Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acu nu mai modific, o las asa ca suna bine [fal]

V-ati prins voi, era ziua recoltei.

 

Daniela, pai de ce crezi ca am facut mancaruri asa simple: cartofii sunt gata in 30 min, carnea de

Pui la fel ( cumparata- noi mancam de obicei de la tara, si aveam in congelator, da asta dureaza) carnaciorii si mai repede, la placinte am cumparat foi proaspete...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta cu gutui e la fel cu cea de mere, la mine. Adica ung tava cu ulei. Foile proaspete le stropesc cu ulei si presar gutui ras si zahar. Doar ca zahar mai mult ca la mere si gutuiele nu le storc de zeama. Rulez placinta si o pun in tava. Cand e aproape gata o stropesc cu un sirop facut din apa-zahar si un baton de vanilie (dau in cateva clocote siropul) si o mai las putin la cuptor. Zahar pudra si gata. 

Daca aveam timp spargeam si cateva nuci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut ieri dulceata de gutui.

 

Si daca spunem ca lunea are culoarea galbena... ca a gutuilor :)!?

 

Silvi, eu chiar ma gandeam "cat tare si original domne, oamenii aia au o zi a revoltei!" (sunt sub influenta manifestarilor de strada din fata de la MAI)

 

O saptamana minunata, tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns acasa. Cu intarziere de vreo juma de ora ( pana la urma la Medias a ajuns cu 40 de minute intarziere, nu cu 20 ca in varianta optimista care ne-a fost anuntata).

 

In casa e friiig (19 grade in sufragerie, ceea ce pentru mine e cumplit).  N-am caldura la calorifere. Asa ca am dat drumul la aragaz si nu-mi vine sa ma misc din bucatarie.

 

Pisicile se pare ca-s suparate pe mine  [:)]  stau amandoua calme in sufragerie; desi m-am dus si le-am "salutat", vad ca nu vine niciuna in bucatarie. Le trece lor cand mergem la culcare, ca presupun ca abia asteapta ritualul nostru in care le mangai sub barba si ele mor de placere si torc ca doua tractorase  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca spunem ca lunea are culoarea galbena... ca a gutuilor :)!?

 

Silvi, eu chiar ma gandeam "cat tare si original domne, oamenii aia au o zi a revoltei!" (sunt sub influenta manifestarilor de strada din fata de la MAI)

 

O saptamana minunata, tuturor!

Serile de vineri, de toamna, pot fi ca gutuiile, dar zielle de luni, un nu hotarat.

 

Eu am fost convinsa ca e ziua Revoltei - o zi in care copilul are voie sa faca dracii. Nici prin cap nu mi-a trecut ca e ceva gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum n-am auzit de storceag... nu c-as fi io mare gospodina (si in special peste nu gatesc nici sa ma tai), dar mananc preparate din peste pe unde gasesc, si nu l-am intalnit nicaieri.

 

Are vreo legatura cu tampenia pe care am mancat-o asta vara la mare, si anume ciorba din burta de rechin? De fapt tampenia a fost a mea, ca nu-mi place ciorba de burta clasica, iar asta a fost cam acelasi lucru, dar din rechin, nu din vita. Am citit ca storceagul se face din peste alb dezosat, dar nu imi dau seama ce gust are.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...