Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gogonate murate si pinguini iuti


Recommended Posts

Silvia, Fleur, Daniela, multumesc de sfaturi. 

 

Ceea ce vrea ea nu e numai jurnalism. Adica exista si asta, dar ea ce ar vrea e jurnalism si productie media. Stie fiecare cu ce se mananca, a facut liceul cu profil media si a trecut prin tot: jurnalism, productie media, reporter radio, tv, productie reclame, fotografie, etc. Dupa studii are sansa sa lucreze in radio si tv, productii video, ziar, redactii web, filme documentare, productii foto, videofotograf, conducator de programe radio sau tv, comunicatii si informatii radio si/sau tv. 

 

Ca lingvist am scris ce poate lucra, studiaza in principal evolutia limbilor, inrudirea lor, etc. Poate e mai potrivit asta ca acum studiaza la distanta pt traducator romana-suedeza si invers, dar e tare statica si pare plictisitoare (asa mi se pare mie, poate nu este). 

 

Eu sunt paralela cu ambele chestii, de asta intreb aici si imi prinde bine ce scrieti.

 

Daniela, ce inseamna mai exact copywriter, ce face?

 

Fleur da, asa e...pur jurnalism poate face si din lingvistica, dar nu e sigura ca vrea exact jurnalism. Ei i-au placut toate directiile din media, productie parca cel mai mult. De asta vrea sa studieze ceva larg, ca sa poata alege sau alterna, sa nu se plictiseasca. 

 

Silvi, sincera sa fiu, eu nu o vad jurnalista. Nu e facuta pt asta si cred ca nici ea nu se vede. O tenteaza si numai productie media, dar acolo e mult pe computer, web design si video, nu e neaparat pt ea, asa zice. Combinatia e mai atractiva, cum scriam mai sus lui Fleur.

 

E greu, pentru ca nu e talentata in mod special la nimic. A testat deja multe joburi si stie ce nu vrea deloc, am eliminat tot ce nu vrea/poate/ii place. Au ramas astea ce am scris aseara, preferatele fiind lingvistica si cel mai cel combinatia asta, jurnalism si productie media. 

 

Ea mai crede ca poate lingvistica e mai potrivita, daca nu ar fi statica, pentru ca probabil nu trebuie sa fii atat de bun ca in media, nu e concurenta asa mare.

 

Sotul colegei mele de facultate cu care am fost prietena, aici in Kalmar, ne scriem des inca, e jurnalist. Ii scriu sa ii cer parerea. :) 

 

Nu e inca graba, in aprilie se fac aici la noi inscrierile, dar ea trebuie sa studieze, sa intoarca si rasintoarca toate facultatile ce o atrag, sa se poata hotari. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 787
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Ma refeream vreun/o Sf Ilie/ Iulian/Iuliana/Iulia ca sa se pupe cu numele ei. Pe Patricia o serbam de Sf Patrick in martie sau daca uitam [:D] de Sf Petru in iunie. Ptr Iulia insa sfintii cam sunt in Iulie [:D] 

 

Vivi, am retinut 21 dec. Multam. Cum se mai simte Silvi? Mai e nevoie de repaos?

 

[:-)))]   [:-)))]  nu stiu la ce m-am gandit. 

 

Vad ca a scris Viv, Iuliana in 21 dec. :) Nu stiam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, copywriterul e cel care se ocupă de crearea unui material publicitar, ca parte a unei campanii comerciale sau non-comerciale. Sunt cei care lucrează în agențiile de publicitate (sau, mai rar, direct la o companie) și care preiau ideea campaniei de la cel care inițiază campania (și o plătește) și se ocupă ca acea idee să ajungă la publicul țintă. 

 

Mai multe detalii aici: http://www.hipo.ro/locuri-de-munca/vizualizareArticol/1103/Secretele+unui+copywriter+bun

 

Suna glamorous, dar nu tot timpul e. Că sunt situații în care trebuie să faci campanie după ideile clientului sau pentru produse gen detergenți :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela am inteles.  [:)]

Au facut si producție de reclame in liceu, dar au avut o reclama anume, făcută deja, ei trebuind sa o refacă. :)

 

Ella La multi ani Marciei!

