Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Leasing-ul este o inchiriere pe termen lung. Obiectul nu e niciodata al tau.

 

La noi, unui produs cu valoare mai mare cumparat in rate pe termen lung, i se aplica obligatoriu asigurare. Asa este la casa, la masina ...banca te obliga sa iei asigurarea cea mai completa, pentru ca produsul, desi este in proprietatea ta, nu este platit.

 

Si pe mine m-a mirat asigurarea pusa pe telefon. Pana la urma nu mi se pare o suma atat de mare, un telefon costa pana in $1k. Dar cred ca o pun fie pentru ca "imprumutul" nu este dat de o institutie financiara care sa lucreze cu sume mai mari de $1k, fie este o gaselnita de a pune "dobanda" fara sa o numeasca dobanda.

 

Inteleg ca in Europa nici nu se practica. Nici eu nu stiam de ea, pentru ca nu este afisata nicaieri ...se promoveaza varianta asta cu plata telefonului in 24 de luni fara dobanda, ceea ce este foarte atragator ...ratele lunare se adauga la plata lunara a abonamentului plus asigurarea de $10, tot lunara ...putini stau sa adune si sa observe asigurarea. Intamplator eu am observat si mi s-a parut ca nu merita sa platesc jumatate de telefon doar pentru ca vreau sa-l iau in rate.

 

si la noi se fac asigurari pentru telefoane. nu stiu daca pentru cele cumparate in rate este obligatorie, probabil ca da.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, asa este, ai dreptate.

Cu toate ca daca-i obiectul tau...ce le pasa daca ai sau nu asigurare?

Dar stiu ca se practica.

 

Păi asigurarea e pentru cazurile în care nu mai poți plăti ratele. Dacă bunul e al tău, cu atât mai mult banca nu-l poate lua înapoi, trebuie să te execute. Așa, dacă e plătită asigurare, cere daune asiguratorului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi Ana are la scoala mini-petrecere de Halloween. Astazi, pentru ca are ora de engleza. Se costumeaza cu totii...i-am gasit cateva hainute dragute, o mantie, i-a luat ma-sa niste colti...si un liliac de cauciuc. Il cheama Coffin si il trage dup ea cu o sfoara, ca pe catel. Mai Ana, de ce n-ai luat si tu un siret, o lesa, ceva mai frumos? Nuuu, vreau sa se vada ca-s rea, de aia l-am legat cu sfoara asta ordinara!

Nota: prima ora au religia. Cred ca pe profa de religie deja au internat-o [:D]

 

 

 

 

:))))) beton Ana!!!

si astia ai nostri se duc vineri mascati la scoala.

Eva a zis intai ca se imbraca in costum de power ranger.. ca de, ea e ninja negru! când a vazut ca acolitele din clasa stramba din nas, a virat spre printesa Sofia :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris comercial? Pffff, greșit, corect e operațional (discutam mai devreme de discountul comercial și cel financiar și de aici confuzia de termeni în capul meu).

 

Diferența între leasing operațional și închiriere este că la închiriere furnizorul îți închiriază ce are el, la leasing operațional furnizorul achiziționează ceea ce îi spui tu (utilajul, mașina etc.).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...