Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Neața! 

 

Camera garderob avem si noi, nu avem dulapuri in camere. Camera e cu usa din hol, la etaj. E încăpătoare, dar e mobilată de cand e casa, voiam sa o remobilam anul asta dar nu mai apucam. La primavara probabil. 

Jos avem spălătoria care e si pe post de hol, e intrarea laterala in casa si e cea pe care o folosim pt ca e dinspre aleea laterala spre garaj, unde parcăm mașinile. Apoi e bucătăria, mare si spațioasă dar așa mi-am dorit. O încăpere garderob si jos, unde avem hainele de exterior, pantofi, valize, si asta vrem sa il remobilam. Apoi o baie mica, cu toaleta, chiuveta si dus. Livingul mare. O terasa cu ieșire din living pe care visez sa o fac jumatate așa cum zice Ioana, acoperită si toata din sticla. E la moda si aici, am vecini care au facut așa. 

Sus avem trei dormitoare, camera garderob si o baie mare, cu cada pe colț. Baia asta de sus e preferata mea. 

Mereu am visat o bucatarie mare si o baie mare. Cand am vazut casa asta, m-am îndrăgostit de ea, a fost așa la prima vedere. ;) 

 

N-am visat casa intr-in anumit fel, am visat o casa :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

Rufus, faina casuta ta  [:)]

 

Corina, si eu tot asa gandesc.

 

Casa unde stam noi (inchiriata) are 120 m2, parter si etaj (plus boxa)...la parter sufrageria (30 m2), bucataria (e fain facuta, e cum intri si din ea se ajunge in sufragerie prin 2 parti); intre ele e baia pe-o parte (unde avem si masina de spalat rufe si uscatorul, una peste alta, ca un turn; de fapt asa se cheama : turn de spalat)...si pe partea cealalta e intrarea la boxa...boxa care are 60 m2  [pk] e ft buna, are geamuri pe ambele parti, unul da in gradina, altul in curte...la etaj avem 3 dormitoare si baia...plus centrala...dormitoarele sunt ok, mai mari nici nu trebuie...

Noi avem curte la intrare (betonata), avem ca un fel de acoperis la ea; acolo tinem bicicleta si gratarul...gradina e pe partea opusa, se iese din sufragerie...are doar 40 m2, dar e ok pt noi: de stat la un gratar sau de baut cafeaua....

Suntem multumiti, mai mult nici nu ne trebuie...vad asta cand facem curat...al meu nu vrea femeie la curatenie, deocamdata ne descurcam...insa mai tarziu mai vedem...

El de ex mosteneste casa alor lui; chiar ma intreba daca vreau sa ne mutam acolo cand n-or mai fi  [zirea] nu vrea sa o vanda sau sa o inchirieze, cica are prea multe amintiri...e in centrul Elvetiei, acolo unde sunt elvetienii 1000%  [:D] ar fi insa departe de joburile noastre....si i-am spus ca oricum ai lui mai traiesc cel putin 20 de ani, asa ca pana atunci iesim si noi la pensie...si cine stie unde ne-om muta...

 

Ioana, sa stii ca ai mei nu au probleme cu urcat scarile...nici la mine nu aveau....ei stau ziua jos (mama in sufragerie/bucatarie), tata mai mult la boxa...in dormitoare urca doar la culcare...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Eu visez la o casa fara etaj, cu 3 camere normale, o bucatarie si doua bai...dar o vreau replica a casei bunicilor din Gorj. Probabil ca acolo mi-as construi-o.

