Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Buna dimineata,

Azi am o zi mai incarcata; sunt babysitter pentru fino-nepotica.

La 11.25 o iau de la scoala si daca vrea sta la mine daca nu, o duc la maica-mea.

 

===

Kari, eu pun la multe mancaruri vin sau coniac.

De exemplu la mancarea de masline arunc un pahar alb de vin, la legumele congelate aruncate-n wok la fel pun vin sau le stropesc cu coniac. La pateul facut in casa arunc un dop de coniac sau whisky (asta nu se mai evapora).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața!

 

Văleu, Rall, 13 grade în casă...  [fri]  [fri]  [fri] Aș muri de frig, cu toate hanoracele posibile...

 

Rox, of, te înțeleg că ești amărâtă cu Pat :(. 

 

La testul pe care l-a pus Corina am răspuns și eu corect (culoarea câinelui am zis totuși că e bej, oare e vreo diferență între bej și ivoire?)

 

Mă duc la munci, mai trec mai târziu.

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Si eu am o zi incarcata azi. Organizam un concurs pentru doua posturi, sa vedem cum va fi.

 

Miha, drum bun Dianei!

 

Doamne nici mie nu-mi place frigul...pana acum am baut o cafea si un ceai mai fierbinte. Ioana si noi pe vremea domnului C aveam soba in casa si scosesera ai mei burlanul pe aersirea din baie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burlanul nu mai stiu pe unde il scosesera, ca aveam vreo 8 ani cand ne-am mutat din apartamentul ala si nu ma interesau detalii de-astea :)) retin insa ca nu erau mereu lemne sau carbuni si mai dadea drumul si la caloriferul electric cu ulei. Pe ala imi incalzea mama hainele dimineata cand plecam la scoala.

 

Din vremea lui Ceau cel mai pregnant imi amintesc ca se intrerupea curentul cand iti era lumea mai draga. Si nu aveam apa decat fractionat (oras mic)! Cea rece era dimi si seara cam 2 ore si cea calda de 3 ori/ sapt parca, seara. Aveam galeti si sticle in care o stocam pe cea de baut si in cada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauranico mersi! Tocmai am vb cu ea, asteapta îmbarcarea. O asteapta tatal ei in Budapesta. 

Aha! Deci voi erați din aceia care ne intoxicau cu fum prin aerisirea de la baie! :)))

 

asa era si la noi Ioana cu ccc curentul si apa. Noi aveam de doua ori pe saptamana apa calda. Dar stateam la et.3 si de multe ori nu avea apa presiune, ori era murdara de o lăsam sa curgă 15 min si tot neagră era...usch! 

Invatatul la lampa de petrol si cu mănuși pe mâini, ca eram a 12-a si învățam pt facultate...asta imi amintesc des. 

 

Apoi fuga pe etaje in căminul studențesc, de la et.8 la 3, sa prindem apa la dus. Din aceleași motive: presiunea. :)

 

gata fika, la job cu mine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danke! o sa pun cimbru proaspat, ca mai am cateva fire in ghiveci. si atata vin? nu se imbata musafiri? cad eventual sub masa? si o sa fac legume, cartofi cu carnea nu se impaca bine in capul meu. 

 

Kari, eu sambata am facut o tava cam asa: cartofi fierti in coaja cu sare (nu foarte fierti), apoi taiati cuburi mari si amestecati in bol cu: ulei de masline, cimbru, boia dulce, rozmarin, piper trei culori, ceapa (mai multa e mai buna, mai putina e mai...dietetica), usturoi granulat. Am pus si ciuperci champignon, mici, intregi (cu picior cu tot) si le-am bagat la cuptor. Spre sfarsit am ras cascaval deasupra...

Iar carnea, indiferent de care faci, las-o o zi macar cu mirodeniile/vinul pe ea, in frigider, in vas de sticla/inox, acoperit ermetic cu folie. Se faceeee....numai buna. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burlanul nu mai stiu pe unde il scosesera, ca aveam vreo 8 ani cand ne-am mutat din apartamentul ala si nu ma interesau detalii de-astea :)) retin insa ca nu erau mereu lemne sau carbuni si mai dadea drumul si la caloriferul electric cu ulei. Pe ala imi incalzea mama hainele dimineata cand plecam la scoala.

 

Din vremea lui Ceau cel mai pregnant imi amintesc ca se intrerupea curentul cand iti era lumea mai draga. Si nu aveam apa decat fractionat (oras mic)! Cea rece era dimi si seara cam 2 ore si cea calda de 3 ori/ sapt parca, seara. Aveam galeti si sticle in care o stocam pe cea de baut si in cada.

Cu toate ca-s o friguroasa acum, nu am amintiri asa de groaza de frigul din apartamente de pe vremuri. In sensul ca nu sufeream asa de frig ca acum. Dar iarna dormeam cu o plapuma pe care ne-a dat-o bunica de la tara, ma mutam in dormitorul parintilor, care nu avea pereti exteriori, fata de dormitorul meu.

