Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Bună seara și de la mine.

 

Am făcut și eu testul, mi-a ieșit 8. Dar nu prea am avut răbdare să citesc ce înseamnă :D. La adicții am pus internetul  și ciocolata :).

 

Mulțam celor care au întrebat cum mai sunt, m-am recuperat aproape complet. Tot mă mai doare, dar pot mișca capul. Am ieșit și cu mașina azi :).

 

Sănătate bolnăviorilor (văd că și Julie a făcut vizite la doctor, sper să nu fie nimic  [flo2] ).

 

Mă duc să mă prăbușesc în pat.

 

Noapte bună!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hepatita asta A e o boala tare pacatoasa, cu spitalizare lunga si repercursiuni asupra ficatului. Nu am facut o iar pe baiat l am vaccinat inaintea unui voiaj in Caraibe, ni s a recomandat. Vaccinul e optional si l am platit.

 

Il voi vaccina si antigripa, din principiu, desi stiti ce mi au auzit urechile la stiri acu cateva zile? Vaccinul administrat anul trecut a avut eficacitate zero, pt ca s au propagat alte tulpini de virus decat cele prevazute!!! Numai bine ca anul trecut ny ne am vaccinat, dar am si facut gripa, toti 3. Oricum de tot rasul cu predictiile lor. De ce nu fabrica oare vaccinul DUPA ce incepe propagarea?

 

Silvi, ia o mai usor si nu mai alerga in toate partile, cu o luna si ceva inainte de termen.

 

Iau Silviile la rand: Silvia Vivianei e o fetita inteleapta, ai incredere Viv ca isi va rezolva problemele singura. Este adevarat unii profesori dezvolta un fel de invidie pentru elevii buni din cl a 12 a, nu stiu de ce. Umilirea in fata clasei a unor elevi este din pacate o practica, curenta la profesorimea romana, din care si eu am facut parte ( dar nu faceam asa ceva. Ce faceam si stiu acum ca e gresit: le vorbeam ironic). Aici e interzis asa ceva, nu sunt permise nici sarcasmul nici ironia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana multi ani impreuna!  [flo2]

 

Eu sunt tare defazată cu răspunsurile...stiu. 

si imi cer scuze. 

 

Azi am ajuns acasă pe la 17, la 16.30 cand ies, e bezna...dar e abia începutul, inca 2 luni de micșorat zi mai avem. Pana la 5 ore de lumina pe zi, de la 9 la 14. Defapt nu lumina, crepuscul. 

Am stat o ora si am plecat la gimnastica in apa, apoi am avut ora cu psihologul. Am mai vb cu Diana printre picaturi. La ora 21 cand am anunțat ca merg sa fac baie, Silvia mi-a zis ca azi nu m-a vazut deloc, sa stau putin cu ea. Am luat-o la giugiulit. :)

 

De la job citesc dar nu apuc sa raspund, ca nu am timp. Eu nu lucrez la computer, decat cand am de lucru, la noi netul e pt altceva, nimeni nu are timp de citit altceva decat pt job. La fika apuc sa citesc. Acolo ne întâlnim sa povestim. 

 

Azi am aflat ca o colega studiază la distanța Pedagogia in munca, nu stiu exact cum sa traduc sau daca este un termen similar in romana. I-am zis ca mi se pare interesant, eh stiam de pedagogie in predare, in învățământ. Mi-a povestit putin ce studiază, e tare interesant. 

 

Maine seara la 18 merg la restaurant, cu colegii. Sarbatorim ieșirea la pensie a unei colege, șefa de pe hematologie. E un restaurant unde n-am fost niciodata, desi multi mi-au recomandat. Abia astept! 

 

Kari sanatate sotului, drum bun si fii linistita ca se descurca dragii tai copii :). 

 

Seara frumoasa tuturor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc Viviana [flo2]  , mesajul meu l-ai sters, da?

 

of of Fluer, greu cu tusitori. ai mei cu capete sparte..etc etc..dar la tuse sunt terminata. nu stiu de ce.

 

ai inhalator? sau spay branhodilatator? (Ore care-i forma corecta?)

 

si asta e cu dus intors: la D face minuni, pe R il agita mai rau.

 

da mai juniorul meu e gospodar si tare sufletist, daca faci ca el.

 

daca il intrebi de teme si are si compuneri de facut, ai picat in dizgratie [fri]

 

 

Strumfi,

 

D are maine un test la cunostintele naturii la materia cartof:

 

- de unde vine cartoful si cand, ce rege l-a adus si cum, cum se culegea odata si acu, ce masina, partile partofului, de cand pana cand se plateaza si cand se culege, cum se numeste caroful cultivat (saatkartoffeln) dar cand e in pamant si a dat din el altii cartofi (Knodeln) se numeste Mutterknollen.

planta aia care se usuca are mai multe verbe: verdorren, verwerkelt pana ajunge la Kartoffelkraut iar inamicul nr 1 e Gandacu de Colorado care se mai numeste si 10 linii pt ca are 10 lunii drept pe spatele lui galben. si niscai punte negre pe gat si e starpit in zilele noastru cu ..

