Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

asta cu laptele de mama nu e bun... nu e adevarat [:)]

 

Ioana eu zic ca si mcoca : nu conteaza cat de sub linie e, conteaza cat ia in greutate si curba de crestere. daca vrei, scrie-mi detaliat cat a luat in fiecare luna (cm si grame). si conteaza foarte mult si cat si urmatoarea luna. totul e... in ansamblu.

Hahah,Roxana... pana iti raspunde Ioana, iti zic eu cum au luat fetele mele in primele luni, ca stiu pe dinafara...  [:-)))]

luna 1: 950 gr - ok, ca la carte

luna 2: 750 gr - ok, la limita de jos pentru primele 4 luni cand trebuia sa fie cresterea intre 750 si 1000 gr.

luna 3: 350-400 gr - DEZASTRU!!!! - aici mi-a spus ca trebuie musai, prin orice mijloace intervenit cu lapte praf, biberon, lingurita, cum o fi, doar sa fie lapte praf, ca moare copilul de foame, nu am lapte suficient cantitativ si nici nu e bun calitativ, ca-s cam slaba, sani mici si nu are de unde sa fie. Sculat copil din somn daca e nevoie, ca sa mai ia o masa... Dar ele (fiecare la acel timp la 3-4 luni) erau ok, vesele, dormeau destul de legat, nu prezentau nici un fel de problema de sanatate, erau f active, cu rasuciri, intoarceri. Amandoua au fost identice cu curbele de crestere. Ambele au respins biberonul. Nu au pus gura pe el. Au trecut apoi direct la canuta cu cioc.

Luna 4: in jur de 600 gr.

Si tot asa, sub grafice mereu. La 4 luni nu au avut dublul greutatii de la nastere (ci undeva pe la 6 luni), la 1 an nu aveau triplul (ci pe la 1 an si vreo 3 luni au atins).

 

Acum o las pe Ioana sa spuna. Ioana, sper ca esti mai ok azi  [flo2] Da-i san cat vrea ea, cand vrea, nu te crampona de un program anume, si da-i completare la nevoie, daca accepta (la tinee vad ca accepta). Dar ad-i intai sanul, ca sa pape mai intai lapte matern.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineata!

 

Ce bine ca e vineri...si mai ales ca in we dormim mai mult cu o ora... [pk]

DH s-a framantat toata noaptea de m-a exasperat, l-a mancat undeva si a umblat la nu shtiu ce setari la smart-ul de tv si nu mai are conexiune la internet pe el...vai, my precious...nema internet...ca-tas-tro-fa... [fri].

 Auibaue, auibaue...aaa...

 

Concediu...dupa 21 ani de munci am 26 de zile pe care le iau in trei transe obligatorii, ianuarie/decembrie si iulie/august...restul intre...dar le iau cam greu...

 

Atentate soldate cu victime sau nu...nici nu se pune problema ca acei atentatori sunt cu toate tiglele pe casa, e clar ca au probleme la mansarda ca altfel nu ai atenta la viata altora...vai de cei care le cad victime. Nu ar fi rau niste examene psihiatrice regulate impuse.

 

Ioana, big hug [flo]! In primul rand ascunde/arunca cantarul (daca detii asa ceva). Doamne, ce amintiri triste m-au napadit...eu am avut cantar acasa, mare greseala...ma necajeam cand la sfarsit de saptamana mandra mea nu lua in greutate ca la carte. Stau si ma gandesc acum, ce zdruncinata eram [batcap]. Eu am alaptat-o pe Bianca pana la 1 an si doua luni pentru ca am avut lapte, dar daca eram pusa in situatia de a o alapta si sa introduc si  formula, acceptam imediat. Dupa ce o sa stabilesti consistenta laptelui atunci impreuna cu medicul pediatru veti stabili ce e mai bine pentru printesica. O sa fie bine [flo2] !

 

Pisilici...Mutzica mea a acceptat-o inca de la inceput pe mandruca mea...dragostea e reciproca. Si sta animala la ciupinit, la verificat urechile, pernutele...Dra are gena de la mine de iubitoare de pisici. Aseara ne-am uitat (cu mandruca) la o emisiune cu animalute pe Viasat Nature...impresionant cu cata atentie si responsabilitate au grija de animale. La noi...stiti cum e...

 

Viviana, nu te simti vinovata de reactia ta [flo2] . Asa ai simtit pe moment. Drept sa-ti spun, eu o sa fiu cam "invidioasa" pe cei cu care va fi dra mea...o sa-mi ascut ghiarele mereu...si-o sa ripostez pe masura [alcool] . Simpatica nepotica ta. Pupicei pufosi si mult success la scoala [floare3]!

 

Eumada, bine ca ati gasit! Vazusem si eu o oferta la Carre4 pentru geci si incaltari pentru copii. Si eu trebuie sa-i iau mandrei cismulite si inca o pereche de ghetute.

