

 

cu curatenia e asa: are 2 pesoane (surori) ce vin saptamanal contra sumei 100USD/zi. Nu calca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani Tora si Rufus [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  

 

Cred ca ma incearca o raceala. Colegele mele au fost sau sunt racite iar eu nu am voie sa patesc nimic. Pentru ca sunt intr-o perioada mega aglomerata.

 

Aseara am simtit ca nu mai am timp de nimic: casa dezordonata, aveam de gatit/spalat si pur si simplu energie zero. Am facut cat am putut si la ora 21 eram in pat (ajunsa acasa la 20).

Musai sa imi iau cateva zile libere, candva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine vine o tanti ca nu mai apucam sa fac curat si restul. Ii platesc 35 lire/ zi de la 9.30 la 15.30. De la 13.30 mancam si de la 14 se duce in parc cu una sau ambele fete.

 

Casa de acum cred ca are vreo 100-110 mp nu stiu sa zic exact. Dar dupa pensie vreau bungalow (casa fara etaj) ca nu ma vad la 65 sau cat e acum varsta de pensionare urcand scari si nici nu vreau sa am camere 'sus' sa le tin de muzeu. 

 

Ce iubesc aici sunt camerele-sera (conservarory). Se fac in prelungirea unei camere si sunt numai din geam, inclusiv tavanul asa ca e luminozitate maxima. Cred ca am mai scris eu de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg in state de ce au nevoie de atatea camere intr-o casa :la parter - living room, family room, dinning room. bucataria musai sa aiba blaturi de granit/marmura, insula de gatit, electrocasnice de inox si dulapuri de lemn cu nu's ce model de cornisa. in loc de dulapuri/sifoniere au acele incaperi (debarale) adiacente camerelor. colac peste pupaza, multe case au "basement", un fel de demisol, care si el este amenajat pentru a fi locuibil (am vazut cu loc de joaca pentru copii, "cave men", camera de jocuri/cinema, bar, toaleta). chestiile astea le tot vad in emisiunile gen "house hunters".

sa fie oare familia americana mai statica, petrec mult timp la interior ? de ce ? nu au curte, piscina (multi), terenuri de sport si parcuri in apropiere ? care o fi logica pentru care multe dintre casele americane sunt atat de mari, ca doar nu folosesc toate camerele, la capacitate maxima ca sa zic asa ? ok, cei care au cumparat si locuiesc in aceste case isi permit si sa plateasca pentru curatenie, tuns gazon, curatat piscina, iar costurile cu utilitatile nu sunt o problema pentru ei. imi imaginez ca pentru a incalzi sau racori ditamai casa, se consuma mult curent electric, de exemplu.

ma refer la casele de genul celor descrise de viviana sau michelle. pentru ca nu toate sunt asa, desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...