Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

BUnica ta asta a facut o viata intreaga.

Dar sa pleci la 60 de ani de la confortul incalzirii centrale la soba pe lemne intr-o camera si la spalatul in lighean e tare greu.

nici la 40 de ani nu-ti vine la indemana sa faci aceasta schimbare, stiu de la cumnata mea care a decis hodoronc-tronc sa dea la schimb un apartament cu 2 camere, modernizat, cu centrala si aer conditionat, pe o prapadita de casa batraneasca intr-un sat de langa ploiesti. bucataria si baia sunt in afara casei, nu aveau apa curenta si gaze, casa cu camere mici, tavane joase, podele strambe, sobe pe lemne, geamuri vechi prin cate suiera viscolul cand era iarna...nici acum nu pot sa inteleg de ce a facut asta...nu mai zic de copii, ca le-a taiat orice sansa de a invata carte ca lumea (merg la scoala din sat), sa aiba un viitor cat de cat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUnica ta asta a facut o viata intreaga.

Dar sa pleci la 60 de ani de la confortul incalzirii centrale la soba pe lemne intr-o camera si la spalatul in lighean e tare greu.

 

A, da, cu siguranta. Nu vorbeam de confort, ci ca te poti descurca si la 80+ daca e sanatatea cat de cat ok [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca exista cazuri si cazuri. Adica tocmai am spus ca a platit 50 lei doar pe taiat de lemne. Sunt batrani care nu au banii astia, chiar nu ii au. De cand merg la moldoveni (cei de peste Prut, in Moldova - Basarabia) am vazut zeci de batrani extrem de saraci. Adica veniti cu o ladita de prune in piata (1 leu / kg) si spunand ca au pensia de 125, 150 sau 200 lei... E infim, ce poti face cu banii astia, o luna intreaga, mai ales la batranete?

 

Asa cum e si tanti:

12112411_972774339432381_817531766372550

 

venita cu ierburi aromatice, intr-un carut de copii, la piata, ca sa vanda...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Corina, iti spun eu.

Pentru ca pot si isi permit.

 

In America totul este mai mare, pentru ca e o tara mare. Pot sa iti spun de ce sora mea si-a luat o casa atat de mare: pentru ca are o doamna din Romania ce are grija de copii (luat-adus de la scoala) si face mancare. Deci trebuie sa-i ofere un confort si are "garsoniera" ei in cadrul casei.

 

Apoi pentru cand venim noi 3 si sa stam acolo cate 2-3 luni.

Sa nu ne calcam pe picioare.

 

Pentru propriul ei confort si o dorinta din copilarie. Si putina mandrie fata de ea insasi si cei din jur. A plecat acolo cu o facultate facuta aici si a ajuns unde este azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata.

Si eu am avut un soc inainte sa ma mut in Anglia. Camere minuscule, una de 6-7mp deja era considerata dubla. Cand citeam descrierea casei pe site ziceam wooow, 3 dormitoare double, super, cand mergea barbatul sa o vada alea 3 double abia aveau 25mp impreuna.erau camere si sub 4mp, nu exagerez!!

Intr-un final tot am facut in compromis, avem si aici o "debara" pe post de camera, desi are vreo 6mp, adica daca the stradui bagi chiar un pat dublu in ea :). Parca am o poza pe fb cu camera sa o vedeti. Dar macar celelalte's mari. Un dormitor are 12mp iar celalat 16mp

Ceea CE dupa standardul englezesc e deja huugeee! Plus 2 camere LA fel de mari jos (12+16), una peste alta sunt 95mp cu totul, adica chiar OK

Dar asa-i moda pe aici, dormitoare mici si livinguri multe si mari :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...