Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata de la frig si uscat. M/am trezit bine, mi-a prins bine sa ma descarc aseara- si plansul si povestitul. Mamele noastre nu au alaptat asa ca nu am cu cine sa ma sfatuiesc. Noroc cu 'familia' de pe ghetar! [pup]. Va multumesc mult-mult pentru mesajele voastre si incurajari / este exact ce aveam nevoie.  [i]

 

Detaliez mai jos ce si cum. Atentie, mesaj lung! ;)

 

Pot sa explic mai clar ce ma supara de ceva timp si a ajuns la punctul sa ma faca sa plang.

 

Problema: Julia nu ia in greutate cat sa ajunga pe medie

 

premise pentru care spun ca e o problema: s-a nascut marisoara (3.7 kg); a crescut bine in prima luna; vine din parinti/bunici mediu-inalti (170) si nu slabi; a avut aceeasi evolutie ca Patricia in prima luna juma.

 

Cauze: 

1. asa e felul ei- posibil, daca o mosteneste pe socrella care e singura mignona; totusi putin probabil daca ma gandesc ca s-a nascut mare si destul de lunga (52 cm). NU se poate verifica decat in timp.

2. Nu se hraneste suficient. 

2a. hranita prea rar- E alaptata la cerere, si ziua si noaptea deci cere cand ii e foame. Daca nu pot sa o alaptez (de ex cand conduc) incepe sa planga si sa isi ceara portia si am alaptat in magazine, parcare, parc, plaja etc

2b Posibil sa nu fie suficient lapte- putin probabil ca deja dupa 3 luni lactatia e instalata bine. Punctual in rarele cazuri cand trec mai mult de 2,5-3 ore fara sa o alaptez sanii incep sa curga.

2c. Laptele nu este suficient de consistent. Asta nu am cum sa verific, sau ma rog, la un laborator dar nu stiu daca exista testul asta si daca il prescriu medicii. Probabil ar trebui sa nu ia deloc in greutate- o sa intreb la medfam. Aici pot insa sa "lucrez" la alimentatia mea. Deja am inceput sa mananc grasimi bune (peste, avocado) Eventual sa iau ceva vitamine? 

3. Nu asimileaza suficient din alte motive. Intre L1 si L2 a avut enteroviroza si se justifica. Plus mutarea inapoi in UK. In rest insa nu prea, doar daca zic ca a luat putin cand cu enteroviroza si de atunci tot merge sub medie.

 

Acum ca am disecat, ce ma supara e ca nu stiu care e cauza ca sa pot incerca sa remediez.

 
Evolutia ei a fost asa:
 
nastere           3.700kg 51cm
iesit din spit.  3.500 kg
L1.       4.680 kg 56 cm (+1.180kg/ + 5 cm)
L2.       5.150 kg 58 cm (+0.470 kg/ + 2 cm)
L3.       5.650 kg 60 cm (+ 0.5 kg / + 2 cm)
acum   5.790 kg si ar insemna sa mai ia 0.6kg in 18 zile ca sa ajunga la medie. 
 
Prin comparatie P la L3 avea 6.180kg.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sunteti in parametri normali din ce scrii acolo. A crescut constant, n-a dat inapoi... deci... Plus a a avut entero, care clar mai incetineste putin urcarea in greutate.

Eu zic sa nu cumva sa exagerezi cu laptele praf, ca doar-doar ia alea 600 gr. Da-i san si in extremis LP-ul

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu mai compara copiii intre ei.

in prima luna a luat perfect. in a doua a luat ok, in a treia iar ok. acum de abia au trecut 12 zile! deci as zice sa te linistesti.

2b si 2c nu au nicio treaba, deci uita-le.

faptul ca e alaptata la cerere e cat se poate de bine.

si da, enterovirozele le dau peste cap sistemul digestiv.

sfatul meu e sa continui cu ce faci daca luna asta, a 4-a, ia sub 400 de grame te mai poti gandi la ceva suplimente. pana atunci eu as zice NU.

daca tot te simti in dubiu ia si legatura cu o reprezentanta LLL - ele pot veni si la tine pentru suport moral si nu numai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana esti o mama minunata, care-si face griji pt puiul ei.

Puiul ei e bine. Grija e a mamei.

Patricia e alt copil. Stiu ca nu poti sa nu le compari, dar daca la un mom dat da diferit...incearca sa le tratezi diferit. Unii avem 1.90m, altii avem 1.60m fara sa avem vreo problema vreunul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, bine ca esti bine  [pup]

Noi ne speriasem de cat luase Marcia in greutate, nascuta cu 3.3 kg, 49 cm..mai mult de un kg pe luna in primele 3 luni...la 3 luni avea +6 kg...la 6 luni avea 9 kg...in momentul in care a inceput sa si manance, nu a mai luat atat de mult in greutate...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...