 

ce mancaruri se fac din cartof, cate feluri sunt (tari pt salate, medii pt Pommes si moi pt piure)

 

la lumina se inverzesc si devin toxici, la caldura sau radacini..

cam vreo 20 pagini cu tot cu experimente are [bib]

 

si, evident ca el toate astea tre sa le scrie in propozitii si cine citeste trebe sa inteleaga si verbu si substantivul

 

ca l-am intrebat si io in pe ce limba scrie el [alcool]

 

R a luat 2 la testu asta acu doi ani. voi vedea, ca am si citit astea seara, ca joi iar la cu projectu de citit, are de terminat carte de 90 pagini. ce usor era la R ca asta citeste, nici nu il simt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, e finala pe echipe la Glasgow? Acum? S_a terminat? Cine a castigat? Da, sta, rau momentan cu gimnastica :((

 

Strumfita, merci frumos, ne simtim bine in noul apartament... nu-i foarte mare (nah, apartament din anii '80), dar e considerabil mai mare decat cel vechi. Desi la ce povestea Ioana cu apartamente din Londra, cu camere de 5 mp, asta e parfum, cu dormitoare de 10 mp  [:-)))]

Inaugurarea lui am facut-o de o petrecere in contul zilei Andreei (ca in iulie nu am facut nimic), au alergat copiii, au avut loc berechet. Sub noi sta un coleg de clasa al Andreei, deci tropaiala la maxim si ne-am scos, ca l-am invitat si pe vecinul de jos la petrecere  [pk]

 

Cu apartamentul asta mai e o poveste aparte... e chiar langa scoala unde invata fetele si unde am invatat si eu. Iesi din bloc si intri in curtea scolii, fain de tot dimineata. Eu cand eram la scoala (tot la asta) veneam putin mai de departe (unde inca locuiesc parintii mei), erau cam 15 min de mers pe jos, de traversat 2 strazi mici... Cand eram in clasa 1 se construia, in '86 s-a finalizat.... 8 ani de zile mi-am dorit sa stau in blocul asta, mi se parea grozav sa fii atat de aproape de scoala, aveam colegi prin scoala care locuiau in bloc, chiar si un coleg de clasa. Ea fain drumul f scurt, era f fain ca daca  iti dadeai seama ca ti-ai uitat ceva acasa, urcai sus si-ti luai (era vremea cand ieseai fara probleme din scoala, ba chiar si profii te trimiteau, la nevoie, acasa pt diverse [alcool] ). Eu, pana m-as fi dus acasa sa iau ceva.... ar fi trebuit sa lipsesc de la 1 ora, ceea ce era exclus...

Pe scurt, de multe ori imi ziceam: Doamne ce bine ar fi fost sa locuim aici! Si era irealizabila treaba pe vremea aia. Pe vremea lui Ceausescu nu se punea problema sa ai mai multe case, dupa revolutie au saltat preturile instant... N-as fi crezut in veci ca viata ma va aduce in blocul in care mi-am dorit cu ardoare sa locuiesc, cand eram mica... [:)]

 

Kariguld, deci doar voi 2... te-am mai intrebat parca, nu mai stiu... cand veniti, parca in noiembrie? In ce oras, Bucuresti? Sau altundeva?

 

Viviana, naspa rau proful de istorie... Cum isi permite sa rada de un elev? SI sa instige toata clasa?! Desi pt copiii, nici nu-i greu sa le dai motive de ras.. :((( Un sut in freza i-ar prinde bine...

 

Silvi...mai ai putin... odihna multa, fa-ti provizii de somn  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, sunt in asentimentul tau referitor la cat de devreme se incepe cu Craciunul in magazine. Aici incepusera cu mosi de cioco si alte asemenea ciocolatenii un pic inainte de 1 oct. Parca daca le vad cu trei luni inainte nici nu ma mai bucur asa cand se apropie Craciunul.

 

La noi va veni sigur socrella de sarbatori. Mama si tata depind de cum se simte mama pana atunci, daca i s-au dezumflat picioarele si nu o mai dor. Ea e foarte incantata ca a inceput sa ii creasca iar parul :)

 

Bradul il facem cam cu 10-14 zile inainte de Craciun, anul asta ori pe 12 ori pe 19 dec. Si trebuie pusa muuuulta apa, chiar de doua ori/zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Decorațiuni de Craciun...aici sunt de Advent si intra in magazine la sf de oct, început de nov. Cum primul Advent e cu 4 duminici inainte de Craciun, pică la sf de nov sau început de dec. Lumea isi Împodobește casele inainte, cu cateva zile. Aici toata luna dec e sărbătoare, e atat de frumos! Târguri, lume la restaurante, mese de Advent/Craciun. 

Pentru ca sărbătoarea Crăciunului e a familiei, inainte de Craciun lumea se vede cu prietenii. Si mănâncă impreuna. Mancare specifica de Craciun. La restaurante. Noi n-am facut niciodata, dar imi place tradiția lor.,

 

Bradul se face cu cateva zile inainte de Craciun, atunci e atmosfera de Craciun cu adevarat. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...