Nu e sf Martin? Sau asta e in alta zi? Si e alt sfânt? Stiu ca e cel cu lămpile, se sărbătorește la nemți si pt ca erau multi sași in Satu Mare, se sărbătorea si acolo. Diana a fost de cateva ori, cu scoala. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna

 

 

mihaela, eu ii doresc Dianei sa studieze ce doreste ea. bafta sa aibe si succes.  [flo2]

 

 

daniela, sanatate. rau cu gatul intepenit. poate niste gimnastica medicala (se gaseste pe internet de vazut) te-ar ajuta putin. muschii sunt probabil incordati. si crema Voltaren ajuta ceva. 

 

 

restul doamnelor..... nu mai stiu care ce-a spus, doar ca faceti petrecere de sfinti si dovleci.  [il]

 

la noi e razbel. io sunt cu capul , nu mai stiu ce am de facut, am un proiect stufos in desfasurare la servici si azi am cam scapat in balarii. asa ca m-am retras la mine in birou si primul cuvant care mi-a venit in minte  a fost 'delegare'. in consecinta am actionat conform gandului, am convocat ucenicimea si le-am trasat sarcini. doamne ce usurata m-am simtit.  [pk]

apoi am venit acasa...... fiecare face ce-l taie capul, asa ceva....  [fal]

astia micu' e suparat ca nu va avea cine sa-i faca mancare.  [:-)))]  'am stabilit deja cu Frau Dalke (vecina) sa va faca supa si mancare de cartofi.'  [bib]

prin urmare, ori va face foamea ori isi va gati singur. luiza a spus ca pe ea no intereseaza decat de ea. 

peste doar 10 minute, da? 10 minute! s-au dus amandoi in bucatarie si au gatit chili'con'carne.  [:-)))]  copii astia! cum stiu ei sa-ti coafeze nervi..... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!  [hia]

 

Ne-am intors in seara asta acasa si tare am mai fi stat, dar unii mai trebuie sa mai si munceasca, gata huzureala. [:D]  Mai mergem la Craciun cred o tura. Imi place tare acolo cu bradul de Craciun si atmosfera de sarbatoare  [il]   dar precum mai e un pic pana atunci, sa ne vedem de treburi. Sophia de scolit, in vacanta pana pe 2 nov anyway, eu de craftuit si Nick de muncit. 

 

Ma simt asa de obosita, nu stiu de ce naiba? O fi de la atata relaxare si facut nimic?  [biz] Ori mi s-au urcat la cap vinurile si sampaniile?  [soricel]  Cred ca mai degraba de la plimbarile lungi pe afara mi se trage. Asa de frumoasa e toamna si pe la socri pe acolo, superbe culorile de jur imprejur, dar mai ales in padure. Doamne, ce minunatie... va arat si poze dar cum zice englezu`: picture doesn`t do it justice! Ne-am incarcat bateriile si cum vorbeam si cu socrii, asta e curata hrana pentru suflet si nu numai. [il] Foarte frumos tot domeniul, oitele inca-s la pascut in parkland, o sa le ia fermierul cand da frigul mai rau, pe la sfarsit de noiembrie zicea soacra si apoi revin in primavara cu mielusei dragalasi. Am cules si ceva bureti, floricele, ne-am cocotat in casuta ce o construieste Grandad in padure pentru nepoata, am hranit ratele si gastele.. lebedele nu mai sunt, le-a papat vulpea  [ups]  am vazut si bufnite si arici..  si nu mai zic de iepuri ca`s asa de multi, mereu fug mancand pamantul cand aud miscare in jur, ies de prin scorburile stejarilor si fug care unde vad cu ochii! 

 

Va las cateva poze si  si ma duc sa spal una bucata piscoata prafuita si sa o bag la nani. Si apoi eu ca mi se inchid ochii!  [alcool]

 

Noapte buna si maine am de recuperat, citit si trancanit! 

 

[incada]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...