Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Neața!

 

M-am distrat cu visele voastre, si ma gândeam oare ce o fi însemnat visul lui Kari (care acum e probabil in mijlocul altui vis) cu mine conducând barca :))). 

 

Kari nu, nu stiu sa conduc barca si mi-e frica sa merg cu bărci mici. 

Asta iarna in Thailanda am fost pe niște insule mici. Era vant, ne-au anunțat ca vor fi valuri si ca vom sări peste ele, ca va trebui sa ne ținem. Am primit veste de salvare, sunt obligatorii. Barca mijlocie, cam 30 persoane am încăput. Ovi cu mama au stat pe scaune, inauntru. Eu cu fetele, sora mea si prietenul ei, am iesit pe botul bărcii, unde se statea lateral si te țineai de metalul ce trecea prin spate, deci trebuia sa stai cumva intr-o parte sa te poti tine. Mie mi-e rau daca e tangaj mare si de asta am preferat sa stau afara, măcar sa ma bata vântul. Valeeeeeu, nu pot descrie in cuvinte...mai întâi groaza Dianei...barca sarea efectiv peste valuri, care erau perpendiculare pe barca...suuuuper si apoi joooos cu o plescaiala. Eu trebuia sa o tin si pe Silvia ca ea nu ajungea la rama de metal. Diana se ținea de mine si ea, cu o disperare imensa, murea de frica. A început sa strige ca vrea sa întoarcem barca, ca ea nu mai vrea sa vina...a luat-o pana la urma un tip din echipaj, a încetinit șoferul si a intrat inauntru. Acolo nu se simtea tangajul ca pe bot unde eram noi. Au mai fost care au cerut sa intre, eu am incercat sa o lămuresc si pe Silvia dar n-a vrut. Nu zic ca mie nu mi-a fost frica, dar era in acelasi timp amuzant, ne distram cu sora mea, Silviei ii placea si ei, am reușit sa alung frica si sa traiesc plăcerea. Sau distracția. Unde m-as mai fi gasit eu intr-o așa situație???? 

Mal întoarcere nu mai erau așa valuri si oricum era in sens invers. Am stat tot pe bot, a venit si Ovi de data asta. Ii paruse rau ca ratase dusul :)). 

 

Revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela_s, cum e cu stirea asta?

 

"Circa o mie de copii refugiaţi, neînsoţiţi de părinţi sau rude, au dispărut în ultima lună dintr-un mic oraş din Suedia. Trelleborg, un mic oraş din sudul Suediei,  primeşte săptămânal mii de migranţi din Germania. De la începutul lunii trecute, aproximativ 1.900 de copii au sosit în oraş fără părinţi sau alte rude. Peste jumătate dintre ei au părăsit ulterior zona fără să anunţe autorităţile, deşi au primit locuri de cazare, relatează Thelocal.se."

Citeste mai mult: adev.ro/nwe8xv

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, bine ai revenit  [flo2]

 

Neata si de la mine de la cafea....de fapt, de la caramel machiato  [cit]

 

Ne-am trezit acum juma de ora; ce bine e sa dormi mult...cum ieri am fost matinali, ne-a prins bine somnul asta.

 

La noi ploua, ploua si iar ploua...toata noaptea a plouat...domnul motan e langa mine, doarme cu botul pe labe...nu mai umbla aiurea, in fiecare dimineata vine din boxa, iese afara doar sa-si faca nevoile...cred ca frigul e de vina..

 

Ioana, felicitari copilei...Marcia inca nu poate sa doarma in deplasare; sa speram ca se va schimba intr-o zi  [zirea]

 

Fleur, lui Eric ii place la gimnastica? ca poate asta e motivul...Marcia a facut balet, apoi kung-fu; ea a vrut, dar apoi si-a dat seama ca nu sunt pt ea...de inot s-a tinut, e singurul sport care i-a placut...

 

Silvi, drum bun.

 

O zi cu soare sa aveti !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Silvi, unde e tara voastra?

 

Tara noastra e la nici 30 km de tulcea. Niculitel- taramul vinului! E o comuna mare inconjurata de dealuri cu vita de vie, paduri si la 3 km balta (Rotundu si alte balti ce dau spre dunare si rezervatie.) Si ca tot vorbeam de credinta zilele trecute, la N, V si E stau de straja 3 manastiri: cocosu, saon si celic dere. Iar in mijlocul comuneise inalta o bazilica martirica unde au fost gasite moastele a 4 sfinti: zotik, atal, kamasie si filip. Gata m-am laudat destul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci la Niculitel. Vin bun.

 

Pana la 16 ani toate verile le-am petrecut in Tulcea impreuna cu o familie de batrani evrei si mai tineri. Cu cea mai buna prietena a mea, Jeni, nepoata lor. Jeni a murit in Israel, intr-un accident de masina, la numai 25 de ani, a lasat in urma 2 baietei. In Israel isi alesese numele de Haghit.

 

Am numai amintiri atat de frumoase! 

 

====

Citesc "Ce sa fac cu mostenirea?" Kerstien Gier. 

Un motto carea m-a facut sa zambesc: "Traieste fiecare zi a si cum ar fi ultima" proverb de calendar, preluat probabil de la indienii Hopi sau de la alta cultura fara habar de cartile de credit care te pot tenta sa petreci pana te fac praf - asa cum ti-ai face de cap in ultima zi de viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, te astept oricand la tulcea, daca doresti sa revezi orasul. Dar s-a schimbat foarte mult, chiar si in ultimii 10 ani de cand sunt eu aici. Familii de evrei nu mai sunt. Sunt 11 de toti, in familii mixte. Dar sinagoga a fost renovata di s-a redeschis si pr public si pentru slujbe- vin din constanta si de prin tara evrei.

Deci, cand doresti te astept!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, unde ti-ai petrecut copilaria?

 

 

acasa la mama si tata, cateodata si cu  bunica-bona, pe covor in fata sobei. ma gandeam sa ma fac fochista pe atunci.....  [:-)))]

in Bucuresti, in centrul capitalei aproape, care atunci nu era asa cosmopolit si ultra-scump ca astazi. casa era mare, cu tavane inalte si sobe mari de teracota. avea un etaj si o mansarda, plus o pivinita locuibila la nevoie. casa a fost a bunicii,  din partea tatalui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...