Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

 

 

Ie-te la Ioana ce se prapadeste de ras [:D] am spus vreo prostie ? [ph34r] ma refeream la mesajele de la job; nu avem voie sa le citim o saptamana pe an cand suntem in vacanta...noi ne inregistram vacanta intr-un sistem, la care HR-ul are access...cele 2 saptamani se numesc block-leave...si trebuie inregistrat inainte in sistem si marcat ca si block-leave...

 

Da, mi-am dat seama ca e vorba de emailuri de la job. [:D] Ce ma amuza e ca din 5 saptamani de concediu doar in 1 nu e voie sa verifici, ceea e sugereaza ca in celelalte 4 sa faci bine sa verifici! Desi esti in concediu! De asta ma amuzam. [:D]

 

Stiu foarte bine ca de la un nivel in sus se asteapta sa stai cu degetul pe carotida afacerii si in concediu, in asa fel incat daca nu merge cum trebuie sa se poata remedia rapid. Asa a fost Balaurul sunat la 10 dimineata pe 1 ianuarie 2013 cand ne era si noua somnul mai dulce [:D].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Asa a fost Balaurul sunat la 10 dimineata pe 1 ianuarie 2013 cand ne era si noua somnul mai dulce [:D].

 

 

dada mai stiu io pe unu asa. ca era cald la constanta si avea nu stiu care baza tren de cereale sa descarce. si normal ca cantarele mergeau din parti si cineva trebuia sa le asiste online, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna de dupa amiaza,

Pufuletul doarme, trebuia sa o trezesc ca acusica vine ma-sa sa o ia, dar nu inainte de a mai scrie o data cu pana de porumbel inmuiata in cerneala.  [biz]

 

Aia mare, s-a dus sa-si puna unghii false.  [fri] da Doamne sa nu vina cu ele negre si nici prea lungi.

 

==

si pe mine m-a amuzat chestia cu cititul emailurilor, si mi-am zis: oau ce grijulii sunt elvetienii!.

Dar dupa ce am aflat parerea Ioanei...

 

==

 

In vremurile cele bune, cand ma dadeam in barci pe la serviciu si aveam concediu 21 de zile lucratoare spuneam prezent si noaptea - de cate ori n-a dormit fii-mea pe 2 scaune lipite! Na, sa ma laud si io cu ceva de acum 9 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi-am dat seama ca e vorba de emailuri de la job. [:D] Ce ma amuza e ca din 5 saptamani de concediu doar in 1 nu e voie sa verifici, ceea e sugereaza ca in celelalte 4 sa faci bine sa verifici! Desi esti in concediu! De asta ma amuzam. [:D]

 

Stiu foarte bine ca de la un nivel in sus se asteapta sa stai cu degetul pe carotida afacerii si in concediu, in asa fel incat daca nu merge cum trebuie sa se poata remedia rapid. Asa a fost Balaurul sunat la 10 dimineata pe 1 ianuarie 2013 cand ne era si noua somnul mai dulce [:D].

 

 

nuuuu, ai inteles cu totul gesit. perioadele astea de doua saptamani legate si o saptamana fara email sunt legate de fraud controls/ detection si sunt cam standard prin departamentele de risk prin toata lumea.,

 

statistic s-a dovedit ca o persoana angajata intr-o frauda este usor depistata pe parcursul a doua saptamani cat timp altcineva trebuie sa ii preia activitatile; la fel si faptul ca persoana nu are voi esa isi acceseze emailul e legata de fraud detection practices.

 

persoanele care nu isi iau concediu legat mai mult de o saptamana sau raman mereu in contact cu munca sunt pe hotspot in capul listei de potential fraud.

 

fiinda au nevoie sa fie in permanenta in control si sa nu intervina altcineva care are potentialul sa detecteze frauda.

 

bancile mai ales au politici foarte clare legate de aspectul asta.

 

e standard la toate seminarele/ cursurile de fraud perevntion/ detection. cu asta incep :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desi am gasit textul pe un site de bancuri, cred ca in mare parte reflecta realitatea...sau cel putin in cazul unora...

