Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Ioana, imi pare, rau, rau ca te-ai necajit si ai plans.

 

Eu am vrut sa alaptez.  Dar daca nu a mers nici nu m-am suparat. Am luat totul ca atare.

aproape 3 saptamani m-am chinuit cu un copil care manaca din ora in oara si tot era nasatul si tot nu crestea in geutate. Lapte, ce sa zic am avut suficient. Dar,  cand ma mulgeam si dupa o jumate de ora abia, abia scoteam 20 ml ma apucau pandaliile.

Deci dupa 3 saptamani, eram  o zombie plansa, nedormita, stresata, cu tzatzele dureroase trase prin pompa.

 

Atunci a venit mama la mine (care  e pediatru) cu biberon si formula.

Nu am sa uit cand la 3 saptamani a mancat 120 ml lapte si eu tipam pe langa mama sa nu-i mai dea ca o sa pocneasca.

A dormit fecioara 4 ore. Si eu la fel.

I-am dat san pana la 3 luni si in completare lapte praf. Nu mi s-a intamplat sa refuze sanul ca a supt din tetina.

Ulterior la nu stiu ce control mi s-a spus ca am canalele fooooooare subtiri.

 

Si da. Medicul pediatru pe care l-am avut la copil de la nastere, dr. profesor, mi-a spus ca daca eu i-am dat lapte praf, copilul meu o sa faca diaree, o sa ajunga in spital cu perfuzii si o sa moara.

Dupa ce am plans o groaza i-am spus adio acelui dr. profesor.

 

Ioana, fiecare mama simte ce este mai bine pentru copil, dar nu trebuie sa-si neglijeze nici propriul psihic ca de el depinde bunastarea copilului.

Copiii au momente cand nu mananca ca la carte, cand nu iau in greutate ca la carte. 

 

Tu de fapt te gandesti ca nu ai lapte bun sau ca bebelusa J nu asimileaza?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai doream sa va spun ceva. Cand scriu despre rateurile cu Silvi, scriu din 2 motive: 1 sa ma descarc, 2 sa primesc sfaturi, sa iau suturi ca numai asa cred eu ca pot inainta - pentru ca cineva din afara, chiar daca nu are toate datele, are capacitatea de a fi obiectiv si o scuturatura buna nu strica nimanui din cand in cand.

 

Nu de alta, dar de cand am citit definitia prostiei data de Plesu - "sa ramai intepenit in propriul proiect" -  [fri] sa nu ajung ca aia cu ochelari de cal.

Deci nu, nu ma supar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta cu laptele de mama nu e bun... nu e adevarat [:)]

 

Ioana eu zic ca si mcoca : nu conteaza cat de sub linie e, conteaza cat ia in greutate si curba de crestere. daca vrei, scrie-mi detaliat cat a luat in fiecare luna (cm si grame). si conteaza foarte mult si cat si urmatoarea luna. totul e... in ansamblu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Ioana, imi pare rau ca ai avut o zi mai grea, dar sincer, mai lasa graficele alea. Pe Crina au declarat-o supraponderala de la o luna. Si dr. de familie si Pediatra spuneau ca e prea grasa. S-a nascut cu 3200 si la 7 sapt.  avea deja 5900. La un an aproape 13 kg .apoi, dupa ce am intarcat-o a luat mult mai lent. E drept ca e si lunga. Si acum e cea mai inalta din clasa 140 cm la 6 ani jumate.

Ce vreau sa spun e ca fiecare copil e diferit si nu trebuie sa il incadeam musai in acel grafic. P si J e posibil sa se dezvolte complet diferit, chiar dacasunt surori.

Iar daca se dovedeste ca laptele tau e insuficient, poti sa bagi completare formula. De ce sa fie o tragedie?

Eu am alaptat cu succes la prima fata si as vrea sa alaptez si acum, dar daca nu se poate nu stau sa plang! 

 Fii linistita, Julia e bine cu siguranta! 

 

Mihaela-s, teribila povestea de langa casa voastra! Brrr..

De mesterit, am mai mesterit dar la un carusel. M-a provocat Ioana si daca am inceput, vreau sa termin, dar merge tare greu. 

 

Ella, felicitari ptr nota aproape de maxim. Nu stiam ca 6 e 10  al nostru, si ma gandeam ca a incurcat rau borcanele...dar asa pe final sa valoreze atatea puncte? Nu prea intelegeam...

 

Am uitat ce mai aveam de spus...zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata.Ati scris nu gluma....pana la urma aseara i-am gasit niste cizme faine in selgros...exact cum isi dorea iar geaca i-am luat-o din HM.Nu e groasa tare dar pare ok...cred ca tine caldura iarna...nici aia n-a fost cum doream noi dar cedam nervos daca la 7 seara plecam si in afara orasului....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu alaptatul....si eu ca Viviana.

Si klasa-le naibii de grafice,ca si a mea la 1 an si 11 luni avea 16 kg.

Acum e lunga de numa...are 135 cm si vreo 30 de kile la 6 ani si doua luni...si vad ca pe zi ce trece se lungeste ca-i raman scurte manecile la haine.

Asta e ea se va subtia tare presimt,face sport mult,manaca sanatos....lasa graficele si asculta-ti intuitia.Iar cu curentul asta gen"nu alaptezi esti o mama rea".....am pretentii Ioano de la tine,ca pari fata desteapta tare si nu pot crede ca poti sa crezi in chestii de astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela_s, imi inchipui ce sperietura ati tras cu intamplarea aia!

 

Cand avea fii-mea vreo 7 ani, in miezul zilei, in spatele blocului, chiar in fata noastra, unu' a atacat o batrana si i-a luat portofelul. I-a pus mana in gat, a luat si a fugit.

 

eram cu fata, am intrat repede in Casa de schimb din apropiere, am chemat un barbat sa se duca dupa hot. A alergat si nu l-a mai prins.

M-am dus la batrana sa vad daca e Ok si, doamne ce s-a mai ratoit la mine: ca am fost acolo langa ea si ca nu am oprit hotul, ca nu am alergat dupa el, ca in protofel era pensia ei, ca am pierdut timp alertand pe altcineva.

 

I-am zis ca eram cu copilu dupa mine, si nu era sa o las in drum sau sa o expun, ca poate ala se intorcea si-i arunca copilului cu o piatra-n cap sau cine stie ce...

 

A venit politia, tam, tam am aflat de la ei ca hotul era nepotul batranei si ca bine am facut ca nu m-am bagat..

 

Mult timp fatuca asta a mea, cand venea de la scoala o asteptam la coltul blocului ca ii era frica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...