 

Dupa amiaza, o mica shopping-uiala, cam scartie portofelul...in meniu ciorba de perisoare, muschiulet impanat cu garnitura de cartofi frantuzesti, varza cu carne de porc, carnaciori in foietaj, bulete de branza cu marar, placinta cu mere.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va intreb daca stiti, daca imi puteti explica ce si cum, daca e bine sau nu caci eu sunt paralela.

De asta vara ma curteaza banca in felul asta:

"Iata o problema pe care ne-o punem aproape in fiecare zi: cum sa-mi investesc banii eficient?

Cel mai bine e sa-ti pui banii la treaba pe termen lung, in special daca ii strangi pentru lucruri importante, cum ar fi pensia ta sau facultatea copiilor. Daca nu te mai entuziasmeaza depozitele la termen si esti pregatit de un oarecare grad de risc, solutia la indemana e investitia in fonduri mutuale.

Fondul mutual e format din sume de bani adunate de la mai multi investitori si puse in grija unor economisti, experti in cele mai variate domenii de pe piata. Ei investesc banii tai si ai celorlalti investitori cu scopul de a obtine profit."

 

Am o lista cu randamente, am tot vorbit, dar nu prea ma incumet la acest pas. nu prea inteleg mare lucru din explicatiile lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, așa e, ne-am speriat. Mai mult eu, sa fiu sinceră. Silviei i s-a părut mai mare grozăvia cu colega ei. A fost întâmplator ca a fost la noi in cartier, e un loc linistit, rar se fura, noi am dormit cu usa de la casa neîncheiată de multe ori, întâmplator. Si cu cea de la garaj larg deschisă, nu ni s-a furat nimic, niciodata. 

Dar se mai întâmpla, chiar si furturi, rar de tot insa. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine!

 

Viviana, referitor la fonduri: există fonduri cu risc mai mare (deci și cu posibilitate de randament mai mare) și fonduri cu risc mai mic (randament mai mic).

 

Fondurile cu risc mic investesc de obicei în obligațiuni / titluri de stat.

Fondurile cu risc mai mare pot avea o cotă de investiții pe bursă. 

 

Fondurile astea au un randament ceva mai mare decât simplele depozite. Dar (că există și un dar):

- nu garantează nici un randament 

- sumele depuse nu intră în schema de garantare a depozitelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, iti dai seama ca dupa 2 luni foarte bune luna a treia cu doar 400 de grame n-a fost o problema. si faptul ca nu au vrut biberonul a fost super pentru ele :). fete destepte! [;)]

Da, pe bune, nu stiu ce medicii astia pediatri sunt asa de obsedati de graficele astea. Asa, in valoare absoluta, fara sa se raporteze si la situatia de ansamblu...

Ba chiar mi-am zis, la primul copil, cand eram speriata (ca la al doilea n-am mai fost asa, ca stiam sa ce sa ma astept): Nu se poate sa moara copilul de foame cu laptele praf langa el. Nu se poate, prin natura umana, instictul de supravietuire iese la iveala... Doar asa am reusit sa ma linistesc la vremea aceea  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va intreb daca stiti, daca imi puteti explica ce si cum, daca e bine sau nu caci eu sunt paralela.

De asta vara ma curteaza banca in felul asta:

"Iata o problema pe care ne-o punem aproape in fiecare zi: cum sa-mi investesc banii eficient?

Cel mai bine e sa-ti pui banii la treaba pe termen lung, in special daca ii strangi pentru lucruri importante, cum ar fi pensia ta sau facultatea copiilor. Daca nu te mai entuziasmeaza depozitele la termen si esti pregatit de un oarecare grad de risc, solutia la indemana e investitia in fonduri mutuale.

 

Fondul mutual e format din sume de bani adunate de la mai multi investitori si puse in grija unor economisti, experti in cele mai variate domenii de pe piata. Ei investesc banii tai si ai celorlalti investitori cu scopul de a obtine profit."

 

Am o lista cu randamente, am tot vorbit, dar nu prea ma incumet la acest pas. nu prea inteleg mare lucru din explicatiile lor.

 

am avut si eu la un moment dat niste bani investiti, la raiffeisen.

per total, randamentul a fost net superior dobanzilor practicate de banca in acea perioada.

exista fonduri de investitii cu risc si randament scazut, dar care va fi oricum peste dobanda acordata la depozite. 

e adevarat, daca la depozite banca retine si vireaza 16% din dobanda (impozit pe venit), daca tranzactionezi unitatile de fond (le rascumperi, adica scoti bani), la inceputul anului urmator trebuie sa completezi si sa depui acea declaratie privind veniturile inregistrate din alte surse decat salariul. primesti de la fisc decizia de impunere, achiti impozitul datorat si gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe bune, nu stiu ce medicii astia pediatri sunt asa de obsedati de graficele astea. Asa, in valoare absoluta, fara sa se raporteze si la situatia de ansamblu...

 

 

pentru ca multi nu au chef sa vada imaginea de ansamblu si sunt blazati si nu se desprind de litera cartii si de graficele care cred ca sunt universale, invatate acum minim 10-15-20 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...