Asta inseamna o structura din lemn si pereti din combinatii lemn-pamant (dar pot face si concesii mai "moderne"), insa sa aiba pridvor de lemn, cu ornamente din lemn, stalpi sculptati si un beci racoros. Acoperisul sa fie din sindrila (ma mai gandesc...), sa aiba soba cu plita cu cercuri si cuptor in bucatarie, sobe cu lemne in camere. Sa aiba pod cu afumatoare, pardoseala din barne si scara de lemn. Iar gardul sa fie din lemn, simplu, sa-l repar si sa-l carpesc primavara, si sa putrezeasca si sa cada odata cu noi, la batranete...

se poate un "ajustament"?ok, de acord, insa fara incalzirea DOAR prin sobe cu lemne. se poate si o centrala cu lemne? pliz

si sa ne spalam cu apa incalzita pe soba ha?

cit despre gardul din lemn... nush ce sa zic, vom fi doi batrinei de batrinei si ma indoiesc sa l poti repara si cirpi cu labutza ta  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu avem beci. Avem un garaj si langa, in aceeasi clădire, o magazie. Acolo ținem biciclete, murături, cauciucuri de iarna/vara, etc. 

 

Avem un pod imens, e cu scara ce se trage din tavan, altfel e închis, nici nu se vede. Se poate construi acolo, am vecini care au facut doua camere pt ca e înalt de tot, spațios. 

 

Acolo avem depozitate amintiri :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se poate un "ajustament"?ok, de acord, insa fara incalzirea DOAR prin sobe cu lemne. se poate si o centrala cu lemne? pliz

si sa ne spalam cu apa incalzita pe soba ha?

cit despre gardul din lemn... nush ce sa zic, vom fi doi batrinei de batrinei si ma indoiesc sa l poti repara si cirpi cu labutza ta  [soricel]

zice bine tora, cand o sa fiti mai in varsta, cine o sa taie/stivuiasca lemnele, cine o sa curete sobele, sa scoata cenusa ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, casa descrisa de tine este foarte idilica [flo]. aminteste de copilarie si de vremuri cand faceai ce doreai, nema responsabilitati si timpul se dilata dupa pofta inimii. Sa merg in weekend la o astfel de casa ar fi ideal pentru mine. In restul saptamanii vreau centrala, aragaz si baie in casa [:D] Si conexiune la net sa stau pe ghetar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zice bine tora, cand o sa fiti mai in varsta, cine o sa taie/stivuiasca lemnele, cine o sa curete sobele, sa scoata cenusa ?

 

Bunica mea are 83 de ani si se descurca. Adica acum lemnele vin cu masina, ti le aduce pana in curte. Daca le vrei taiate bine si stivuite frumos, 50 lei. Cenusa inca o scoate ea, gardul il mai repara tatal meu (fiul ei) [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunica mea are 83 de ani si se descurca. Adica acum lemnele vin cu masina, ti le aduce pana in curte. Daca le vrei taiate bine si stivuite frumos, 50 lei. Cenusa inca o scoate ea, gardul il mai repara tatal meu (fiul ei) [:)]

 

BUnica ta asta a facut o viata intreaga.

Dar sa pleci la 60 de ani de la confortul incalzirii centrale la soba pe lemne intr-o camera si la spalatul in lighean e tare greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit de vacantele petrecute in copilarie in Ardeal (langa Blaj), la sora bunicii mele...casa avea 2 camere, soba doar intr-una...bucataria era o camaruta langa, care avea si pod...cotetul de gaini vis-a-vis, fantana in curte...apoi gradina, unde era si toaleta...imi placea sa merg desculta...plecam dimineata la joaca si veneam seara...mancam pita cu untura si cu ceapa verde din gradina...faceam baie in lighean, la apa incalzita pe plita sobei....sora bunicii avea fier de calcat cu carbuni, pe care-l incalzea pe soba...mergeam cu ea la cules de mere si ciuculeti  [:)] ne scaldam in Tarnava...au fost ani minunati, pe care nu i-am uitat nici acum...stateam cam 2 luni vara acolo, din cand in cand mergeam si de sarbatorile de iarna...atunci mergeam la colindat in tot satul sau cu sorcova...invatasem multe colinde din zona....si de fiecare data cand ma intorceam de-acolo, vorbeam ardeleneste, cu ioi, cucuruz si altele...nu aveam televizor, ci doar un radio, unde ascultau ei muzica....si nu am dus vreodata lipsa televizorului...joaca imi ocupa toata ziua...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...