 

"Corporatist de succes in zece pasi :

 

Te naşti într-un sat de pe lângă un oraş mai mare (Brăila sau Galaţi, de preferinţă). Satul vostru are şi o şosea. Tu nu stai la şosea. Acolo stau ăia înstăriţi. Tu nu eşti.
• Creşti auzind-o pe maică-ta spunându-şi cât e de proastă că l-a luat pe tac-tu şi spunându-ţi că dacă nu înveţi ai să ajungi ca el.
• La şcoala din sat eşti primul. Maică-ta e mândră, vecinele invidioase, taică-tău bea în cinstea ta.
• Dai la liceu la oraş. Primul şoc cultural. Stai la o mătuşă. Domnişoară la 50 de ani. Pentru tine e zâna cea bună, pentru vecinii ei, „nebuna de la cinci“. Îţi petreci mare parte la baie. Veceul în casă te fascinează.
• După primul an de liceu în care ai fost doar al cincilea din clasă şi maică-ta aproape că te renegase, te acomodezi şi te faci tocilar. Ţi se zice „Ţăranu“, fetele îţi vorbesc frumos doar când îţi cer tema, băieţii joacă fotbal cu ghiozdanul tău.
• Ajungi la facultate. La Bucureşti. Al doilea şoc cultural. Maică-ta îţi trimite scrisoare că poate să moară liniştită. În aceeaşi scrisoare mă-ta mare zice că ea vrea să te vadă însurat şi că moare dup-aia. Stai la cămin şi te descurci cu mâncare de acasă ţinută la rece pe pervazul ferestrei. Şi aici eşti printre fruntaşi.
• În ultimul an de facultate, te duci internship. Stai opt luni neplătit, după opt luni şeful biroului îţi zice: „Avem un post liber“. Accepţi chiar salariul minim pe economie. O suni pe maică-ta şi-i dai raportul. E atât de fericită încât, se gândeşte că, acum că te-ai realizat la Bucureşti, ar putea să-l lase pe tac-tu şi să vină să stea cu tine.
• La job vii primul şi pleci ultimul. Lucrezi în weekend şi de acasă. Eşti ultra-obedient şi pupincurist. Colegii sunt scârbiţi de tine, şeful te place şi te exploatează. Îţi măreşte salariul. Poţi chiar să îi trimiţi şi maică-tii nişte bani.
• Te însori cu cea mai frumoasă fată de la tine din sat. E şi ea venită la Bucureşti, dar nu a avut succesul tău. Faceţi nuntă în sat. Maică-ta plânge, bunică-ta nu moare, în schimb e mort de beat taică-tău.
• Eşti avansat. Ceva directoraş. Ea e gravidă. Faci credit pentru casă şi maşină. Te aşteaptă 25 de ani de rate şi vacanţe în Turcia şi Grecia. Bunică-ta a murit, maică-ta vine la voi să vă crească plodul, taică-tău e tot la birt. Nu eşti fericit, dar eşti împlinit."


 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unuuuu, ai inteles cu totul gesit. perioadele astea de doua saptamani legate si o saptamana fara email sunt legate de fraud controls/ detection si sunt cam standard prin departamentele de risk prin toata lumea.,

 

statistic s-a dovedit ca o persoana angajata intr-o frauda este usor depistata pe parcursul a doua saptamani cat timp altcineva trebuie sa ii preia activitatile; la fel si faptul ca persoana nu are voi esa isi acceseze emailul e legata de fraud detection practices.

 

persoanele care nu isi iau concediu legat mai mult de o saptamana sau raman mereu in contact cu munca sunt pe hotspot in capul listei de potential fraud.

 

fiinda au nevoie sa fie in permanenta in control si sa nu intervina altcineva care are potentialul sa detecteze frauda.

 

bancile mai ales au politici foarte clare legate de aspectul asta.

 

e standard la toate seminarele/ cursurile de fraud perevntion/ detection. cu asta incep :)

valeu! inseamna ca io-s motz in capu' listei! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...