Apa rece parca era non stop, iar apa calda cu program (cate 2 h/zi parca...nu mai stiu...)

Cu curentul nu aveam probleme, nu se oprea niciodata. Aveam niste blocuri de straini pe strada (corp diplomatic), si ca atare in zona respectiva nu se intrerupea deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Si la noi era un securist in bloc, asa ca aveam apa calda, caldura si curent  [:I]

 

Noi iarna nu dam drumul la calorifer in dormitor; la Marcia dau drumul cand ajung acasa, iar dimineata il opresc...jos insa merge non-stop, fiind spatiul mare si un singur calorifer (are 2 pe 2m) trebuie caldura...plus ca las usa deschisa la boxa, pt ca domnul motan acolo doarme...in bai nu exista calorifere; asa e cam peste tot aici, nu numai la noi...in baia de sus avem un radiator electric, prin sus pe perete, dar nu l-am folosit niciodata...casa e bine izolata, iarna e cald, iar vara e racoare...

 

Aseara am facut lectii si ciorba de dovlecei...printre picaturi am vorbit si cu mama pe skype...

 

E nebunie mare la job, noul CEO a anuntat azi schimbarile...tare curioasa sunt ce se va intampla mai departe...

 

O zi faina sa aveti ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!  [umbrel]

 

Ploua cu caini si pisici si ma doare capu` rau! Am luat 2 buline acum, sper sa ma mai lase! 

 

Azi trebuie sa o iau pe Miss de la scoala mai devreme, la ora 14, in loc de 15.30. Diseara avem prima sedinta cu parintii. Se duce Nick si eu o sa stau acasa cu Sophia. Abia astept sa vad ce zic invatatoarele despre ea. Sigur primim reclamatii, dar acum sa vedem cate si de care [:D] 

 

Sophia a primit 2 invitatii la 2 party uri pentru duminica, la aceeasi ora!  [vraji]  Nu avem cum merge, sincer ne-au spus pe ultima suta de metri si noi deja aveam planuit cu socrii sa mergem sa ii vedem pentru ca isi doreste mutl Sophia sa mearga la ei acasa. Are ea o dorinta: sa se joace in camera cu jucarii.  Imi pare rau ca nu putem merge, dar aici in general nimeni nu pune party uri in vacante pentru ca lumea deja are facut planuri de mult inainte. Una din ele e prietena Sophiei cea mai buna, chiar imi pare rau. Azi dimineata mi-a spus tatal ei unde se tine petrecerea si cand, ziua si ora. Am ramas tablou, pai tu imi zici cu 3 zile inainte? Da` lumea are planuri, nu asa hodoronc tronc, hai la party?! Pai imi pare tare rau, dar nu e problema mea ca nu a gasit loc de inchiriat pana azi. Un party se organizeaza cu multe luni inainte si se anunta lumea sa stie, sa stii si tu cum faci, ce buget iti trebuie, ca mi-a spus ca il costa 35 lire/ora locul si 16 lire/copil!  [alcool]  Valeu maiculita... daca iti vin 10 copii si mai pui si 3-4 ore locul si un tort alta suta de lire, nu mai bine faci acasa ca iesi multtt mai ieftin?  Acum trebuie sa vad cum o sa ii explic de ce nu mergem la party, ca sigur o sa o intrebe fetitele astea de ce nu a venit?! [fri]

 

Ziua Sophiei e la inceput de aprilie si mereu isi va serba ziua ori chiar inainte, ori in sau imediat dupa vacanta de Paste, dar sigur nu fac party cand stiu ca lumea e plecata care incotro in vacanta sau si-au facut deja planuri. La ce preturi vad ca se vehiculeaza pe aici, sigur intind masa in lounge/bucatarie ca-s destul de mari si spatioase, 50-60mp, si cumpar un bouncy castle in gradina si ies mai ieftin [:D]

 

Am vorbit destul si mi s-a terminat si cafeaua, ma duc la treburi!

 

O zi buna!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

strumfi, zilele trecute am vazut pe un canal tv de la noi (TLC) un episod dintr-un serial produs de channel 4, se numeste The Food Hospital. in episod era prezentat cazul unui copil de 7 ani care suferea de migrene dese si dureroase, iar cei doi experti au reusit sa-i reduca frecventa de aparitie a migrenelor doar prin schimbarea dietei.

din pacate eu am apucat doar finalul episodului, nu am vazut exact in ce a constat noua dieta

incearca sa vizionezi episodul daca il gasesti pe net, eu am gasit ceva, dar la mine pe computer nu merge "play", nu stiu de ce. este vorba despre episodul 1, seria 1.

http://www.channel4.com/programmes/the-food-hospital/episode-guide/series-1/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...